Ukrep ministrstva za izobraževanje, ki začasno ustavlja financiranje učne pomoči, ker mora privarčevati 10 milijonov evrov, je sprožil plaz nezadovoljstva.
Učiteljica: To je ukrep, ki žali učitelje
Na ukrep ministrstva za izobraževanje se je odzvala tudi učiteljica Bojana Potočnik, ki je za izjavo "na začetku svoje učiteljske poti sem učence učila, da lačni otroci živijo v Afriki, danes pa sedijo v klopi zraven njih", ki se je nanašala na financiranje slovenskega tradicionalnega zajtrka, lani prejela Večerovo nagrado Bob leta. V obsežnem in ostrem pismu ministrici, ki je zaokrožilo po socialnih omrežjih, odločno nasprotuje brezplačnemu nudenju ur dodatne strokovne pomoči.
"Ta teden sem bila seznanjena, da ste 23. 12. 2014 sprejeli sklep, po katerem mi ur DSP ne boste več plačevali, vendar sem jih vseeno dolžna opraviti, ker imajo učenci odločbo. Mimogrede, odločb jim nisem izdala jaz, ampak vi in vaše pristojne službe. Tistim učiteljem, ki pa imajo to delo sistemizirano, pa boste še naprej plačevali, kar ste v okrožnici utemeljili kot nujnost varčevanja, navajam okrožnico 60350-22/2014/1, kjer pišete: 'pri čemer smo se trudili, da smo se osredotočili predvsem na tiste, ki ne vplivajo na zaposlenost strokovnih delavcev v šoli'. V praksi to zame pomeni, da ostajam zaposlena, ne bom pa več plačana za to delo. Vaša okrožnica, s katero mi od 1. 1. 2015 ukinjate mesečno plačilo ur DSP, me milo rečeno žali, če ostanem v mejah vljudnosti. Decembra sem za 9 opravljenih ur dobila neto izplačilo 58 evrov (mimogrede, to je strošek prehrane mojega otroka v šoli). Od zdaj naprej pa naj to počnem zastonj?! Bom, ko boste vi osebno dali podatek, koliko ur boste vi in vaši kolegi na ministrstvu oddelali zastonj in kolikšen bo ta znesek oz. vaš 'doprinos', ki ga boste žrtvovali v imenu varčevanja v javnem sektorju," v ostrem pismu piše Potočnikova.
"Na pot slovenskega javnega šolstva v sivino sem že opozarjala. Ukinitev plačila DSP je samo pika na i. Prva stvar je bila odprava delovne uspešnosti. Kar naenkrat smo vsi postali enaki, čeprav je jasno, da se eni trudijo bolj, drugi manj. Entuziazem v slovenskem javnem šolstvu je mrtev, ker ga sistemsko uničujete že nekaj let! Ampak koga to zanima, vas zanimajo le privarčevani evri in projekti na papirju, s katerimi se boste hvalili v Bruslju," je ostra Potočnikova.
Po njenem mnenju je problem tudi v tem, ker so se odločbe o DSP podeljevale tudi takšnim otrokom, ki do nje niso upravičeni, vsaj ne v takšnem obsegu. "Vse odločbe DSP niso upravičene, na kar učitelji opozarjamo že nekaj let. Oprostite, ampak teh odločb nisem izdala jaz in moji kolegi, ki naj bi jih zdaj po vaše opravljali zastonj," v pismu ministrici navaja Potočnikova.
"Še naprej delate v smeri poniževanja in razvrednotenja učiteljskega poklica, saj ste po drugi strani staršem obljubili, da bodo njihovi otroci DSP še vedno dobili in skušate sedaj nas prikazati kot nečuteča bitja, ki nočemo zastonj pomagati vsem tistim otrokom, ki potrebujejo DSP, ki vam je popolnoma ušel iz kontrole. Seveda se upiramo, ker smo na svoja pleča sprejeli že dobršen del krize in ker je na neki točki treba reči odločen in jasen NE. Ta slednji varčevalni ukrep je nepremišljen, diskriminatoren in verjetno tudi ustavno sporen, saj v ustavi piše, da smo pred zakonom vsi enaki, to lahko povedo pravniki. Bom končala pri Splošni deklaraciji o človekovih pravicah, ki v svojem 23. členu pravi takole: 'Vsakdo ima, brez kakršnekoli diskriminacije, pravico do enakega plačila za enako delo'," je nad ukrepi vlade zgrožena Potočnikova.
