Slovenija

Vandalizem: Sankcije sledijo

Ljubljana, 27. 03. 2006 18.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
O.Š./T.S.
Komentarji
6

Vodstvo domžalske srednje šole je z učiteljem, pri katerem so dijaki divjali, opravilo razgovor. Na vrsti so dijaki.

Kratki film o razgrajanju domžalskih srednješolcev, ki te dni kroži po internetu, še vedno dviguje prah. Vodstvo Srednje šole Domžale je s profesorjem slovenščine Vladimirjem Kastelicem, pri katerem so nastali posnetki divjanja, opravilo razgovor. Kastelic, ki poučuje že 30 let, dogodkov ne želi komentirati. Ravnatelj šole Marko Mlakar pa je dejal, da celoten posnetek ni nastal le pri urah Kastelica.

Vodstvo šole je bilo o razmerah pri urah Kastelica seznanjeno iz medijev, saj naj bi dijaki, tako poroča današnji Dnevnik, Katelicu grozili in mu celo sledili domov. Če bi jih prijavil, so mu grozili, da mu bodo prerezali gume in zažgali avtomobil.

Minister Zver je prepričan, da posnetek ne prikazuje realnih razmer v slovenskih šolah
Minister Zver je prepričan, da posnetek ne prikazuje realnih razmer v slovenskih šolah FOTO: POP TV

Učenci prvega letnika smeri avtomehanikov naj bi že prej imeli težave z disciplino. Kakšne kazni jih čakajo sedaj, še ni povsem jasno. Vodstvo šole je starše petih dijakov pozvalo na razgovore, ki naj bi se zgodili v sredo. Nadaljnji postopek naj bi vodil ravnatelj poklicne in strokovne šole Mlakar. O vsem skupaj pa bo odločal tudi učiteljski zbor šole.

Direktor Srednje šole Domžale Primož Škofic je povedal, da je nad posnetkom zgrožen. "Ta film ne prikazuje dejanskega stanja na naši šoli. In mi je bilo težko, ker šola funkcionira zelo zelo drugače," zatrjuje Škofic. Od razgovorov s starši razgrajačev direktor šole pričakuje predvsem, kot sam pravi: "Odprt pogovor, da ugotovimo, kaj se da narediti po vsem tem, kaj učenci dojemajo in speljati postopek korektno."

Posnetki zgrozili tudi ministra Zvera

Da so posnetki pretresljivi in presegajo mejo dobrega okusa, je prepričan tudi minister za šolstvo Milan Zver, a konkretno lahko ukrepajo le učitelji in ravnatelji, dodaja, saj je naloga ministrstva dajati predvsem sistemske okvira, znotraj katerih delujejo profesorji.

Minister je prepričan, da na posnetku niso prikazane tipične razmere v slovenskih šolah. V skladu s sedanjo zakonodajo je najhujša kazen za dijaka izključitev iz šole. Sam postopek pa je, tako ga namreč ocenjujejo nekateri učitelji, precej dolgotrajen in zapleten, zato ga tudi mnogi raje ne sprožijo.

Ministrstvo pripravlja Zakon o poklicnem in strokovnem izobraževanju, ki poleg klasičnih prinaša tudi druge, bolj alternativne oblike kaznovanja dijakov. Kot je za 24ur pojasnil minister Zver, naj bi po novem dijaki lahko vzgojno kazen odslužili tudi s humanitarnim delom, ki bi ga opravljali v zavodih za otroke s posebnimi potrebami ali pa recimo v domovih za upokojence.

Direktor domžalske šole se strinja, saj je prepričan, da izključitev dijakov ni pravi način za reševanje vzgojnih problemov. Menim, da bi z javnimi deli lahko odslužili svoja dejanja in se zavedli bistva njihovih napak.

