
Državna volilna komisija (DVK) je objavila prve neuradne rezultate. Po preštetih 979.283 glasovih na prvem mestu vodi Lojze Peterle z 28,50, sledi mu Danilo Türk s 24,54 odstotka glasov. Tretji je Mitja Gaspari s 24,15 odstotka glasov. Zmago Jelinčič Plemeniti je z 19,30 odstotka na četrtem mestu, sledijo mu Darko Krajnc z 2,17, Elena Pečarič z 0,87 in Monika Piberl z 0,47 odstotka glasov. Uradni rezultati volitev bodo, če bo šlo vse brez zapletov, znani 30. oktobra.
Peterle optimistično v drugi krog

Lojze Peterle je prepričan, da je tesen izid prvega kroga posledica dejstva, da so bili vsi kandidati zelo izenačeni, kljub temu pa lahko z optimizmom zre v drugi krog.
Peterle se je vsem volivcem, ki so ga podprli, zahvalil za podporo, svojim protikandidatom pa za, kot je dejal, "fer igro". "Jaz se počutim zmagovalca, zmagovalci pa gredo naprej," je dejal.

Vodja Peterletovega volilnega štaba, Marko Pogorevc, je zatrdil, da je rezultat takšen, kot so ga pričakovali, za drugi krog pa imajo še kar nekaj rezerv. Tesnega izida med Peterletom in zasledovalci ni želel komentirati. Kot je dejal, bodo najprej počakali na uradne izide volitev, so pa odstotki "v okviru tistega, kar so pričakovali".
Tudi Türk optimistično naprej

Danilo Türk se je zahvalil vsem volivkam in volivcem, ki so prišli na volitve. Vsake volitve so praznik demokracije, je dejal. ''Sem zelo zadovoljen z rezultati. Začeli smo pozno, delali smo trdo, delali smo dobro in naprej zremo z optimizmom,'' je dodal.
Po prihodu v novinarsko središče v Cankarjevem domu v Ljubljani je dejal, da je z izidi in volitvami zadovoljen zaradi veliko razlogov. ''Pomerili so se kandidati, med katerimi nihče ni mogel računati na avtomatičen izid volitev.''

Türkovo zadovoljstvo izhaja ne le iz ocene, da je bila kampanja enakopravna, ampak tudi iz njegove ugotovitve, da je bila - v nasprotju z nekaterimi ocenami - zanimiva. "Pomembno je upoštevati, da so volitve vedno izbira med različnimi kandidati in stališči, njihovimi osebnimi pristopi in osebnimi stili," je povedal Türk, ki je še prepričan, da je minula kampanja pokazala razlike. Prav zato so po njegovem "z njenim potekom lahko zadovoljni".
Gaspari na sodišče?

Mitja Gaspari je ocenil, da bi predsedniške volitve lahko končale v tretjem krogu na sodišču. Gre za sporne glasovnice iz tujine, ki bi lahko odločale tudi o končnem zmagovalcu. Rezultati vzporednih volitev so po njegovem mnenju napredek za Slovenijo, saj je bila kampanja poštena in resna, meni Gaspari.

Ob prihodu v Cankarjev dom je ponovil, da je je bil potek volitev sporen. Ker še ni znano, kdo se je uvrstil v drugi krog, ne morem čestitati zmagovalcema, je dejal. Zato je čestital vsem kandidatom in jim zaželel veliko sreče čez tri tedne. Dejstvo, da je volilna udeležba tako nizka, ''opozarja, da je očitno politika, ki se vodi v Sloveniji, nezanimiva''. ''To je opozorilo tudi za parlamentarne volitve,'' je končal.
Jelinčič Plemeniti: Fantastičen rezultat

Zmago Jelinčič Plemeniti, ki je rezultat ocenil kot fantastičen, je ob prihodu v Cankarjev dom dejal: ''Rezultat je tako moja velika zmaga kot velika zmaga SNS. Če ne bi bilo 15 dni blokade s strani osrednjih slovenskih medijev, bi se zagotovo uvrstil v drugi krog. Zdaj je pač tako, da, če združimo ostale tri kandidate, dobimo morda ravno enega pravega," je prepričan.
"Vseeno bomo slavili še nekaj časa, predvsem pa me veseli, da so volivci začeli razmišljati z glavo. Volili so mene, ker si upam povedati resnico, četudi je boleča. Volivci so spoznali, da je Evropska unija mačeha Sloveniji. Nekoč smo plačevali za nekaj milijonov nerazvitih v Jugoslaviji, zdaj moramo podpirati 200 milijonov nerazvitih v Evropski uniji. V SNS bomo delali naprej in verjamem, da nas čakajo še številni uspehi,“ je dodal.

