Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je po obisku Ambrusa opozorila, da je država tudi zakonodajno odgovorna za tamkajšnjo situacijo. Ocenila je, da je v zadevi Strojan občina nezakonito delovala, o čemer se bodo na uradu tudi prepričali. Vloga varuhinje v primeru Strojanovih je, da opozori na vse šibke točke in skuša spodbuditi državo, da bi se ta razrešil v najkrajšem času. "Mislim, da se bo rešitev našla, ne vem pa, če bo v zadovoljstvo vseh strani," je še dejala.
Po mnenju varuhinje je ena od možnih poti za rešitev sporov med Strojanovimi in državo vzpostavitev dialoga med vpletenimi stranmi. Svetovala je tudi, da bi v reševanje sporov vključili izobražene Rome, ki bi znali njihov način razmišljanja prenesti v ustaljene prakse. Čebašek Travnikova je poudarila, da so Romi sicer zelo povezani z naravo, pomembno jim je, da so z njo v neposrednem stiku, prav tako pa jim veliko pomeni, da so lastniki zemlje.
Varuhinja obiskala Ambrus
Predstavniki urada varuha človekovih pravic so bili nedavno na delovnem obisku v Ambrusu. Ugotovili so, da tamkajšnja policija sicer selektivno izvaja posamične ukrepe, ki pa po oceni varuhinje niso diskriminatorni. Strojanovih policisti niso ustavili na podlagi etnične pripadnosti, kot je bilo to prikazano v javnosti, ampak z namenom preprečevanja nemirov. Strojanovi se sicer nad prisotnostjo policistov ne pritožujejo, moti pa jih, da je omejeno gibanje članov njihove družine.
Čebašek Travnikova je dejala, da so ob obisku v Ambrusu ustavili in o namembnosti obiska izprašali tudi njihovo ekipo. Če te policist brez utemeljenega razloga vpraša, kdo si in kam si namenjen, je to poseganje v pravico gibanja, je dejal svetovalec varuha Ivan Šelih. Od policistov pričakujemo, da nam pisno razložijo, zakaj so nas ustavili in na kakšni pravni podlagi, je dodal. Čebašek Travnikova je sicer omenila, da so ob obisku Ambrusa na terenu videli od 50 do 60 policistov, uniformiranih oziroma v civilu.
Zaplet z županom
Kot je še povedala Čebašek Travnikova, se je med obiskom zapletlo na sestanku z županom Grosupljega Jernejem Lampretom, kjer so skušali pridobiti dokument, ki določa, da se mora družina Strojan izseliti s parcele v Ambrusu, in starejši dokument o sklepu, da se Strojanovi ne smejo
naseliti na območju Ivančne Gorice. Na mestu jim dokumentov niso hoteli pokazati, pričakujejo pa, da jih bodo z občine posredovali.
Krajani Ambrusa so predstavnikom urada dejali, da proti Romom nimajo nič. Opozorili pa so, da je "država v Ambrusu odpovedala" v pravilih vedenja in izvajala obratno diskriminacijo, saj Romov ni kaznovala za prekrške, za katere so bili kaznovani ostali krajani. Kot je dodala varuhinja, so krajani prizadeti tudi zaradi enostranskega prikazovanja v medijih, pritožili pa so se tudi nad obnašanjem policije.
Sicer so predstavniki urada med obiskom pozornost posvetili temu, kako je poskrbljeno za najmlajše Strojanove. "Kar smo videli, je za razmere, v kakršnih nas je večina navajenih bivati, sicer nenavadno, a oni so delovali prav srečni." Težavo pa varuhinja vidi v tem, da starejši otroci ne obiskujejo šole. Začasno jim bo zato zagotovljeno izobraževanje na domu.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.