Predstavnika varuha človekovih pravic sta postojnski center za tujce obiskala zadnji dan julija, saj so se že takrat z več strani pojavili očitki o neprimerni nastanitvi oseb na tej lokaciji. "V tem trenutku lahko povemo, da k problematiki pristopamo z različnih vidikov, da smo poizvedbo poslali na ministrstvo za notranje zadeve in da bomo naše ugotovitve oziroma priporočila javnosti lahko predstavili, ko bomo z obravnavo zadeve zaključili," so zapisali pri varuhu. "Vsekakor pa je nujno, da so razmere v katerih ljudje bivajo začasno ali stalno, človeka dostojne in ne smejo biti vir nečloveškega ali poniževalnega ravnanja," so poudarili.
V nevladni organizaciji Delovna skupina za azil opozarjajo, da v centru prihaja do hudih zlorab človekovih pravic. "V njem se lahko znajdete, če ste tujec in niste uspeli pravočasno urediti bivalnih dokumentov, zaprti pa ostanete tudi do enega leta, največkrat brez stika z zunanjim svetom ali možnosti pritožbe," so sporočili.
Zaprti tujci po navedbah organizacije pripovedujejo, da je center slabši kot navaden zapor, saj tam vsaj veš, zakaj si zaprt in koliko časa boš ostal, lahko dobiš odvetnika, tu pa si prepuščen na milost in nemilost enega inšpektorja. Poskusi samomorov so zato nekaj vsakdanjega, opozarjajo v Delovni skupini za azil. Prebivalci centra se zato upirajo in zahtevajo svobodo, javnost pa poskušajo na brezupen položaj opozoriti s protesti in gladovnimi stavkami, so še sporočili iz skupine.
Na policiji očitke nevladnih organizacij zavračajo in poudarjajo, da vsi postopki potekajo v skladu z nacionalno in evropsko zakonodajo ter mednarodnimi konvencijami. Po navedbah policije ne držijo trditve, da bi bili tujci v centru nameščeni brez odločb. "Vsi nastanjeni tujci imajo izdane odločbe o nastanitvi na podlagi zakona o tujcih ali pa s sklepom odrejeno omejitev gibanja na podlagi zakona o mednarodni zaščiti," so sporočili s policije.
Če v postopku ugotovijo, da obstajajo zadržki za vračanje, to upoštevajo in postopek vračanja prekinejo. V vseh primerih jim je zagotovljeno pravno varstvo, prav tako imajo na razpolago zdravnika in psihosocialno pomoč, so navedli na policiji.
Na policiji so še navedli, da je v postojnskem centru trenutno nastanjenih 93 tujcev, njegova zmogljivost pa je 180 oseb ter 84 oseb v bivalnih kontejnerjih, zato zavračajo očitek o prenatrpanosti. Od 93 nastanjenih tujcev jih je 68 v postopku mednarodne zaščite in 25 tujcev na podlagi zakona o tujcih, ki so trenutno še v postopkih vračanja, so še dodali na policiji.
Na policijo so dodali, da so v centru za tujce večkrat prisotne tako vladne kot nevladne organizacije. V zadnjem času so razmere večkrat preverjali predstavniki Visokega komisariata ZN za begunce, Pravno-informacijskega centra, ki sicer sodeluje v postopkih za mednarodno zaščito, nadzor pa je pred kratkim opravil tudi varuh človekovih pravic.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.