Najbolj zaupanja vredna institucija ostajajo mala slovenska podjetja, stopnja zaupanja je ostala enaka kot v zadnjem merjenju marca in znaša 63. Na drugem mestu je civilna zaščita s stopnjo zaupanja 50, na tretjem mestu pa je "organizacija, podjetje, v katerem delujete". Sledijo šolstvo, spletne trgovine, velika slovenska podjetja ter trgovine oziroma trgovska podjetja. Vojska, zdravstvo in Policija so institucije z občutnejšim padcem zaupanja. Vojska je izgubila 11 točk, zdravstvo 19 točk, Policija pa je sploh prvič, odkar izvajajo raziskavo, padla v območje negativne stopnje zaupanja.
Občutnejši padec zaupanja beleži tudi NIJZ, ki je bil v meritev prvič vključen marca letos. Občuten padec, za 22 točk, je doživel predsednik republike s stopnjo zaupanja –39, kar je najnižji rezultat do zdaj. Zaupanje pa je za 10 točk na drugi strani zraslo predsedniku državnega zbora in ima tokrat stopnjo zaupanja –38.
Na dnu lestvice ostajajo ključne institucije izvršne in zakonodajne oblasti ter Cerkev. Na zadnjem mestu vztraja Državni zbor (stopnja zaupanja –68), tik pred njim je predsednik vlade.
Pri poklicih je vrstni red povsem na vrhu nespremenjen, najbolj zaupanja vredni ostajajo gasilci, sledijo medicinske sestre. Tretje mesto tokrat zasedajo mali podjetniki. Na dnu lestvice so "politiki na splošno", sledijo ministri, državni uradniki in duhovniki.
Občuten padec zaupanja so doživeli učitelji (–15 točk) in zdravniki (–14), TV-voditelji (–15), pa tudi vojaki (–11), odvetniki (–10) ter sindikalisti (–9). Najbolj občuten padec zaupanja sicer beležijo policisti (–19 točk). Rast zaupanja je uspela sodnikom (+5 točk), njihova stopnja zaupanja je sicer še vedno negativna, a pomeni nadaljevanje trenda rasti zaupanja vanje, ki se je začel po letu 2016.
Raziskava Ogledalo Slovenije, ki jo opravlja podjetje Valicon, meri zadovoljstvo prebivalcev s splošnim stanjem v Sloveniji, pa tudi pričakovanja o nadaljnjem razvoju dogodkov, oceno osebne sreče in osebno razpoloženje glede prihodnosti ter zaupanje v institucije in poklice. Zadnjo meritev so izvedli v sredini oktobra na reprezentativnem vzorcu 1014 oseb.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.