ZPMS: Varčevalni ukrepi, ki bodo še več otrok pahnili v revščino
Ukrep pa je zmotil tudi tiste, ki se zavedo, da bo ta ukrep dolgoročno škodil predvsem otrokom in s tem razvoju družbe. Tako v Zvezi prijateljev mladine (ZPMS) opozarjajo, da so sprejeti varčevalni ukrepi, ki naj bi poleg učne pomoči prizadeli še ukinitev financiranja interesnih dejavnosti, spremembe financiranja šol v naravi, glasbenih šol ter manj denarja za srednje šole, nedopustni in neodgovorni. "Sprašujemo se, ali se tisti, ki sprejemajo te kratkovidne ukrepe, zavedajo, da s tem dolgoročno škodijo razvoju otrok in s tem razvoju družbe. Po nam znanih podatkih bo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport privarčevalo malo, a posledice bodo trajne in nepopravljive," v sporočilu za javnost opozarja predsednica ZPMS Darja Groznik.
Ukrep, ki bo še bolj razslojil družbo
Prepričana je, da bodo novi varčevalni ukrepi še dodatno razslojili družbo. Problem v družbi je, ker je vsestranski zdrav razvoj otrok vse bolj odvisen od materialnega statusa njihovih staršev, uspešnost otrok v šolskem sistemu pa vse bolj odvisna tudi od zavzetosti staršev, dodatne učne pomoči in materialnih sredstev, ki jim omogoča razvoj talentov v zunajšolskih dejavnostih. To je ob podatku, da vsaj 55.000 otrok živi pod pragom revščine, povsem nedopustno, poudarja Groznikova.
Odločitvi ministrstva za šolstvo, ki začasno ukinja financiranje učne pomoči, v ZPMS ostro nasprotujejo. Še posebej nasprotujejo navodilom ministrstva, ki šolam narekuje, da naj se obravnava otrok, ki imajo v dolgotrajnih strokovnih postopkih s strokovnimi odločbami ugotovljen tak primanjkljaj, ki zahteva individualno obravnavo, združuje v skupinsko obravnavo. "Bojimo se tudi, da bi v primeru, če bo primanjkljaj izvedenih učnih obveznosti učitelja postalo edino merilo za to, kdo bo izvajalec učne pomoči v šolah, njena kakovost lahko padla," še dodajajo.
"Ne moremo razumeti, kako se lahko ministrstvo zaveže, da bo varčevalo na prihodnosti države - otrocih. Pri ZPMS smo zavezani k skrbi za otroke, zato bomo trkali na vest in vrata tistih, ki s svojimi odločitvami jemljejo možnost za razvoj in enake možnosti vseh otrok," pravijo v ZPMS in dodajajo, da ne dopuščajo, da otroci na svojih ramenih nosijo posledice in bremena nespametnih odločitev odraslih.
Združenje: S tem ukrepom se vračamo 30 let nazaj
V Združenju za pravice bolnih otrok okrožnico ministrstva za izobraževanje, ki je šole v ponedeljek obvestilo, da jim v bodoče ne bo več plačevalo učne pomoči za otroke s posebnimi potrebami, odločno zavračajo in opozarjajo, da so s tem bistveno prikrajšani dolgotrajno bolni otroci in mladostniki.
V javnem pismu ministrici je združenje pojasnilo, da so ure učne pomoči za dolgotrajno bolne učence zelo pomembne. Prav te ure so namreč eden bistvenih elementov pri zagotavljanju enakih možnosti do izobraževanja bolnim otrokom in mladostnikom, so opozorili v združenju. Ob tem so dodali, da je pravilnik o organizaciji in načinu dela komisij za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami že oktobra 2013 ure učne pomoči za dolgotrajno bolne otroke nerazumno in nepravično zmanjšal. Na to so člani združenja ministrstvo opozorili pred letom dni. Predstavniki tedanjega ministrstva pa so obljubili, da bodo pobude združenja preučili, a je žal ostalo le pri jalovi obljubi, in to kljub izraženemu razumevanju, navajajo v združenju.
S tem ukrepom bodo bistveno prikrajšani dolgotrajno bolni otroci in mladostniki, njihova pravica do enakih možnosti do šolanja pa bo v bodoče odvisna od dobre volje posameznega ravnatelja ali učitelja, opozarjajo v združenju. Ob tem so dodali, da "nas to vrača vsaj 30 let in več nazaj, ko v Sloveniji skrb za dolgotrajno bolne učence sistemsko ni bila urejena".
KOMENTARJI (479)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.