Varuh je vlado oz. ministrstvo zaradi napovedanega krčenja sredstev obtožil kršenja ustave, konvencije o pravicah invalidov, in neskladnosti z zakonom o socialnem varstvu.
"Zakon o socialnem varstvu predstavlja organizirano obliko varstva, s katero se izpolnjujejo z ustavo in zakoni določene temeljne človekove pravice odraslih invalidnih oseb do storitve, ki jim v skladu z njihovimi sposobnostmi daje možnost aktivnega vključevanja v družbeno življenje in delovno okolje ter opravljanje koristnega in njihovim zmožnostim primernega dela," so zapisali pri Varuhu.
Po mnenju Varuha žal Slovenija, ki je bila še nedavno prepoznana kot ena naprednejših držav pri zagotavljanju storitev socialne države, s takšnimi potezami oziroma odločitvami drastično stopa v smer, ki prinaša bistveno razsežnejše posledice, kot se morda zdi v tem trenutku.
"Dolgotrajna oskrba brez vizije, ki ne predvideva niti nujno potrebnih različnih oblik pomoči najranljivejšim skupinam, ob hkratni neposredni težnji po drastičnem zmanjševanju obsega osebne asistence daje jasen signal, da smo se nekje na poti izgubili. Zakon o celostni zgodnji obravnavi otrok s posebnimi potrebami je obtičal. Novosti, ki jih prinaša zakon o dolgotrajni oskrbi, nimajo osnovnih (finančnih) predispozicij, da se začnejo učinkovito izvajati. Tudi zakon o osebni asistenci, ki je trenutno v obravnavi, žal gradi na sistemu nezaupanja in pozablja, da je njegov namen uresničevanje zavez, ki smo jih dali za polno in učinkovito integracijo invalidov v družbo," našteva varuh Peter Svetina.
Z zaskrbljenostjo Svetina opozarja še na prezasedenost osnovnih šol s prilagojenim programom, na čakalne vrste za vstop v varstveno-delovne centre in na pomanjkanje ustreznih prostorov ter na alarmantno in neobvladljivo podhranjenost števila ustreznih strokovnih, socialnih in zdravstvenih delavcev, kar po njegovem mnenju kaže na nevarnost razpada sistema.
Varuh je prepričan, da to ne sme biti smer, v katero se želimo razvijati kot družba, ne iz človeškega, ne iz ekonomskega in niti ne iz trajnostnega vidika. "To ni smer, ki kaže, da bo dostojanstvo slehernika spoštovano, kar pa je v ustavno varovani socialni državi nujno," je še poudaril Svetina.
Ministrstvo: Krčenja financiranja ne bo
Na ministrstvu so v odzivu zapisali, da razumejo, da poslanstvo socialno-varstvenih ustanov predstavlja jedro in hrbtenico socialne države in socialnega varstva.
"Razumemo tudi, da je predlog, ki je bil sestavljen v specifičnih proračunskih okvirih in novem protokolu, vzbudil pomisleke na strani nekaterih vodstev in drugih deležnikov, vendar poudarjamo, da so sredstva za nemoteno delo ustanov zagotovljena in pojasnjujemo, da je strah odveč, saj je ustrezna prerazporeditev sredstev znotraj proračunskih okvirjev, na način, ki bo omogočil nemoteno delo in izvajanje zakonsko določenih obveznosti vsem deležnikom, že v teku. Krčenja financiranja ne bo," zagotavljajo.
Ob tem zavračajo "nesmiselne" očitke in pripombe o domnevnih namerah ministrstva po zapiranju ustanov ter ukinitvi financiranja za delo in izvajanje zakonskih obveznosti ustanov. "Takšni strahovi so neutemeljeni in v nasprotju z jedrnim poslanstvom ministrstva in vlade. Smisel in namen solidarnostnega ministrstva je krepiti sisteme socialne države in v ospredje postaviti skrb za posameznika in posameznico. "
Z vlade so kasneje sporočili, da bo ministrstvo v okviru svojega finančnega načrta prerazporedilo pravice porabe v višini 6,3 milijona evrov, in sicer za zagotovitev sredstev za financiranje dejavnosti varstveno delovnih centrov v letu 2024 z namenom priprave sprememb izhodišč za finančne načrte ter sklenitev pogodb o financiranju dejavnosti varstveno delovnih centrov. Prerazporedilo bo tudi sredstva v višini 3,9 milijona evrov za zagotovitev financiranja dejavnosti varstveno delovnih centrov v letu 2024.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.