Manevrskega prostora za dodatno zniževanje finančnih prilivov zmanjkuje, o predlaganih varčevalnih ukrepih vlade menijo v Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije (ZDRZZ).
Med varčevalnimi predlogi vlade na področju zdravstva so med drugim znižanje cen zdravstvenih storitev za tri odstotke, medtem ko Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) od začetka marca bolnišnicam že izplačuje 7,5 odstotka nižje akontacije. Predlagan pa je tudi prenos dela kritja zdravstvenih storitev na dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
"Nekateri ukrepi povečujejo delež doplačil iz dopolnilnega zavarovanja"
V zavarovalnici Adriatic Slovenica se še niso uradno seznanili z ukrepi skupščine ZZZS in dodatnimi interventnimi ukrepi, predlaganimi s strani upravnega odbora ZZZS, ki jih mora še obravnavati oziroma sprejeti vlada. "Nekateri predlagani ukrepi povečujejo delež doplačil iz dopolnilnega zavarovanja, po drugi strani pa navedeni ukrepi znižujejo cene oziroma celotne stroške zdravstvenih storitev in s tem posredno tudi stroške doplačil. Zato je vpliv ukrepov na rast škod dopolnilnih zavarovanj za zdaj dejansko še nemogoče oceniti," so pojasnili.
"Če trenutna premija ne bo dovolj, bomo ustrezno ukrepali"
Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna bo na podlagi odločitve vlade o sklepu skupščine in upravnega odbora ZZZS opravila vse potrebne izračune z vidika premij in odhodkov za škode. Sredstva za izplačilo škod se bodo po njihovih besedah v primeru prenosa dodatnih finančnih obveznosti na dopolnilno zdravstveno zavarovanje zagotovo povečala. "Če trenutna višina premije ne bo zadoščala za pokrivanje povišanih škod, bo morala Vzajemna ustrezno ukrepati," so še sporočili iz zavarovalnice.
Manevrskega prostora zmanjkuje
Direktor Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Metod Mezek je zapisal, da manevrskega prostora za dodatno zniževanje finančnih prilivov zmanjkuje, zato direktorji zavodov menijo, da je dodatno zmanjševanje stroškov brez sistemskih sprememb nemogoče. "Dodatno zmanjševanje sredstev oziroma nesprejetje sistemskih ukrepov pa vpliva na procese delovanja zavodov, ki seveda vplivajo tudi na čakalne vrste," je pojasnil.
Mezek je zapisal še, da se v zadnjih treh letih zdravstveni zavodi nenehno srečujejo z zmanjševanjem finančnega priliva oziroma zmanjševanjem cen zdravstvenih storitev. Zavodi so bili po njegovih besedah tako prisiljeni vedno znova racionalizirati svoje poslovanje. Dodal je, da nekaterim to kljub prizadevanju ni uspelo, zato so zaključili z izgubo, ki je bila lani 14 milijonov evrov in znaša skupaj z nepokrito izgubo iz preteklih let nekaj več kot 80 milijonov evrov. Te pa ustanovitelji praviloma kljub zakonski regulativi ne pokrivajo, je še zapisal.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.