"Žal o razmerah znotraj stranke, njenem vodenju in spornem ravnanju predsednice že predolgo javno razpravljamo in škodujemo ugledu stranke," ugotavlja predsednik sveta DeSUS in minister za zdravje Tomaž Gantar. Po njegovem mnenju bi bil odstop Aleksandre Pivec z mesta predsednice stranke časten izhod "ob znanih obremenjujočih ugotovitvah, ki jih ni uspela ovreči". Kot je dejal za našo televizijo, je stranka postala talec drže Pivčeve.
Sejo sveta stranke, ki bo tudi po pozivu poslanske skupine glasoval o zaupnici predsednici, bo sklical v roku, kot je predlagala poslanska skupina DeSUS, je še zagotovil. To je do 25. avgusta, morda pa že prihodnji teden. Do kongresa je sicer Gantar pripravljen prevzeti vajeti stranke.
Precej pa se zapleta z načrtovanim sestankom Pivčeve in njenega vodstva stranke s svojimi poslanci, kjer naj bi znova pojasnili argumente za zahtevan odstop prve dame Desusa. Ta naj bi bil v petek, a tja zagotovo ne bo Franca Jurše, saj tokrat on odhaja na dopust, ki ga ne more preložiti. Podobno pravijo tudi drugi poslanci, ki so včeraj sicer poslali jasno sporočilo. Še vedno pa je največ ugibanj o tem, ali lahko to že pomeni začetek odhoda Desusa iz Janševe koalicije. Tomaž Gantar je danes pomenljivo tvitnil, da mu trenutni način vladanja ni blizu. Tudi odhod je ena od možnosti, pravijo naši viri v stranki, a ne še dokončna odločitev, poroča naš novinar Anže Božič.
Vajgl: Pivčeva krmari barko Desusa proti razpadu stranke
Odločnost poslancev stranke DeSUS, ki so Pivčevo po plazu očitkov zaradi gostovanj v službenem času pozvali k odstopu z mesta predsednice stranke, je Iva Vajgla, nekoč vidnega člana omenjene stranke, presenetila v pozitivnem smislu. "Mislim, da to odraža ne samo njihovo razpoloženje, ampak tudi neko splošno širšo percepcijo javnosti v tej državi o tem, kaj si nek minister lahko dovoli in kaj ne," je povedal v oddaji 24UR ZVEČER.
Na vprašanje, kako komentira njene besede, da je stranka več kot vodstvo in poslanska skupina, je naštel nekaj izkušenj iz časa, ko je bil veleposlanik na Švedskem. "Podpredsednica švedske vlade Mona Sahlin, ki so jih napovedovali veliko prihodnost, je odstopila zato, ker je na dopustu na Mavriciju s službeno kartico pomotoma plačala sladoled za svojega sina. To je bilo ocenjeno kot nemoralno početje, ona je to sprejela in odstopila. Ve se tudi, da je nemški predsednik Wolf odstopil, ker mu je njegov prijatelj plačal sobo v hotelu. Mislim, da bi se morali tudi pri nas počasi zavedati, da ni vse v tem, kaj piše v nekih predpisih, zakonih, etičnih merilih, ampak je etična zavezanost zavezanost vsakega javnega funkcionarja in še posebej ministra. Ne gre samo za kršenje zakona, gre za kršenje etičnih norm," je pojasnil.
Kje pa je stranka DeSUS po njegovem mnenju zdaj? Vajgl je prepričan, da Pivčeva"krmari barko Desusa proti razpadu stranke". "Napoved poslancev, da bodo glasovali po svoji vesti, ne pa po neki dogovorjeni politiki v stranki, organih, članstvu … napoveduje to, da bo prišlo do hude konfrontacije, če gospa Pivec končno ne bo razumela, da je čas, da spakira svojo torbico in odide. Ker je kršila vse, kar je dovoljeno."
Druga zgodba je po njegovih besedah politična, to je udeležba stranke DeSUS v koaliciji. "Zase moram reči, da nikoli nisem bil proti veliki koaliciji ali sodelovanju strank, ne glede na njihove ideološke korenine. Ampak vladajoča stranka SDS se je zavezala, da ne bo odpirala bolečih ideoloških tem, pa dela točno to – s podporo gospe Pivec in poslancev bivše močne SMC. Tukaj pa gre celotna barka in zgodba Slovenije v napačno smer," je prepričan.
Da mora biti DeSUS stranka vladajoče koalicije, je po njegovih besedah čista neumnost. "V vseh letih, ko je DeSUS sodeloval v vladajočih koalicijah, ni bilo zaradi tega rešeno nobeno vprašanje, ki zadeva upokojence v Sloveniji. Danes vidimo, kje je Slovenija obtičala z gradnjo domov, zdravstveno zaščito, da ne govorim o višini pokojnin … DeSUS kot član vladajoče koalicije nikoli ni znal zaščititi svojih volivcev in članov. Nič jim ni to prineslo, tudi v bodoče jim ne bo," je bil jasen. Namesto tega bi moral DeSUS imeti svoj program, ki bi se zgledoval po programih podobnih strank v drugih evropskih državah, kajti vprašanje starejše generacije je postalo eno ključnih vprašanj evropskih držav, še meni. "Potem bi DeSUS našel svoj smisel obstoja in svojo identiteto."
