Slovenci smo med 81 kandidati izvolili sedem evropskih poslancev. Podatki Državne volilne komisije, ki kažejo neuradne delne izide, so na prvo mesto postavili SDS Janeza Janše, ki je dobila 26,95 odstotka glasov. Drugi naj bi bil SD Boruta Pahorja z 18,49 odstotka, tretji NSi Ljudmile Novak s 16,25 odstotka, četrti LDS Katarine Kresal z 11,5 odstotka, peti Zares Gregorja Golobiča z 9,86 odstotka. Sledijo DeSUS Karla Erjavca (7,19 odstotka), SLS Radovana Žerjava (3,58 odstotka), SNS Zmaga Jelinčiča Plemenitega (2,88 odstotka) in SMS Darka Krajnca (1,9 odstotka). Preostale liste so dobile manj kot odstotek.
V Evropski parlament naj bi bili izvoljeni: iz SDS Milan Zver, Romana Jordan Cizelj, iz SD Zoran Thaler in Tanja Fajon, iz NSi Lojze Peterle, iz Zares Ivo Vajgl in iz LDS Jelko Kacin. Danes smo volili sedem evropskih poslancev, prav mogoče pa je, da smo izvolili tudi osmega, saj naj bi Slovenija po uveljavitvi Lizbonske pogodbe - predvidoma prihodnje leto - dobila še enega poslanca. Evropska unija je državam članicam priporočila, naj dodatnega, tako imenovanega fantomskega poslanca v Bruselj pošlje takoj po volitvah. Tako obstaja možnost, da bo poslanec, ki bo opazovalec in ne bo mogel glasovati, sedanji okoljski minister Karl Erjavec ali morda Zofija Mazej Kukovič (SDS). Slednji naj bi kazalo bolje.
Janša: Upam, da bo zdaj drugače
"Vlada je doslej pustila šibak vtis, kar se je odrazilo tudi na teh volitvah. Bila je preveč arogantna, saj so prejemali dobre predloge od ljudi, iz gospodarstva in od opozicije, pa so jih v glavnem zavračali. Upam, da bo zdaj drugače," je dejal predsednik SDS Janez Janša. Na vprašanje, kateri ministri so ovira za opozicijsko-koalicijsko sodelovanje, je odgovoril, da "ne gre za to" in tega sam ni postavljal kot pogoj. "Ministri, ki se ukvarjajo s protikriznimi ukrepi, so predvsem ovira za to vlado, da bi bolj učinkovito odgovarjala na izzive gospodarske krize. Mi smo pripravljeni na sodelovanje v okviru partnerstva za razvoj s katero koli vlado, ker gre za nacionalni interes."
Novi evropski poslanec Milan Zver je ponovil, da je zmaga največje opozicijske stranke s tako veliko prednostjo "močan opomin za vladajočo koalicijo. Ta bo morala odslej delati drugače, kljub temu da bodo iskali vse možne izgovore za poraz, ki je boleč." Z izidom je zadovoljen, saj je stranka dobila okoli tretjino glasov več kot njena največja tekmica SD. Upa, da se bo razmerje poslancev še spremenilo v prid SDS. Po dosedanjih izidih namreč obema strankama pripadata po dva mandata.
''Uspeh stranke na evropskih volitvah je kombinacija moči stranke, ki ji pripadam, in dobrega dela njenih poslancev v Evropskem parlamentu," je dejala Romana Jordan Cizelj, ki so ji volivci naklonili še en mandat. SDS je po njenem v kampanji pokazala ogromno znanja in izkušenj. "Pokazali smo, da vemo, v kakšnem času živimo, da poznamo izhod iz tega položaja, hkrati pa smo se zelo dobro znašli v evropskem prostoru."
Pahor: Ugodni rezultati
Prvak SD in premier Borut Pahor delne rezultate volitev vidi kot ugodne. "Glede na vse okoliščine smo v SD dosegli lep rezultat, boljši kot pred petimi leti, in prav mogoče je, da bomo imeli dva poslanca. Tekmovali smo na levi sredini s podvojeno konkurenco in smo kljub dejstvu, da smo vladajoča stranka, uspeli dejansko dobiti poslanko in poslanca, kar štejem za soliden rezultat s spodbudo," je poudaril in čestital zmagovalcem oziroma vsem izvoljenim poslankam in poslancem. Zaželel jim je, da bi dobro opravljali svoje delo.
Nosilec liste SD Zoran Thaler je zadovoljen. ''Dobil sem približno 32.000 preferenčnih glasov, zato se v Bruselj odpravljam z dobro popotnico. Kot evropski poslanec bom dal dal vse od sebe. Zdaj nas čaka resno delo, začeli bomo ta teden." Program SD za evropske volitve je po njegovih besedah zelo jasen in usklajen s politično skupino socialistov in socialnih demokratov. Ob tem opozarja, da je šlo pri tokratnem glasovanju za evropske volitve, se pa "v vsaki državi zgodi, da so volitve tudi malo o domači situaciji".
Tanja Fajon, ki je bila po delnih neuradnih izidih evropskih volitev na listi SD izvoljena v Evropski parlament, bo kot evropska poslanka prvenstveno zastopala interese svoje politične skupine, "skozi to pa tudi interese Slovenk in Slovencev. Vsak evropski poslanec najprej prednostno deluje v svoji politični skupini, tako bom delovala v skupini socialistov in socialnih demokratov''.
