Dostop do arhivov še vedno buri duhove. V SDS so zapisali, da premier Borut Pahor ni upravičen do opravičila, temveč slovenska javnost, saj tajna služba že več kot pet mesecev nezakonito preprečuje izvajanje zakona o arhivih. Ker sama ne spoštuje zakonov, ta vlada tudi nima nobene pravice, da to terja od državljanov, še pravijo v SDS.
Glede spornega dela arhivov nekdanje Službe državne varnosti pa v SDS pravijo, da pričakujejo pojasnilo, kje so se ti dokumenti nahajali v času, ko jih je direktor Sove Sebastjan Selan vzel iz arhiva RS. V SDS pravijo, da jih je Selan iz arhiva vzel 19. oktobra in jih v arhiv vrnil šele po 20 dneh. Po izjavah očividcev pa naj bi se gradivo nahajalo na sekretariatu Sveta za nacionalno varnost, ki je lociran v kabinetu predsednika vlade.
V SDS pa so odgovorili tudi predsedniku republike Danilu Türku. Kot pravijo, je Türk v sredo zanikal nekaj, česar sploh ni bil obtožen, na trditev predsednika SDS Janeza Janše pa ni odgovoril. Janša je sicer v sredo na novinarsko vprašanje dejal, da je bil predsednik republike leta 1979 neposredno obveščen glede bombnega napada v Velikovcu, sam pa je dejal, da je za zadeve izvedel le iz medijev. Da je bil o zadevi obveščen, naj bi bilo razvidno iz dostopnih arhivskih dokumentov, še pišejo v SDS.
Kot je znano, je prišlo do zapletov zaradi naknadne oznake tajno na del arhiva nekdanje Službe državne varnosti, ki jih je želel pridobiti publicist Igor Omerza. Čeprav bi morali biti arhivi javni, pa pristojne institucije za nacionalno varnost pravijo, da bi odprtje teh arhivov lahko škodilo nacionalni varnosti in tudi ogrozilo varnost nekaterih oseb. Zato je direktor Sove del arhiva označil kot tajnega. Vlada pa je pripravila novelo zakona, ki bi dovoljeval zaprtje arhiva. V SDS pravijo, da bi morali ti arhivi biti javni ter da pristojne institucije nezakonito zadržujejo omenjeno arhivsko gradivo.
O arhivih razpravlja tudi komisija za peticije
O dostopu do arhivov je razpravljala tudi komisija državnega zbora za peticije ter človekove pravice in enake možnosti. Komisija se je danes seznanila z mnenjem varuha človekovih pravic, ki podpira vlado pri spremembi zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva. Namestnik varuha Jernej Rovšek je dejal, da bi v nasprotnem primeru lahko prišlo do kršenja človekovih pravic posameznikov. Rovšek je še dejal, da se v poročilu niso ukvarjali s političnimi vidiki zapiranja arhivov niti s konkretnimi arhivi, ampak z arhivi kot celoto, za mnenje pa jih je zaprosila Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova).
Član komisije Gorenak pa je ocenil, da je varuh s takšnim mnenjem dal "gnojno bulo na svojo institucijo". "Niste se postavili na stran zaščitnika, ampak kršitelja človekovih pravic," poudarja poslanec SDS. Predsednica komisije Eva Irgl je tudi danes sejo prekinila, razpravo bodo nadaljevali v petek zjutraj.
KOMENTARJI (354)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.