Sami posnetki, ki krožijo po spletu naj bi sicer nastajali dva meseca. Po besedah učitelja Kastelica se uničevanje stolov in metanje petard ni dogajalo pri njegovi uri. Vse ostalo pa je zapisal v dnevnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aleksander.kern@skb.si
29. 03. 2006 14.44
To kar izjavlja minister za šolstvo je čisto sprenevedanje. Učitelji so praktično brez moči, zgrešen je predvsem sistem , ki vse to dopušča. Naša družba je pozabila na vse vrednote, kaj takega se tudi v t.i. "enoumju" ni dogajalo, če se pa je, potem je bilo ustrezno sankcionirano. Kaj pa starši ? Nič!!! G. minister, otroke vzgaja v prvi vrsti družina in pa družba kot celota. Največji krivec ostajajo starši takih otrok, ker so jih napačno vzgajali ali pa so tudi sami zrcalna slika teh otrok. Ali se kdo vpraša zakaj moramo davkoplačevalci plačevati vandalizemen, maratonske postopke sojenja zločincev in kriminalcev in še kaj drugega. V tej deželi se izplača vse kaj drugega, kot biti pošten in delaven.
Svarun 1
28. 03. 2006 14.17
Moje mnenje je prav tako. Tudi sam vem iz lastnih izkušenj, da se nekateri za vzgojne ukrepe sploh ne sekirajo, med drugim tudi zato, ker starši ne pokažejo dovolj odpora. Zato mi je pa ideja za šolske ukrepe z humanitarnimi službami zelo všeč. Bojim se sicer, da nekateri enostavno ne bi spremenili odnosa in v tem primeru bi predlagal idejo o dopolnitvi z fizičnim delom. Torej, če ne boš bomagal pometati v domu starih lahko pa prenašaš cement v tovarni. lp
krtokrto@gmail.com
28. 03. 2006 08.58
Moje mnenje je,da so tukaj v prvi vrsti krivi starši. Sam dobro vem, da starši ze pri treh letih dvignejo roke in rečejo: Tega hudiča ne obvladam več. Seveda, da ga ne, saj ga tudi nikoli nisi. Začne se ze zelo zgodaj, ko so starši v sluzbi, in po sluzbi raje grejo na tenis ali kak drug šport, kot pa da bi prišli po svojega otroka v vrtec. Tako so otroci vse do pol šestih zvečer v vrtcih. Potem se pa čudijo, kako da imajo probleme z lastimi otroci. Zakaj jih sploh imate, če jih niste pripravljeni vzgajati. Tako jim ubistvu vi sami "zaserjete" zivljenje. Zamislite si malo. Na drugem mestu pa je kriv ta šolski sistem, ki ga je uvedel "kvazi" strokovnjak, bivši minister Slavko Gaber. Učitelji z zvezanimi rokami in otroci ki jim je dovoljeno vse. To je recept. Zdaj, ko mladi nimajo nobenih moralnih norm in vrednot, kaj šele spoštovanja do drugih, zdaj bi morali v šole uvesti klofute in leskave palice. Dejstvo je, da izključitev res ni najbolša moznost, in da se s tem problem le prenese drugam, ampak zakja bi morali trpeti ravno učitelji to "sranje", naj ga ima drzava raje na cesti in naj ga uredi s policijo, saj učitelji niso usposobljeni zato, da bi vzgajali in krotili zivali, ampak zato, da naučijo nekaj tiste, ki so zeljni znanja in bi v zivljenju radi nekam prišli. Takih pa ni malo, in na zalost se dogala, da so prevečkrat zaradi neprimernega, zivalskega obnašanja svojih sošolcev, prikrajšani za marsikatero koristno informacijo.
slika brez okvirja
28. 03. 2006 00.38
