Kratki film o razgrajanju domžalskih srednješolcev, ki te dni kroži po internetu, še vedno dviguje prah. Vodstvo Srednje šole Domžale je s profesorjem slovenščine Vladimirjem Kastelicem, pri katerem so nastali posnetki divjanja, opravilo razgovor. Kastelic, ki poučuje že 30 let, dogodkov ne želi komentirati. Ravnatelj šole Marko Mlakar pa je dejal, da celoten posnetek ni nastal le pri urah Kastelica.
Vodstvo šole je bilo o razmerah pri urah Kastelica seznanjeno iz medijev, saj naj bi dijaki, tako poroča današnji Dnevnik, Katelicu grozili in mu celo sledili domov. Če bi jih prijavil, so mu grozili, da mu bodo prerezali gume in zažgali avtomobil.
Učenci prvega letnika smeri avtomehanikov naj bi že prej imeli težave z disciplino. Kakšne kazni jih čakajo sedaj, še ni povsem jasno. Vodstvo šole je starše petih dijakov pozvalo na razgovore, ki naj bi se zgodili v sredo. Nadaljnji postopek naj bi vodil ravnatelj poklicne in strokovne šole Mlakar. O vsem skupaj pa bo odločal tudi učiteljski zbor šole.
Direktor Srednje šole Domžale Primož Škofic je povedal, da je nad posnetkom zgrožen. "Ta film ne prikazuje dejanskega stanja na naši šoli. In mi je bilo težko, ker šola funkcionira zelo zelo drugače," zatrjuje Škofic. Od razgovorov s starši razgrajačev direktor šole pričakuje predvsem, kot sam pravi: "Odprt pogovor, da ugotovimo, kaj se da narediti po vsem tem, kaj učenci dojemajo in speljati postopek korektno."
Posnetki zgrozili tudi ministra Zvera
Da so posnetki pretresljivi in presegajo mejo dobrega okusa, je prepričan tudi minister za šolstvo Milan Zver, a konkretno lahko ukrepajo le učitelji in ravnatelji, dodaja, saj je naloga ministrstva dajati predvsem sistemske okvira, znotraj katerih delujejo profesorji.
Minister je prepričan, da na posnetku niso prikazane tipične razmere v slovenskih šolah. V skladu s sedanjo zakonodajo je najhujša kazen za dijaka izključitev iz šole. Sam postopek pa je, tako ga namreč ocenjujejo nekateri učitelji, precej dolgotrajen in zapleten, zato ga tudi mnogi raje ne sprožijo.
Ministrstvo pripravlja Zakon o poklicnem in strokovnem izobraževanju, ki poleg klasičnih prinaša tudi druge, bolj alternativne oblike kaznovanja dijakov. Kot je za 24ur pojasnil minister Zver, naj bi po novem dijaki lahko vzgojno kazen odslužili tudi s humanitarnim delom, ki bi ga opravljali v zavodih za otroke s posebnimi potrebami ali pa recimo v domovih za upokojence.
Direktor domžalske šole se strinja, saj je prepričan, da izključitev dijakov ni pravi način za reševanje vzgojnih problemov. Menim, da bi z javnimi deli lahko odslužili svoja dejanja in se zavedli bistva njihovih napak.
Sami posnetki, ki krožijo po spletu naj bi sicer nastajali dva meseca. Po besedah učitelja Kastelica se uničevanje stolov in metanje petard ni dogajalo pri njegovi uri. Vse ostalo pa je zapisal v dnevnik.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.