V sredo je krizna skupina ministrov sindikatom javnega sektorja predstavila predvidene ukrepe za varčevanje v javnem sektorju, s katerimi so sindikati večinoma zadovoljni.
Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je po sredinem sestanku še posebej zadovoljen zaradi zagotovila ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs, da posledica varčevalnih ukrepov v javnem sektorju ne bo dodatno odpuščanje zaposlenih, razen naravnih odlivov. Štrukelj ob tem sicer opozarja, da nenadomeščanje zaposlenih v šolstvu ne bo mogoče, saj denimo "učitelja slovenščine, ki gre v pokoj, ne more nadomestiti učitelj matematike".
V sindikatu pa podpirajo ukrepe, s katerimi se bodo preverile vse sklenjene pogodbe o javnih naročilih. V javnem sektorju je, tako Štrukelj, mogoče varčevati pri materialnih stroških, zato bodo tudi v Sindikatu vzgoje, izobraževanja znanosti in kulture Slovenije (Sviz), katerega glavni tajnik je, poskušali čim bolj prispevati. Napoved, da bi pri materialnih stroških privarčevali 20 odstotkov, se mu sicer zdi pretirana.
Javni uslužbenci morajo po njegovih besedah pokazati voljo, da pri varčevalnih ukrepih sodelujejo. "Dejstvo je, da smo plače in, kot kaže, tudi delovna mesta ubranili, zato je odgovornost, da prinesemo nekaj svežega denarja v proračun, tudi na naši strani," je dejal.
Sindikati javnega sektorja se sicer na sredinem sestanku do predvidenih ukrepov niso opredeljevali, Štrukelj pa pričakuje, da bodo sodelovali pri pripravi rebalansa proračuna.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.