Iz ameriške depeše izhaja, da je slovenski premier Borut Pahor obisk pri ameriškem predsedniku Baracku Obami povezoval s sprejemom zapornikov iz Guantanama. Ponujal naj bi tudi možnost, da pri načrtovani gradnji drugega bloka slovenske jedrske elektrarne v Krškem sodeluje ameriško podjetje Westinghouse, čeprav obstaja močna konkurenčna ponudba iz Francije. Izpostavil naj bi potrebo po ravnotežju in dejal, da Francija že ima velik vložek v proizvodnji Renaultovih avtomobilov, "Deutsche Bank pa je blizu velike investicije v Slovenske železnice, ki bo vključevala najpomembnejše slovensko strateško premoženje – Luko Koper".
Na novinarski konferenci je Pahor najprej poudaril, da Slovenija nima zunanje politike servilne politike, temveč večkrat izrazi nestrinjanje z mednarodno skupnostjo. "Slovenija vodi suvereno zunanjo politiko." Kot primer neservilnosti je navedel odločitev o odprtju iranskega veleposlaništva v Ljubljani, kar so nekatere države Sloveniji odsvetovale.
Glede sprejema ujetnikov iz Guantanama je poudaril, da ni odobraval vojne v Iraku in se je zavzemal za zaprtje oporišča na Kubi. Kljub temu je bil pripravljen, da bi kot "prijateljska država" tudi mi sprejeli enega od zapornikov. Dodal pa je, da so za to potrebna pravna podlaga in zagotovila, da se s tem ne bo povečalo varnostno tveganje v Sloveniji. Po njegovih besedah je ''cilj Slovenije v prvi vrsti ohraniti mir in varnost za naše ljudi'', kar lahko potrdijo vsi pristojni za varnost v Sloveniji, ''od notranje ministrice Katarine Kresal naprej''. Opozoril je še na depeše v arabskem in azijskem svetu, ki lahko vplivajo tudi na varnost v teh delih sveta.
"Bilo bi me sram, če bi komur koli jaz ali moji sodelavci rekli, da bomo sprejeli enega od zapornikov, če nas bodo sprejeli v Belo hišo." Dodal je, da je bil ''naklonjen sprejemu zapornika za nobeno uslugo". Z notranjo ministrico Kresalovo sta se pogovarjala o morebitnih spremembah zakonodaje in o varnostni oceni po sprejemu domnevnih teroristov. Odločitev po njegovih besedah še ni bila sprejeta.
'Nisem prekoračil pooblastil'
Ocenjuje, da ni prekoračil pooblastil. ''Če kdo od organov meni, da sem jih, naj ukrepa.'' Poudaril je, da nima pristojnosti za sklepanje poslov. Obenem je priznal, da si ''želimo več tujih investicij'', ki jih želimo razpršiti. ''Želimo vlagatelje iz nam pripadajočega sveta.''
Na vprašanje, zakaj je sam iskal kontakt z odpravnikom poslov, je odgovoril, da ni obiskal le veleposlaništva ZDA, temveč tudi druga veleposlaništva, ''kar veleposlaniki cenijo''. Omenil je rusko in špansko veleposlaništvo. Obiski so bili po njegovih besedah v želji po prijateljstvu, sodelovanju in iskanju novih skupnih področjih. "Slovenija na mojo žalost še ni sprejela odločitve o gradnji drugega bloka," je še poudaril in zatrdil, da bodo vsi postopki v zvezi s tem transparentni. Obiski premierjev sicer niso ustaljena praksa v svetu, ob čem Pahor pojasnjuje, da je to njegova praksa. Povabili so ga še na kitajsko veleposlaništvo ''in bom tudi šel''.
Poudaril je, da v tujini Slovenijo dojemajo kot ugledno državo. ''V slovenskem značaju je, da sami ne znamo prepoznati teh znakov. A sam vem, kako je. Slovenijo priznavajo kot suvereno državo in jo spoštujejo. Slovenskim državljanom bi rad sporočil, da imajo vlado, ki vodi suvereno zunanjo politiko. Ni treba biti nobenega sram. Premier ni prekoračil nobenih pooblastil, poskušam samo prepričati tuje vlagatelje, naj pridejo k nam. Pooblastila bi prekoračil, če bi kaj obljubil,'' je dejal.
Poudaril je, da v depešah zapišejo marsikaj, misleč, da bodo zapisi ostali zaupni. Objava po njegovih besedah spravlja ameriške oblasti v zadrego, tudi s slovenske strani. Med včerajšnjim sestankom z ameriško stranjo je tudi zaznal zadrego, vendar je ameriškim predstavnikom dejal, da lahko še naprej računajo na podporo in zavezništvo, ko bo treba. ''Prijatelja spoznaš v težkih razmerah,'' je prepričan.
Cilj slovenske zunanje politike je po Pahorjevih besedah ustvariti in dobiti prijatelje prav povsod po svetu. "Moja ocena je, da največja gospodarska kriza po drugi svetovni vojni ruši nekatera ravnovesja v svetu in zastavlja se vprašanje, ali bomo nova ravnovesja v svetu dosegli po mirni poti," je pojasnil. Dodal je, da si Slovenija tega želi in si ustvarja prijatelje povsod po svetu – v ZDA, EU, Moskvi, Pekingu, v muslimanskem svetu, Indiji, Braziliji in drugod.
Veleposlanik Mussomeli: ZDA so vesele, ker imajo Slovenijo za prijateljico
Ameriški veleposlanik Joseph A. Mussomeli je danes sporočil, da so ZDA lahko vesele, ker imajo prijatelje, kot je Slovenija, s katero lahko sodelujejo na različnih področjih, tudi glede prevzema ujetnikov iz Guantanama. Še enkrat je poudaril, da ni bilo pogajanj ali izsiljevanj glede oporišča na Kubi. ''V bistvu je Slovenija izrazila pripravljenost pomagati pri zapiranju Guantanama iz humanitarnih razlogov in spoštovanja prava.''
Po njegovih besedah so bili zadnji dnevi težki za obe strani. ''Domnevna WikiLeaksova odkritja so sprožila številne špekulacije in obtožbe v Sloveniji ter drugod po svetu.'' Vendar po njegovih trditvah ne odsevajo globine in kompleksnosti slovensko-ameriških odnosov, saj so bili dokumenti izvzeti iz celotne slike. Po njegovih izkušnjah imajo tovrstne objave namen popačitve realnosti. ''Vaš premier je časten in pošten človek. V njegovi zadnji izjavi ni ničesar, kar bi lahko izpodbijali.''
Nadaljeval je, da ZDA resnično obžalujejo razkritje informacij zaupne narave. ''Diplomati kot tudi drugi ljudje morajo sodelovati v iskrenih pogovorih s kolegi, vendar pod zagotovilom, da bodo ostali zaupni. Iskreni pogovori – tako med vladnimi predstavniki kot tudi med različnimi vladami – so v mednarodnih odnosih del osnovnega barantanja. Brez tega ne bi mogli ohraniti miru, varnosti in mednarodne stabilnosti.'' Prepričan je, da morajo biti tudi slovenski veleposlaniki po svetu sposobni izmenjave iskrenih mnenj in domov pošiljati ocene o tujih voditeljih, politiki in dejanjih.
KOMENTARJI (623)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.