Kot so nam sporočili s kulturnega ministrstva, sta bila po njihovih prvih podatkih storilca dva, a kot je razvidno iz varnostnih kamer, bi šlo lahko za večjo skupino nepridipravov. Okoli polnoči je vratar storilce zalotil, medtem ko so na okna poslopja že risali nacistične simbole. Opozoril jih je, naj prenehajo, ker ga niso poslušali, pa je poklical Policijo. "Policijska patrulja se je na klic odzvala po 30 minutah, ko so storilci že zapustili kraj dogodka. Škodo še ocenjujemo," so še dejali.
Na ministrstvu so objavili posnetke varnostnih kamer, na katerih je videti napad na poslopje.
"Ponoči so nekulturni neznanci davkoplačevalcem znova povzročali škodo. Še en v vrsti napadov na ministrstvo in uslužbence, ki si sledijo iz tedna v teden," so še zapisali na Ministrstvu za kulturo.
O dogodku je bila v noči na četrtek obveščena tudi Policija. Policisti so opravili ogled kraja in nadaljujejo z zbiranjem obvestil zaradi suma kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari, v katerem je nastalo za približno 500 evrov škode. Kot so še sporočili s Policije, storilec za zdaj še ni znan, o vseh ugotovitvah pa bo obveščeno pristojno državno tožilstvo.
Na prostore kulturnega ministra so se znesli že večkrat
Neznani storilci so se na kulturno ministrstvo sicer znesli že večkrat, med drugim tudi decembra lani, ko so v fasado vrgli več balonov, napolnjenih s črno barvo. Takrat je po prvi oceni Policije nastalo za okoli 2.500 evrov škode.
Na ministrstvu so takrat dejali, da se "tovrstne akcije" vrstijo že od poletja in da so njihovi uslužbenci vse bolj prestrašeni, Policijo pa so pozvali, da storilce, ki so vsak teden bolj drzni, čim prej izsledi, preden se ne zgodi še kaj hujšega.
Prav tako so takrat na ministrstvu v sporočilu za javnost zapisali, da se pod "tovrstne akcije" po navadi podpiše aktiv delavk in delavcev v kulturi. "Najbolj razvpita je bila akcija, v kateri so z okrvavljenimi stoli in mizami, na katerih so bila imena ministra in sodelavcev, na grafičen način grozili s pokolom," so zapisali in spomnili, da so neznanci polepili stekla ministrstva z letaki, na katerih je bila glava Zlatana Čordića, čez njegova usta pa napisana imena javnih uslužbencev, zaposlenih na ministrstvu.
Takrat je Čordić tudi prišel na ministrstvo in po njihovih besedah vpil in grozil javni uslužbenki, ji govoril, da jo snema in celo, da dela za obveščevalno službo. "Uslužbenko je strah za življenje in je gospoda Čordića prijavila na Policijo," so takrat zapisali.
Vandali so se spravili tudi na druge stavbe
V zadnjem času je sicer prišlo do več podobnih dogodkov. Februarja so neznani storilci z grafiti kljukastih križev poškodovali fasado prostorov Zavoda Iskreni v Ljubljani, na vrata pa zapisali še "korupcija?". Škode je bilo za okoli dva tisoč evrov.
Prav tako februarja so neznanci na cerkev Marijinega obiskanja na Rožniku nalepili podobo ministra za obrambo Mateja Tonina, nedolgo za tem pa so v stavbo, kjer ima sedež stranka SD, odvrgli balon z rdečo barvo.
KOMENTARJI (1410)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.