Sploh nimam besed,kaj takega da se dogaja v naših šolah je pa že res hudo.Učitelji nimajo več pravic,dijaki pa jih imajo preveč.Sploh ne vem ka naj si mislim,to kar sem videla je šokantno.Če bi bil to moj sin bi ga sama poslala delat,pa bi videl kako je težko služit kruh.Pa ne samo počitniško ampak tudi med vikende in med tednom,pa naj si sam kupuje potebščine ki jih potebuje,potem verjetno nebi imel čas misliti na take bedarije.Ko bi videl kako je ko ti vse vzamejo,najbolj pa ponos pa spoštovanje...kako je ko moraš sam poskrbeti za sebe ko ni nikogar ki bi ti vse ponujal na zlatem pladnju,ko si prisiljen da moraš biti zadovoljen že z papirnatim krožnikom. Po moje bi bilo najbolj pametno,da jih vsak dan po pouku za 4.ure pošljejo brezplačno delati in to najmanj 4.mesece.Vsakega na svoj konec,kajti skupaj so močni a vsak posebaj pa zelo šibki.Ker nekdo ki počne kaj takega,očitno nima dovolj moči da bi z lepim obnašanjem in besedo dosegel nekaj več.Dejstvo pa je da so starši največ krivi za njimi pa takoj sledi zakon.Zakon mi moral uveljaviti,da se za tako obnašanje učenca izključi vsaj za nekaj časa iz šole,recimo za 2. ali 3.tedne.Potem bi pa vsak prej pomislil preden kaj takega stori,če ve da ga čaka kazen.
Jorksad13@hotmail.com
27. 03. 2006 22.20
Problem današnje demokratične države ne tiči le v pomankljivih zakonih temveč tudi na zavračanju moralnih vrednot ter vspodbujanja tekmovalnosti ter napačni interpretaciji svobode govora.Ker se bil pred leti sam dijak srednje šole Domžale tudi vem, da to ni prvi primer vandalizma ter verbalnega in splošnega nasilja na tej šoli.Problem je v tem da se včasih o tem ni toliko govorilo kot danes in prav je da se je stvar zčela premikati tudi v tej smeri.Pred leti se je na tej šoli dogajalo marsikaj,vandalizem je bil prisoten vsak dan dogajale pa so se tudi hujše reči kot so medsebojni nasilni obračuni med učenci in profesorji ter tudi dijaki med seboj.Zato se ji je prijel tudi vsesplošno znani vzdevek:Teksas.Vsega niso krivi profesorji a včasih je trega razmisliti tudi o njihovi usposobljenosti kajt vasih se zgodi,da učijo tisti, ki ne vedo kaj je učiti oziroma poučevati.Ne gre pa seveda vsa krivda na profesorje grivda sloni zgolj na vodilnih srednje šole Domžale, ministrstva za šolo ter starši, ki vse to dopuščajo:Zato si ne mečite peska v oči in se raje vprašajte kaj je narobe v glavah ljudi ki vodijo to šolstvo kajti očitno je nekaj zelo narobe!!!!!!!
tanja_viraj@hotmail.com
27. 03. 2006 21.55
Ce je to v danasnjem svetu sprejemljivo obnasanje, ni treba veliko razmisljat kam vse skupaj vodi. sploh se nestrinjam z zakoni, saj menim da so zelo premalo natancni in nasploh uciteljem ne omogocajo dovolj autoritete. vcasih so ucitelji tudi tepli, pa zdaj takim ljudem kaj manjka? .. jaz bi take otroke rajsi zaprla v umobolnico ker to ni za cisto nikamor drugam! to se tako in tako dogaja ze dolgo in kolikor sama opazam je samo se hujse, treba je nekaj ukreniti in to ne z nekimi zakoni, ki ne resijo nicesar..zdaj definitivno niso dovolj ucinkoviti. jaz bi uvedla stari nacin pa sploh nebi blo tezav..pa ne mislit da sem kaksna starejsa gospa ki je hodila v solo pred sto leti. sem mladostnica, ki hodi v srednjo solo in so ji taksne stvari dobro znane, kot tudi marsikomu drugemu...