
Novinar Televizije Slovenija Erik Valenčič je bil na državnem tožilstvu zaslišan, ker je osumljen kaznivega dejanja izdajanja tajnih podatkov, ker naj bi v dokumentarnem filmu Koalicija sovraštva razkril tajne podatke Sove. Sporne podatke naj bi leta 2012 razkril z objavo dokumenta Poročilo o aktivnostih skrajnih skupin v Sloveniji.
Valenčič očitke zavrača, na zaslišanju pa se je branil z molkom. ''Izkoristil sem pravico, da se branim z molkom, torej da ne odgovarjam na vprašanja. Svojih virov ne bom izdal,'' je bil jasen. Pojasnil je, da je prek objave poročila pokazal, da je bilo cenzurirano, saj so bile iz njega izbrisane vse relevantne informacije o delovanju in povezavah desničarskih skrajnežev.
Presenečen bo tako v primeru pregona, saj po njegovem mnenju ni osnove za to, kot tudi, če do pregona ne bo prišlo. "Tako bi proces proti Delićevi izpadel še bolj smešno," je poudaril. Sicer pričakuje, da bo kljub vsemu tožilstvo začelo pregon.
''Zahvaljujem se Vinku Gorenaku iz SDS, da se je javno zavzel za moj pregon. Hkrati pa ga naprošam, tudi v imenu javnosti, a ne le njega, ampak tudi Branka Grimsa, Janeza Janšo in Damirja Črnčeca (nekdanjega šefa Sove), naj pojasnijo povezave med SDS in neonacisti. O tem molčijo že od zime 2011,'' je za 24ur.com dejal Valenčič.
Kaj na ta poziv pravijo v SDS? ''Povezav z neonacisti SDS nima kaj pojasnjevati, ker jih ni. O teh velja povprašati Združeno levico, ki se javno sklicuje na ruskega fašista Dugina,'' so za 24ur.com komentirali v SDS.
Janšev tvit
Veliko prahu pa je dvignil tudi Janšev zapis na Twitterju:
Be aware of potential terorist Erik Valencic @CIA @IsraelMFA #airportsecurity pic.twitter.com/dhc1PAMVoy
— Janez Janša (@JJansaSDS) January 27, 2015
Janša je novinarja označil za ''potencialnega terorista'', tvit pa naslovil na ameriško obveščevalno službo in izraelsko zunanje ministrstvo.
Valenčič je dejal, da je na tvit treba gledati v širšem kontekstu. ''Ravno zdaj je minilo leto dni od objave oddaje Koalicija sovraštva, ki je med drugim razkrila cenzuriranje poročila, v ospredje je postavila tudi neonacistični izgred leta 2012. Takoj po oddaji so se začeli napadi stranke SDS. Najprej so ugotovili, da sem anarhistični, zdaj pa že islamski skrajnež. Ti napadi služijo za rušenje mojega ugleda, služijo pa tudi za odvračanje pozornosti, da njim ni treba pojasnjevati svojih povezav in okoliščin cenzuriranja poročila, ko je bila na oblasti Janševa vlada,'' je komentiral.
Dodal je, da proti Janši s pravnimi sredstvi ne bo ukrepal, da pa vsak tak napad izrablja, da jih znova in znova poziva, da spregovorijo.
''Če ima Janša ali kdorkoli drug v SDS dokaze, da sem skrajnež, naj jih posreduje tožilstvu. A tega nimajo, imajo samo dve zelo stari fotografiji,'' je povedal in nadaljeval, da imajo seveda pravico, da napadajo, ''a da to veliko pove tudi o njihovem pogumu''.
V SDS so bili kratki, češ da so ''dokazi v zadevi Valenčič priloženi tvitu''.
Glede fotografije, na kateri pozira s puško, pa je povedal, da je nastala v preddverju hotela v iraškem Erbil decembra leta 2006. ''Tam imajo v hotelih orožje. Ta kalašnikov je bil na recepciji in v enem trenutku me je fotograf Matej Leskovšek fotografiral. Mislim, da ni vojnega dopisnika, ki ne bi imel vsaj ene take fotografije,'' je še dodal.
DNS: Tvit prestopa vse meje dostojnega
Zapis dvakratnega slovenskega premierja Janše, ki je novinarja Valenčiča označil za ''potencialnega terorista'', ''prestopa vse meje dostojnega, sprejemljivega in spodobnega v javnem komuniciranju, obenem pa razgalja nadaljevanje razkroja politične kulture v demokratični državi in kaže zavestno ignoriranje odgovornosti za izrečene besede, ki bi morala biti pri politikih še posebej visoka,'' so zapisali pri Društvu novinarjev Slovenije (DNS).
Dodali so, da pri tem politiku in njegovi stranki nikakor ne gre za prvi žaljivi in nekulturni napad na novinarje. ''V tem primeru in v času, ko se zaradi strahu pred terorizmom krepita represija in nadzor, pa lahko ima tudi negativne posledice za novinarjevo delo,'' menijo v društvu.
Posameznik lahko toži
Informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik je za 24ur.com dejala, da objava na Twitterju ni v njihovi pristojnosti. Je pa dodala, da to spada med kazniva dejanja zoper čast in dobro ime in tako lahko novinar ali pa posameznik, ki se mu zgodi podobna objava, vloži zasebno tožbo. ''Lahko bi šlo za razžalitev, žaljivo obdolžitev, seveda, če bi se novinar odločil za tožbo,'' je dejala.
Pri Mirovnem inštitutu ostro obsojajo preganjanje novinarjev
Pri Mirovnem inštitutu ostro obsojajo naraščajoči trend represivnega preganjanja novinarjev in novinark v Sloveniji. ''Z ogorčenjem ugotavljamo, da nedopustnemu kazenskemu pregonu novinarke Dela Anuške Delić sledijo novi nedopustni primeri predkazenskih postopkov in zaslišanj: tokrat gre za novinarja Televizije Slovenija Erika Valenčiča, ovadena in zaslišana pa sta bila tudi novinarka Meta Roglič in novinar Peter Lovšin z Dnevnika. Vsi preganjani ali preiskovani novinarji in novinarke raziskujejo teme, ki so v javnem interesu in so izjemnega pomena za slovensko javnost – krepitev rasističnih in neonacističnih gibanj, prikrivanje povezav med temi gibanji in političnimi strankami, prikrojevanje poročil o teh pojavih in dvomljivo vlogo obveščevalne službe,'' so sporočili.
Opozorili so, da so kazenski in predkazenski pregoni novinarjev in novinark zaradi preverjanja in objave informacij, ki so nesporno v javnem interesu, v nasprotju s pravico do izražanja in svobodo medijev. Od vlade in pravosodnega ministra pričakujejo, da ''nemudoma v zakonodajni postopek vložita predlog za spremembo kazenskega zakonika, ki bo onemogočil nadaljevanje pregona novinarjev in novinark.''
Spremembo kazenskega zakonika, ki bi onemogočila nadaljevanje tovrstnih pregonov novinarjev, zahtevajo tudi pri Časopisu za kritiko znanosti in novo antropologijo. Kot so zapisali, so ogorčeni nad povečanjem števila pregonov novinarjev. Zato zahtevajo, da tožilstvo ustavi vse postopke proti njim ter da se slovenski politični vrh in pravosodna stroka javno opredelita do njihovega pregona.
KOMENTARJI (1756)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.