V LMŠ in Levici Pivčevo pozivajo k odstopu z mesta ministrice
Za odziv na dogajanje smo prosili tudi ostale poslanske skupine, ki smo jih vprašali tudi, kako bi v podobnem primeru ravnal njihov predsednik/ predsednica.
"Kakršnokoli prejemanje daril (plačilo nočitev to gotovo je) s strani funkcionarjev, ki je v nasprotju z Zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije, je nesprejemljivo," so sporočili iz Levice. "Spomnimo se, da so v tem mandatu ljudje že odstopali zaradi "socialnih eksperimentov" s sendviči. Naknadna prefakturiranja, plačila z lastnih žepov in podobno dejstva, da je prišlo do nezakonitega ravnanja, ne spremenijo."
Odstop z mesta predsednice stranke je stvar Desusa, kar bi v takem primeru pričakovali, je odstop s funkcije ministrice, še pravijo. "Ta vlada se iz dneva v dan kaže kot nekompetentna in arogantna. Seveda ni Pivec edina, ki bi morala oditi. Poglejmo ministra Počivalška, ki se kljub hudim očitkom zlorab še vedno drži stolčka. Prav tako minister Hojs, ki kljub odstopu nezakonito posega v delo Policije in preiskovalnih organov." Kot eno izmed možnosti v tej situaciji vidijo tudi interpelacijo, a se o tej še niso pogovarjali z drugimi opozicijskimi strankami. Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec pravi, da je odprto tudi vprašanje, kako bo delovala poslanska skupina DeSUS, če ne podpirajo več Pivčeve.
Tudi največja opozicijska stranka LMŠ je Pivčevo pozvala, da sama odstopi z mesta ministrice za kmetijstvo. "Kar se je zgodilo, jasno kaže, kar je ministrici za storiti. Edino, kar ji preostane, je to, da odstopi sama. Vse, kar se je do sedaj nabiralo, in to, da ji je lastna poslanska skupina odrekla podporo, je nek izplen dogodkov, ki kažejo na to, da ni več sposobna opravljati svoje funkcije," je povedal poslanec Nik Prebil. Če ministrica ne bo odstopila sama, bodo v LMŠ uporabili vse "vse elemente, ki jih v demokratični družbi lahko, da tak minister ne bo več minister", dodaja Prebil. O interpelaciji so se v stranki že pogovarjali, a z drugimi opozicijskimi strankami še niso sedli za skupno mizo. Glede vprašanja odstopa Pivčeve z vrha stranke DeSUS, pa je Prebil poudaril, da se v drugo stranko ne bodo vmešavali. "To bo stranka razrešila sama," je dejal.
Iz SAB so sporočili, da dogajanja znotraj drugih strank ne komentirajo. "Je pa dejstvo, da se bomo v SAB tako kot do zdaj, ko smo za upokojence uspeli dvigniti odstotek za odmero pokojnin na 63,5 % in zagotoviti brezplačne medkrajevne prevoze, še naprej borili in zagovarjali interese starejših." Kar se tiče delovanja Pivčeve v vladi, je predsednica stranke Alenka Bratušek v preteklosti dejala, da kriterije za svoje ministre določa premier Janez Janša.
Tudi v SDS pravijo, da dogajanja v stranki DeSUS ne komentirajo, "saj gre za njihovo interno stvar". Se je pa na Twitterju odzval Janša.
Iz SD so sporočili, da na hipotetična vprašanja ne želijo odgovarjati. So pa v preteklosti večkrat ocenili, da Pivčeva ne more ostati na funkciji ministrice, če se bo izkazalo, da je lagala.
Prvak SNS Zmago Jelinčič pa dogajanje ocenjuje kot "totalen nesmisel". Upa, da članstvo DeSUS ne bo popustilo pritiskom, ki po njegovi oceni ne odražajo stališča celotne poslanske skupine. "V kolikor se bodo poslanci DeSUS odločili proti Pivčevi, bo stranka DeSUS ne samo zginila, ampak zgnila. Vse te pozicije bo pobrala Bratuškova," meni Jelinčič. Opozoril je tudi, da se poslanci stranke DeSUS niso imeli enakih kriterijev v nekaterih drugih aferah. Zahteve po odstopu Pivčeve z mesta ministrice pa je ocenil kot pretirane. "Konec koncev za nekaj sto evrov jo pribijajo na križ," je še dodal.
KOMENTARJI (1434)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.