Prvo polovico leta so po podatkih agencije za varnost prometa zaznamovale številne prometne nesreče. V prvi polovici leta se je sicer zgodilo za dva odstotka manj nesreč kot v enakem obdobju lani, a je v prometnih nesrečah umrlo 15 ljudi več.
V prvi polovici letošnjega leta se je v Sloveniji zgodilo 8600 prometnih nesreč – v enakem obdobju lani jih je bilo 8774 oziroma dva odstotka manj. V prometnih nesrečah je letos umrlo že 56 oseb , kar je 37 odstotkov več oziroma 15 oseb več kot v enakem obdobju lani, ko jih je umrlo 41.
Hudo telesno se je poškodovalo 326 oseb (376 v enakem obdobju lani), kar je 13 odstotkov manj kot lani v enakem obdobju, lahko telesno pa se je poškodovalo 2958 oseb (3228 v enakem obdobju lani), kar predstavlja zmanjšanje za osem odstotkov. V prvem polletju 2017 smo v Sloveniji zabeležili 55 umrlih udeležencev, 382 hudo telesno poškodovanih ter 3143 lažje telesno poškodovanih.
Med razlogi za povečanje števila nesreč so v. d. direktorice agencije RS za varnost prometa Vesna Marinko, Boštjan Smolej iz sektorja za promet na Generalni policijski upravi, vodja mestnega redarstva Mestne občine Ljubljana Roman Fortuna in predstavnik skupnosti občin Slovenije Boštjan Omerzel izpostavili večjo obremenjenost cest, raznovrstnost udeležencev v prometu, varljiv občutek varnosti ter slabšo zmožnost prilagajanja hitrosti in varnostne razdalje.
Na sestanku so se strinjali, da je treba sodelovanje še okrepiti, izboljšati komunikacijo med različnimi nadzornimi službami, povečati nadzor nad kršitvami v cestnem prometu ter skrbeti za redno izmenjavo informacij. Zato želijo udeležence v prometu znova opozoriti na varno ravnanje v prometu. "Dogovorili smo se, da bo vsak organ pri sebi povečal aktivnosti," je pojasnila Marinkova.
Agencija za varnost prometa je že z začetkom leta izvedla več preventivnih akcij na terenu. Nadzorni organi pa bodo dodatne aktivnosti usmerili predvsem v ključne dejavnike tveganja, kot so hitrost, alkohol, uporaba telefonov in varnostnih pasov. Marinkova je pojasnila, da aktivnosti izvajajo tudi v sodelovanju s civilno družbo.
Fortuna je spomnil tudi na postavitev dveh novih ohišij za radarje v Ljubljani. Poudaril je, da podatki kažejo, da je na mestih, kjer nadzorujejo hitrost, promet bolj umirjen in vozniki redkeje prekoračijo dovoljeno hitrost. "Kar za 55 odstotkov se je zmanjšalo število kršitev na vseh teh lokacijah," je povedal.
V prihodnjem tednu začenjajo še z aktivnostmi, usmerjenimi k voznikom tovornih vozil in avtobusov, pripravljajo pa tudi poletni del akcije Hitrost.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.