
Slovenija je po kakovosti zdravstvenega sistema v primerjavi z ostalimi članicami Evropske unije v zlati sredini, je pokazala raziskava, ki jo je sredi junija objavil Health Consumer Powerhouse iz Stockholma. V "konkurenci" 25 članic EU in Švice se je namreč uvrstila na 12. mesto pred Veliko Britanijo, Grčijo, Portugalsko in Irsko, med zadnjimi pristopnicami EU je celo na 1. mestu, je na današnji predstavitvi raziskave poudaril minister za zdravje Andrej Bručan.
Posebej velik uspeh pa pomeni 1. mesto po doseženih rezultatih glede na vložena sredstva. Raziskava je namreč primerjala države z zelo različnimi finančnimi viri. Letna poraba za zdravstvo se po ministrovih besedah razlikuje do sedemkrat - od 500 dolarjev na Poljskem do 3500 v Švici in Luksemburgu; v Sloveniji je ta znesek 1591 dolarjev na osebo. "Cost benefit zdravstvenega sistema pri nas je torej ocenjen kot najboljši v EU," je poudaril Bručan.
Glede na posamezna merila je Slovenija dosegla 5. mesto pri obravnavi, 7. mesto pri izidih zdravljenja, 8. mesto pri pravicah pacientov, 11. mesto na področju zdravil ter 14. mesto pri čakalnih dobah. Področje čakalnih dob je bilo ocenjevano v obdobju 2003-2004, medtem ko so bili ostali podatki za leto 2005.

Nasploh je Slovenija dobila najvišje ocene pri uveljavljanju pravice do drugega mnenja, dostopu do družinskega zdravnika v istem dnevu, vpogledu v zdravstveno dokumentacijo, nizki umrljivosti po srčnem infarktu, nizki umrljivosti dojenčkov, številu operacij na sivi mreni, zobozdravstveni oskrbi ter odstotkih kritja recepta.
Slabše je bila ocenjena pri vključitvi pacientov v odločanje, zavarovalnih napakah pri zdravljenju, elektronskem dostopu do družinskega zdravnika, spletnem in telefonskem informiranju v zdravstvu, neposrednem dostopu do specialista, čakalnih dobah za ortopedske operacije ter pri rakavih bolnikih in umrljivosti za rakom debelega črevesa, je povedal minister.
Po njegovi oceni je Slovenija trenutno na pravi poti, da obdrži visoko pozicijo v letošnjem letu ter izboljša rezultate predvsem pri dostopnosti do zdravljenja in do zdravil.
V raziskavi, v kateri so bili uporabljeni podatki Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) in Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) ter podatki iz anket, so se sicer najbolje odrezale Francija ter za njo Nizozemska in Nemčija.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.