
Dvig cen komunalnih storitev, h kateremu je vlada predhodno soglasje dala v začetku oktobra, je neupravičen in nerazumen, menijo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). "Stroški neposredno bremenijo ljudi, saj se jim ne morejo odpovedati. Varčujejo lahko le pri hrani, kar ima posledice za zdravje," opozarja predsednik ZSSS Dušan Semolič.
Zvišanje cen komunalnih storitev, ki so se v tem tednu zvišale v 85 občinah, dražji odvoz smeti, dražja oskrba z vodo ter dražje čiščenje odpadnih in padavinskih voda poleg dodatnega pritiska na standard delavcev bremenijo tudi podjetja, so na današnji novinarski konferenci v Ljubljani opozorili v ZSSS. Vladi zato predlagajo, naj podaljša plačilne roke za plačilo storitev s 15 na 30 dni, kar bi bil po Semoličevem mnenju "pomemben prispevek k amortizaciji pritiskov zaradi krize". Izvršni sekretar ZSSS za ekonomsko področje Ladislav Rožič dodaja, da bi bilo treba cene komunalnih storitev v Sloveniji poenotiti in "vsem prebivalcem omogočiti enak standard pri teh storitvah".
Rožič sicer meni, da povišanje teh cen "poudarja recesijo, med prebivalci pa veča negotovost", ter da je "skregano z ekonomsko logiko in zadnje darilo vlade občinam". Opozarja, da dvigi cen komunalnih storitev in elektrike povišujejo inflacijo in da je vlada zvišanje omogočila brez predhodnih analiz posledic.
Milijonski dobički komunalnih podjetij?
Čisti dobički komunalnih podjetij so bili po navedbah svetovalke ZSSS Andreje Poje leta 2007 141,7 milijona evrov, kar je 38,4 odstotka več kot leto prej. Cene komunalnih storitev v Sloveniji so po njenih besedah na ravni Luksemburga, Avstrije in Belgije.
Urad za makroekonomske analize, ki je k podražitvam že trikrat podal
negativno mnenje, sicer opozarja, da je cene komunalnih storitev treba
sistemsko urediti. Podražitve naj bi na inflacijo vplivale za desetinko
odstotne točke.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.