V Ljubljani ob 65. obletnici osvoboditve pripravili osrednjo prireditev na Prešernovem trgu, ki jo je skupaj z ljubljansko občino in obrambnim ministrstvom organizirala Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije.
Slavnostni govornik je bil predsednik republike Danilo Türk, ki je dejal, da se moramo spomniti bistva. "Slovenski narod je bil v tem usodnem svetovnem spopadu na pravični strani, ki je bila tudi zmagovita stran. In prav ta zmaga pravične stvari je našemu narodu zagotovila pravico do obstoja in pravico do dostojanstva. Vrnila mu je Primorsko in ustvarila realne možnosti za razvoj in kasnejšo osamosvojitev. Dan zmage je bil velik dan za slovenski narod," je dejal.
"Če je hotel preživeti, slovenski narod ni mogel več prepuščati svoje usode odločitvam drugih. Narod je moral vzeti usodo v lastne roke in to z oboroženim bojem, z bojem proti veliko večji vojaški sili in proti brezobzirni totalitarni ideologiji nacizma in fašizma. Odločitev za upor je zahtevala veliko zrelost in veliko junaštvo. Oboje je v slovenskem narodu v tistem času obstajalo. Osvobodilna fronta slovenskega naroda je bila izraz politične zrelosti. Narodnoosvobodilna vojska je bila izraz narodovega junaštva. Oboje skupaj je bilo zagotovilo preživetja in zmage," je pred zbrano množico povedal predsednik naše države.
Narod si bo izboril svobodo sam!
Na proslavi, ki jo je skupaj z ljubljansko občino in obrambnim ministrstvom pripravila Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije, je zbrane nagovoril tudi predsednik združenja Janez Stanovnik. Druga svetovna vojna po njegovih besedah ni bila samo vojaški konflikt med dvema vojskama, saj je bilo med žrtvami kar 80 odstotkov civilnih.
Iz druge svetovne vojne smo, kot poudarja Stanovnik, Slovenci izšli z izvršitvijo slovenskega narodnega programa, ki je obsegal združeno Slovenijo. Iz te "gigantske borbe" pa po njegovih besedah izhajajo tudi vrednote človekovih pravic, pravica naroda do samoodločbe ter vrednote enake delitve in enake participacije v blagostanju.
"V naši organizaciji smo to, kar se je dogajalo po vojni, vedno obsojali in obžalovali," je dejal Stanovnik. Mlade generacije pa ob tem pozval, naj čuvajo mir, saj "ni večjega blagostanja in večje dobrine, kot je mir". Za ohranitev miru pa so po njegovem mnenju potrebne tri vrednote: samozavest, solidarnost in strpnost.
Zbrane je nagovoril tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je omenil, da "v letih naših največjih vrednot ni bilo samo sonca, je tudi deževalo". "Prinesli ste nam zmago, tiste vrednote, ki jih še danes uživamo - svobodo, neodvisnost, dostojanstvo," je dejal borcem.
Navdih partizanski plakati
Kot je ta teden pojasnil režiser prireditve Jože Vozny, so bili izhodišče za oblikovanje scenarija prireditve partizanski plakati iz let 1942–1945, ki so vabili slovenski narod, naj se dvigne in zavzame meje svojega etničnega področja.
Prireditev z naslovom Narod si bo izboril svobodo sam! je Slovenska vojska podprla med drugim tudi s preletom letal, sodelovali pa so tudi praporščaki policije, borčevskih in veteranskih organizacij.
Pred proslavo so predstavniki veteranskih organizacij položili venec pred spomenikom padlih borcev NOB na Žalah.
Pot ob žici okoli Ljubljane je pohodnike vodila tudi skozi ljubljansko vojašnico
Pohod ob žici, ki le v Ljubljani letos že 54. potekal po 35 kilometrov dolgi poti, kjer je mesto med drugo svetovno vojno obdajala bodeča žica, se je zaključil z rekreativnimi pohodi in tekom trojk. Pot pa je letos pohodnike vodila tudi skozi ljubljansko vojašnico, kjer je bil danes pred dnevom Slovenske vojske, 15. majem, dan odprtih vrat.
Na pot se je po besedah direktorja prireditve Gojka Zalokarja odpravilo 2765 ljudi, na rekreativnih pohodih pa je krajše odseke poti prehodilo 3232 ljudi. Zaradi slabega vremena se je prireditve po njegovih besedah udeležilo nekoliko manj ljudi, na teku trojk je teklo 1345 ekip.
Letos sta bila start in cilj teka zaradi proslave ob 65. obletnici zmage nad nacifašizmom na Prešernovem trgu pred mestno hišo, kjer pa je po Zalokarjevih besedah premajhna površina za tako prireditev, saj so morali prostor za tekmovalce ožati, gledalcem pa omejiti dostop do prireditve.
Zalokar je ob tem tradicionalno prireditev napovedal tudi za drugo leto, ko načrtujejo nekaj novih tras in upajo, da bodo odprti tudi deli poti, ki so bili letos zaradi gradenj v Ljubljani zaprti.
Prireditev se je sicer v Ljubljani začela že v četrtek, ko se je na pohod odpravilo okoli 4800 vrtčevskih otrok, in nadaljevala v petek s pohodi osnovnošolcev in srednješolcev, ki jih je bilo več kot 9100, pojasnjuje Zalokar.
'Dan povezal vse generacije'
Kot je dejala ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, jih je dan odprtih vrat v ljubljanski vojašnici Franca Rozmana Staneta na poseben način povezal tudi z mestom Ljubljana, kot pa smo že zapisali, je Slovenska vojska danes sodelovala tudi na osrednji slovesnosti ob 65. obletnici osvoboditve Ljubljane.
V vojašnici so se predstavili vrhunski športniki, ki sodijo v športno enoto Slovenske vojske, med njimi motorist Miran Stanovnik, smučarka Saša Farič in plavalka Anja Klinar.
Kot ocenjuje Jelušičeva, je bil obisk dober, v vojašnici se oglasi veliko pohodnikov po poti ob žici, veliko pa je tudi takšnih, ki so prišli samo na ogled vojašnice. Dan odprtih vrat je povezal vse generacije, saj je med obiskovalci veliko mladih, v vojašnici pa so prav tako tudi veterani in pripadniki Zveze častnikov Slovenije, pravi ministrica. Ti po njenih besedah s svojo prisotnostjo kažejo trdno povezanost različnih generacij, ki so pripadale tudi predhodnicam Slovenske vojske.
KOMENTARJI (519)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.