Čas krize, protestov in varčevanja ni ustavil nakupa velikega števila izredno zmogljivih novih prenosnih računalnikov za državni zbor. Naročili so namreč – ne 90, kolikor je poslancev – temveč kar 156 prenosnikov, poleg poslanskih še 41 za zaposlene v državnem zboru in 25 za seje, predstavitve, računalničarje in ostalo.
"Načeloma se nam zdijo ti računalniki super, če imaš preveč denarja. Se nam pa zdi, da bi se dalo to urediti prav tako za bistveno manj denarja,'' pravi poklicni preizkuševalec računalnikov pri reviji Monitor Jure Forstnerič. Sodeč po posnetkih zadnjih sej poslanci računalnikov na odborih tako ali tako ne uporabljajo, ali pa se med sejami kratkočasijo z uporabo spleta. "Specifikacije so sicer zelo dobre, niso pa nujne za tako delo," še pravi Forstnerič.
Razpis je zdaj že tako daleč, da ga ne bodo mogli ustaviti. Pogodba za 172 tisočakov je podpisana. Pritožb ni bilo. Ali je konkurenca posel prepustila podjetju, je stvar ugibanj. A nekaj je popolnoma jasno – primerjava zahtevanih podatkov za računalnike in točno določenega modela kaže – razpis je bil pisan na kožo enemu samemu dobavitelju.
Zahtev niso želeli pojasniti
Odgovorni za razpis v DZ niso želeli stopiti pred kamero in pojasniti, kako so nastale zahteve za javni razpis. Je pa na spornost takšnega načina kupovanja opreme z denarjem davkoplačevalcev opozoril predsednik računskega sodišča Igor Šoltes: "Naročnik se mora izogibati takšnih razpisom, kjer bi favoriziral ponudnika,“ pravi. Po njegovih besedah morajo biti tako pogoji kot merila čim bolj objektivni ter sorazmerni ter "da se ne kupuje nekaj, kar ni potrebno".
Če se vam zdi, da ta razpis ni dokončno umazal podobe državnega zbora, še tale podatek: Isto podjetje, kot je bilo na javnem razpisu izbrano tokrat, je leta 2010 že dobilo dva tehnična razpisa. Za namizne računalnike in televizije. Skupna vrednost: 274 tisoč evrov.
KOMENTARJI (1593)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.