Slovenija

V ZZZS kritični do predlaganih interventnih ukrepov: Dialoga sploh ni bilo

Ljubljana, 12. 07. 2022 16.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ukrepi, ki jih za zdravstvo predlaga vlada z interventnim zakonom, po oceni ZZZS ne bodo zagotovili stabilnosti zdravstvenega sistema. Menijo, da bi bilo treba najprej zagotoviti točne podatke o čakalnih dobah, pa tudi izenačiti pogoje dela v javnih zavodih in pri koncesionarjih, da bi omogočili nagrajevanje po storilnosti in učinkovitosti.

Interventno zakonodajo so pripravili na ministrstvu za zdravje in med drugim naslavlja dolge čakalne dobe v zdravstvu oz. zmanjšano dostopnost do zdravstvenih storitev. Tega bi se denimo lotili z dodatki za povečan obseg dela in za posebne pogoje dela na območjih občin z nižjo razvitostjo.

Zakonodajni predlog je danes obravnaval upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki ima na predlagane ukrepe več pripomb. Kot je na novinarski konferenci po koncu seje izpostavila predsednica upravnega odbora ZZZS Irena Ilešič Čujovič, v predlogu najdejo parcialne rešitve, ki niso bile sprejete v socialnem dialogu. "Dialoga s ključni deležniki sploh ni bilo," je poudarila.

Delne rešitve, ki so prepuščene kasnejši ureditvi s podzakonskimi akti in ostajajo nedorečene, pa so nejasne in tudi izvajalci zdravstvenih storitev ne bodo vedeli, kaj jih čaka. "To gotovo ni dobra popotnica za zagotovitev stabilnosti," je opozorila.

Kritični so tudi do določb, ki posegajo v zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter po oceni ZZZS v avtonomijo zavoda. Po besedah Ilešič Čujovičeve predlagani zakon namreč ukinja dogovarjanje partnerjev v zdravstvenem sistemu za cene in obseg storitev ter odločanje o tem skoraj v celoti prenaša na ministra za zdravje oz. na vlado. "Mnenje upravnega odbora je bilo enotno, da tako zelo hiter in nesistemski poseg v sistemski zakon ne more biti ustrezen," je opozorila.

Predlagani interventni ukrepi ne bodo zagotovili stabilnosti zdravstvenega sistema, opozarjajo v ZZZS.
Predlagani interventni ukrepi ne bodo zagotovili stabilnosti zdravstvenega sistema, opozarjajo v ZZZS. FOTO: Dreamstime

Po besedah generalne direktorica ZZZS Tatjane Mlakar se na ZZZS strinjajo, da je treba urediti trenutne težave v zdravstvu, vendar so "pričakovali drugačen pristop k ureditvi sistemskih vsebin".

V javnem zdravstvenem sistemu nujno potrebujemo vse zdravstvene delavce, zato je najprej treba uveljaviti strukturne spremembe in druge nefinančne ukrepe, kot so sprememba plačnega sistema, ki bi tudi javnim zdravstvenim zavodom med drugim zagotovil možnost variabilnega nagrajevanja.

Po oceni ZZZS predlagani interventni zakon uvaja "povsem primerljive ukrepe, kot so jih vzpostavljale prejšnje vlade". Kot je spomnila Mlakarjeva, se finančne injekcije v preteklosti niso obrestovale, saj ni bilo učinka na večjo dostopnost do zdravstvenih storitev. "Če želimo, da bo s sedanjimi ukrepi drugače, je poleg osnovnih strukturnih sprememb treba nujno opredeliti tudi merila za spremljanje dela, saj ni dovolj zagotoviti finančna sredstva, ampak je treba tudi meriti njihov učinek na sistem," je poudarila.

Na ZZZS so ob tem pripravili dopolnila, ki naslavljajo njihove pomisleke. Poslali jih bodo v DZ in predlagali, da jih upravičeni predlagatelji vložijo k predlogu zakona.

Predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu, ki ga je vlada v parlamentarni postopek vložila po nujnem postopku, bodo člani odbora DZ za zdravstvo na mizah imeli v sredo, DZ ga bo na izredni seji obravnaval že v četrtek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (62)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Senzor
15. 07. 2022 19.13
+1
Tudi VZAJEMNA ima slogan "VARUH ZDRAVJA", vsak članek ima vonj po korupciji. ZZZS je vprašljiva, ker poravnava z zamudo in premišljeno. Zdravstva pa ni več za nujne osnovne dejavnosti. Zdravila najdražja glede na dohodke, ostalo pa plačaj privatniku iz lastnega žepa. Imamo najmanj zdravnikov na število pacientov in največ zdravstvenih inštitucij od zbornice, ministrstva, varuha pacientovih pravic. 130.000 ljudi pa nima osebnega zdravnika. Podn in velika sramota za kurjo Slovenijo in fašistično Evropo.
sinhron
13. 07. 2022 17.51
+2
Predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu je kot po navadi in ustaljenih praksah šel mimo usklajevanj z vključujočimi akterji , bil izpisan v kabinetih ne življenjskih birokratov in kot tak ni primeren za nadaljnjo obravnavo . Čeprav je ta vlada obljubljala , da bo delala drugače , se poslužuje ustaljenih načinov , ki nikdar niso obrodili dobrih sadov !
JApajaDAja
13. 07. 2022 11.38
dodatno žalosten dan za mnoge mb mamice in otroke...preminil je Gospod,prim.dr.Kurt Kancler-nikoli pozabljen, hvala mu za vse!
devote
12. 07. 2022 19.27
+5
cakalne vrste bi moral voditi neodvisen organ. ta bi rangiral paciente glede na zahtevnost. ze dandanes so pacienti razvrsceni glede na zahtevnost, obstaja lestvica ASA...pacienti bi bili vredni glede na tocke. vsaka tocka bi pomenila denar. razmerje bi bilo skoraj exponentno. zatevnost se pac nagrajuje. nato pa naj se javni zavodi in koncesionarji sami odlocijo koga so sposobni operirati in koliko bi lahko zasluzili. zaplete jasno krijejo sami. po nacelu denar naj sledi pacientu.
Oknaj 4
12. 07. 2022 19.22
+3
Pa kako to sedaj ko je svoboda pa ni dialoga
Defragment
12. 07. 2022 19.11
-1
Hej Roberto! Pa daj na oni listek za čiščenje pozicij še kakšno ime iz ZZZS. Pa kaj se pa to pravi dajati neka negativna mnenja! Ker Svobodnjaki in Loredan na čelu, so pa vsi nezmotljivi prefektneži.
Ugovor vesti 133.člen
12. 07. 2022 18.46
+2
Levica je popolnoma ideološka skrajna leva stranka, ki ne spada v nobeno vlado v EU, razen našo, ker je celotna vlada leva, tudi, če preostali del ni skrajni. Strokovne in prepotrebne rešitve z Levico v vladi, pač ne bo šlo.
Senzor
12. 07. 2022 18.39
+6
VZAJEMNA ima v naslovu slogan "VARUH ZDRAVJA". Varuje samo lastni obstoj, o zdravju zaradi dolgih čakalnih vrst in parcialnih diagnostičnih obravnav vse več ogrožene populacije pacientov.
Kufer
12. 07. 2022 18.36
+8
zzzs naj bo tiho. leta, desetletja je denar vlagala v marmor, v katerem se valja, in v nepotreben kader, ki se tam valja. pa vsako leto beleži dobičke.
Senzor
12. 07. 2022 18.33
+8
Preveč imamo zdravstvenih inštitucij in vse bolj nedostopnost do učinkovite zdravstvene pomoči.
simonaas
12. 07. 2022 18.25
-4
A niso obljubljali da bodo ukinilo koncesije
DAEMONIUM
12. 07. 2022 18.16
+17
NO TAKSNA PA JE REALNOST SEVEDA V MEDIJIH KI NISO SKRAJNO LEVICARSKA: Ko vidiš bolnika, ki je na gastroskopijo čakal pol leta, da so mu odkrili raka želodca, ki bi ga pred pol leta lahko pozdravil. Pol leta zamude pomeni stoodstotno smrt. Težko je to gledati in žalostno. Vabim Levico, da pride v mojo ambulanto gledat vsakodnevne katastrofe, s katerimi se srečujemo zdravniki, potem pa naj se igrajo z zdravjem bolnikov in čakalnimi vrstami in populizmom," je v oddaji 24ur Zvečer na to, kako gleda na trenutne razmere v slovenskem zdravstvu in nasprotovanje Levice rešitvam, ki jih ponuja interventni zakon, povedal kirurg onkolog Erik Brecelj.
simonaas
12. 07. 2022 18.25
-8
Posteni
12. 07. 2022 18.32
-5
Hm.. Le kako najdes zvezo z levicarji... Ajaa se neki... Zdravstvo oz bolj natancno zdravniki so v vecini desnicarji ( vsi bi bli koncesionarji , vlekli denar od drzave in bolnikov ce se le da ) in vsaki taki desnicarski ideji zdravstva ploskajo.. Tok da ne vidim kje vleces vn leve... Pa seveda ljudje zbolevamo ne glede na to katero vlado imamo...
Hodler
12. 07. 2022 18.05
+8
ZZZS... Največji sod brez dna za zbiranje davkov.
DAEMONIUM
12. 07. 2022 18.05
+5
A ni to " da z njimi ni bilo dialoga" odlika jansine diktatorske vlade? Mogoce pa gre za novinarsko napako in so spustili kakasen star clanek namenjen prebijanju jansine vlade ki je delala za ljudi?
enakatalena
12. 07. 2022 17.58
+13
ZZZS je ena ogromna, pogoltna ustanova, na Miklošičevi imajo še na wcju marmorne obloge, kjer sedi cel kup uradnikov, ki eden drugemu delajo delo ...
tantadruj1
12. 07. 2022 17.56
+3
jah... dokler vse vpletene v korupcijo ne odstranite, ne vem no.. sej ste jih kaznovali in zaprli.. niste jim pa vzeli dovoljenje za delo v javnih ustanovah. kdor je koruptiven nima kaj delati v javnem sektorju. naj se s svojim denarjem igra, če želi.
231koak
12. 07. 2022 17.51
+10
Prvo naj se znebijo vseh posrednikov pri nabavi medicinske opreme, zdravil. Naj ena državna agencija to dila
nitiniti
12. 07. 2022 17.47
+9
čudno, da se pri nas nič ne da....že samo transparentnost čakalnih vrst nekatere zelo vznemirja, zakaj le
proofreader
12. 07. 2022 17.45
+10
Golobovi ne znajo komunicirati? Pa tako so se hvalili.
oježeš
12. 07. 2022 17.43
+9
Minister za zdravje in vlada naj si ne delata utvar, da bo povečanje denarja rešilo težave. Treba je drugačen pristop, premleti vzroke, pogledati kaj zdravniki delajo, kajti, d so čakalne dobe tudi po pol leta in več, samoplačniki pa pridejo takoj na vrsto za obravnavo ni normalno ampak umetno ustvarjene vrste. V kolikor se bo povečala plača, rešitve ne bo, bo pa zahteva po še več denarja za enako stanje. Torej, preučit in razmisliti ter najti rešitev.