Jelinčič Pl. je uradno izjavo v tiskovnem središču sklenil: ''Zdaj grem zvrnit kozarček in pokadit zmagoslavno cigaro.“ Na vprašanje, koga bo podprl v drugem krogu, je Jelinčič Pl. še ironično odgovoril, da Berlusconija (nekdanjega italijanskega premierja, op.a.).
Krajnc zadovoljen

Kandidat SMS Darko Krajnc nad svojim volilnim rezultatom ni presenečen in je z njim zadovoljen. "Verjamem, da bi bil ta rezultat lahko še precej boljši, če bi bili vsi kandidati v medijih enako obravnavani, kot je bila 'sveta trojica'," je pojasnil Krajnc. Sicer pa je po njegovem velik dosežek že to, da mu je predsedniška kandidatura uspela in da je v času predvolilne kampanje po lastnih besedah opozoril in izpostavil nekatere pomembne teme ter se izkazal kot verodostojni kandidat.
"Lahko rečem, da sem nekako pričakoval takšen razplet. Bil sem eden redkih kandidatov, ki se mu je podpora ves čas nekako dvigovala, resda ne močno. Verjamem pa, da bi se lahko podpora še bolj dvignila, če bi imel enako pozornost v medijih kot nekateri preostali kandidati," je prepričan Krajnc. Meni, da je bila predsedniška kampanja sicer dobro zastavljena in je prepričala veliko ljudi.
Pečaričeva: Dala sem vse od sebe

Elena Pečarič je dejala, da je pričakovala boljše rezultate, a sicer ni razočarana. "Mislim, da sem dala vse od sebe in sem naredila več, kot sem mislila, da sem sposobna," je pojasnila. "S svojim delom sem zadovoljna, sicer pa je volja volivcev in volivk tista, ki odloča, in tako je tudi prav," je presodila kandidatka.
Pečaričeva je svoj glas dala sama sebi. "Podprla sem najboljšo kandidatko," je dejala. Ne zdi se ji, "da bi slepomišila". "Že prej nisem bila skromna. Dojela sem, da nimam konkurence in na tem ostajam. Ne glede na rezultate, mislim, da sem v tej kampanji pokazala največ," je razložila.
Piberlova: Rezultati niso točni

Monika Piberl meni, da so dosegli veliko zmago že s tem, ko so kandidaturo lahko vložili. Omenila je, da rezultati vzporednih volitev zagotovo niso točni, ker so si ljudje, kot je opazila na terenu, želeli žensko za predsednico države. "Smo še zelo daleč od demokracije, ker bi moral biti rezultat čisto drugačen," je še dodala.
Miro Cerar: Do razveljavitve celotnih volitev ne more priti
Pravni strokovnjak Miro Cerar je na vprašanje o tem, ali lahko prvi krog predsedniških volitev epilog dobi šele na sodišču, pojasnil, da je v prvi vrsti vse odvisno od izida volitev. "Če bo izid tako tesen, da bi se izkazalo, da bi bilo glasovanje iz tujine lahko jeziček na tehtnici, potem obstaja možnost, da bo kdo od kandidatov res sprožil pravno pot. Še posebej tista kandidata, med katerima bo razlika zelo tesna za uvrstitev v drugi krog," je izjavil.
Pravno pot bi lahko posamezen kandidat izbral, če bi bila razlika med njim in drugim tako majhna, da bi se izkazalo, da lahko glasovnice iz tujine bistveno vplivajo na izide, pojasnjuje Cerar. Hkrati pa dodaja, da se seveda lahko izkaže še kakšna druga nepravilnost v katerem izmed volilnih okrajev. Potem bi po njegovem mnenju obstajala možnost za ukrepanje po pravni poti, "a je to odvisno predvsem od kandidatov".
"Če bi kdo od kandidatov sprožil pravni spor, potem bi o tem odločalo vrhovno sodišče, ki bi seveda moralo ugotoviti, ali je šlo za nepravilnosti ali ne, oziroma če je prišlo celo do nezakonitosti," pojasnjuje Cerar. Vrhovno sodišče bi lahko po njegovem mnenju potrdilo izid volitev ali pa v nasprotnem primeru presodilo, kako bistvene so nepravilnosti in kako vplivajo na izid volitev.
"Če bi odločilo, da so nepravilnosti pomembno vplivale na izid volitev, potem bi vrhovno sodišče lahko zahtevalo ponovitev volitev, vendar le v segmentu, v katerem je šlo za nepravilnosti," je v Cankarjevem domu razložil Cerar in poudaril: "Do tega, da bi razveljavili celotne volitve, ne more priti." Hipotetično, je še dodal Cerar, če bi res prišlo do razveljavitve določenega dela volitev ali v volilnem okraju ali pa bi bilo razveljavljeno glasovanje po pošti iz tujine, potem bi se ta del ponovil.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.