Minister Zvonko Černač konkretnih pojasnil o postavkah varčevanja pred in po obisku pri Janez Šušteršiču ni dajal. “Izhajali bomo iz tega, da na eni strani zagotovimo nadaljevanje projektov in na drugi strani omejimo porabo, kjer je mogoče varčevati, in nima vpliva na splošne razmere in gospodarsko rast,” je dejal Černač.
Po ministru za infrastrukturo in prostor sta sledila še Vinko Gorenak in pozno popoldne Andrej Vizjak. Tudi ta pa o nepopularnih ukrepih brez komentarja. “Prezgodaj je za te stvari, o tem se bomo šele pogovarjali,” je bilo vse, kar je dejal Vizjak.
Nižanje dnevnic in kilometrine, črtanje raznih dodatkov, zaposlovanje, ki bo možno le izjemoma, so ukrepi, pri katerih naj bi bilo manj težav. Več upora se pričakuje pri upokojevanju delavcev, ki pogoje za upokojitev izpolnjujejo, a še želijo delati. Samo na notranjem ministrstvu je takšnih 440.
Sicer pa bodo poti preostalih ministrov še do četrtka usmerjene proti finančnemu ministrstvu. Eden ključnih pogovorov bo v sredo s šolskim ministrom Žigo Turkom. Področje izobraževanja namreč predstavlja skoraj tretjino javnega sektorja, zato bodo prihranki v tem resorju za vlado med najpomembnejšimi.
Sindikati sumničavi, bojijo se nižanja vseh plač
Sindikati se sicer strinjajo z nižanjem plač funkcionarjem, a dvomijo, da bo vlada s temi ukrepi resnično kaj prihranila, bolj so prepričani, da je to le priprava terena za nižanje plač vsem javnim uslužbencem. In temu odločno nasprotujejo, da bi vlada mogla varčevati drugje, na primer pri javnih naročilih in v finančnem sektorju – v tistem, ki je krizo povzročil – ter da bi mogli predvsem biti osredotočeni na to, kako dobiti več dohodkov, torej spodbujati investicije. Nikakor ne bodo pristali na nižanje delavskih pravic, pravijo. Že zdaj pa v vlado, ki se je napovedovala kot socialna, počasi izgubljajo zaupanje, saj da mimo njih sprejema ukrepe.
KOMENTARJI (267)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.