Peterle: NSi živi
"Nova Slovenija se v slovenski politični prostor vrača kot močna stranka. Napovedovali so nam konec, napovedovali so nam smrt. NSi živi, gre naprej," je komentiral nosilec liste Lojze Peterle. "NSi si je zagotovila pomemben rezultat, ki prispeva tudi k zmagi evropske desnice," je poudaril. Dodal je, da je glede na prejšnji mandat stranka svoj rezultat okrepila za tri odstotke. "Na gospodarsko krizo bo prišel pravi odgovor s strani evropskih krščanskih demokratov. NSi je z izbrano listo dosegla izjemen rezultat: volivci vedo, kaj je naš program, vedo, kdo so ljudje, ki lahko program uresničijo. Rezultat je plod aktivne volilne kampanje. En mesec smo bili med ljudmi in spoznali Slovenijo še podrobneje in to zaupanje je za nas izredno pomembno."
Kresalova: Uspelo nam je dokazati, da smo lahko še boljši
''V zelo kratkem času, v nekaj več kot pol leta od državnozborskih volitev, nam je očitno uspelo vzpostaviti zaupanje volivcev in dokazati, da smo lahko še boljši,'' je dejala predsednica LDS Katarina Kresal. Rezultat je namreč "več kot 100-odstotno višji od tega, kar smo dobili na državnozborskih volitvah. Rezultat me navdaja z zadovoljstvom in veseljem za delo v prihodnosti, in kaže, da se s trdim delom ter odločnostjo da prepričati volivce v to, da mislimo resno in da delamo dobro." Po njenih besedah so si v LDS zadali cilj, da poskušajo dobiti enega evropskega poslanca in "kot kažejo današnji rezultati, nam je to tudi uspelo doseči". Vesela je, da bo v evropskem parlamentu Jelko Kacin, "ki je zadnjih pet let dobro delal v evropskem parlamentu in si pridobil veliko pristašev ter prijateljev". Kresalova verjame, da ne bo razočaral volivk in volivcev, ki so mu dali svoj glas.
Jelko Kacin rezultate volitev razume kot priznanje njihovemu dosedanjemu delu, predvsem pa jih vidi kot "veliko spodbudo in priprošnjo LDS, naj s svojimi napori za zavzemanje liberalnega političnega prostora nadaljuje. LDS je stranka v vzponu, od zadnjih parlamentarnih volitev do teh volitev smo podvojili svoj volilni rezultat. Že res, da samo ob 25-odstotni udeležbi, ampak tisti najbolj zapriseženi in za Evropo zainteresirani so nam dali 11 odstotkov," je dejal Kacin, ki to šteje kot veliko priznanje in si za to tudi lasti del zaslug. LDS se je po njegovih besedah utrdila v slovenskem političnem prostoru in se je zelo utrdila tudi v koalicijskem prostoru. "Približala se je vladajoči SD, vsaj izenačila se je z Zaresom in prehitela je DeSUS."
Vajgl obžaluje odmik od evropskih tem v kampanji
''Sporočilo volitev v zvezi s stranko Zares je treba brati predvsem v kontekstu želje ne majhnega števila volivk in volivcev, da stranka ostane močna na političnem prizorišču,'' je po objavi prvih delnih rezultatov DVK dejal predsednik Zaresa Gregor Golobič. Kot je poudaril, tega ne želi "povezovati ali kakor koli zlorabljati s svojo zadevo''. Po Golobičevih besedah je rezultat volitev sicer pomemben element pri odločitvi glede odstopa zaradi afere Ultra, vendar bo pri tem upošteval "vrsto dejavnikov", kot je tudi presoja koalicijskih partnerjev in ljudi v stranki. "Na koncu bo odločitev moja osebna," je poudaril. ''Dosežen je bil eden od ciljev stranke, in sicer ohraniti ali izboljšati izid zadnjih parlamentarnih volitev. Vsake volitve prinašajo neke vrste streznitev. Ključna streznitev, ki bi jo politika morala razumeti."
Nosilec liste Zares Ivo Vajgl je po objavi delnih rezultatov DVK dejal, da so si njihovi kandidati želeli v kampanji odpirati evropske teme. "Imeli smo občutek, da so nam nekateri tekmeci, nekateri mediji posvetili več pozornosti, kot nam je bilo ljubo, in mogoče tudi več, kot bi bilo za politično kulturo in higieno v Sloveniji treba. Če bi nam nekdo pred mesecem dni dejal, da bomo potrdili ali presegli rezultat, ki smo ga dosegli na parlamentarnih volitvah, bi bili zadovoljni," je dejal. Tako pa danes obžaluje, da v kampanji niso uspeli "s konceptom pogovora o evropskih temah". Ob tem je poudaril, da se njihovi kandidati v kampanji niso želeli zapletati "v zguljene teme notranje politike", ampak da si vprašanj na soočenjih niso postavljali sami. Po njegovem mnenju je tudi odmik od tem, "ki so predmet dela evropskih parlamentarcev", prispeval k nizki volilni udeležbi.
Erjavec: Evropski parlament bi potreboval DeSUS
Z rezultati evropskih volitev so v DeSUS zadovoljni, a jim je žal, da niso uspeli priti v Evropski parlament, je dejal predsednik DeSUS Karl Erjavec. Prepričan je, da rezultat volitev ne bo vplival na notranjepolitične razmere. ''Potrdili smo rezultat z državnozborskih volitev. DeSUS bi bil v Evropskem parlamentu potreben, saj bi se zavzemal za starejše. Eden ključnih problemov EU je gotovo staranje prebivalstva.''
KOMENTARJI (286)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.