Poslanec SDS Ivan Grill je prepričan, da ni utemeljenega razloga za ponovno nezaupnico ministru za zdravje Andreju Bručanu. „V primeru ponovne vložitve nezaupnice pa verjamem, da bo tako minister kot tudi poslanska skupina SDS imela možnost s povsem argumentiranimi in empiričnimi podatki dokazati, da se razmere v zdravstvu izboljšujejo,“ je dejal Grill.
Poslanec je še poudaril, da so se po šestih mesecih od zadnje interpelacije nekatere stvari na področju zdravstva še dodatno izboljšale. Predstavil je tudi rezultate v zadnjim dneh zaključene obširne ankete glede mnenja bolnikov o delu zdravstvenega sistema in bolnišnic. V tej raziskavi je sodelovalo 27 bolnišnic in preko 7000 bolnikov. "Povprečna ocena je bila visoka, saj je kar 76 odstotkov izrazilo zadovoljstvo do storitev, ki jih dobivajo v bolnišnicah," je pojasnil.
Podatki po njegovih besedah kažejo, da javnost zaznava dober zdravstveni sistem, na katerega smo po njegovem mnenju lahko ponosni. "Seveda so tudi v prihodnosti možne izboljšave in za to si minister Bručan tudi prizadeva," je še dejal.
Spregovoril je tudi o očitkih Bručanu glede Onkološkega inštituta. Na tem področju je bilo po njegovih besedah tudi v času Bručana veliko stvari že izboljšanih oz. zaključenih. "Če je bil Onkološki inštitut zgrajen z napakami, je nemogoče pričakovati, da se lahko v tako kratkem času te zadeve sanirajo," pravi Grill. Glede operacijskih miz pa je dejal, da so zelo kvalitetne in primerljive oz. uporabljane v številnih državah Evrope. Poslanec SDS je ovrgel tudi očitke o privatizaciji, saj se "na nobenem področju ne izvaja nobena divja privatizacija". "Koncesije ne pomenijo privatizacije, ampak da se uvaja zasebništvo," je še dejal.

'Sistem se ne bo sesul'
Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Vladislav Pegan je poudaril, da zadnji dogodki ne morejo biti argument za prevladujoče mnenje, da je slovenski zdravstveni sistem neučinkovit in tik pred sesutjem. Takšni primeri se po njegovih besedah pojavljajo v vseh zdravstvenih sistemih, tudi najbolj razvitih.
Predsednik glavnega nadzornega sveta Slovenskega zdravniškega društva Miran Kenda upa, "da bomo prešli obdobje nenaklonjenosti zdravstvu". Ve, da ni "vse najboljše in idealno". Glavni problem je po njegovih besedah pomanjkanje zdravnikov, nastajajo pa tudi sistemske napake.
Predsednik sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Konrad Kuštrin je opozoril, da je povprečna starost zdravnikov v Sloveniji 54 let, veliko je žensk, prihaja val upokojevanja, zanimanje za poklic pa upada. "Kljub temu je malo neljubih dogodkov in dokazanih zdravniških napak," je še dodal.
Po Kuštrinovih besedah se "lažno prikazuje zdravstveni sistem v celoti" - posamezne primere se aplicira na cel sistem, zato se širi nezaupanje med pacienti. Povečalo se je število obiskov pri zdravnikih in zahtev po pregledih ali zdravilih ter posledično tudi stroški.
'Povrnimo zaupanje'
Pegan, Kenda in Kuštrin so zato pozvali vse vpletene strani - zdravnike in drugo zdravstveno osebje, bolnike, kot tudi javnost, novinarje in politike, naj se o zdravstvu in aktualnih dogodkih poroča "netendenciozno, objektivno in argumentirano". Tako bo s skupnimi prizadevanji dosežen cilj - povrnitev sedaj okrnjenega zaupanja bolnikov do zdravnikov, zdravstvenega osebja in sistema v celoti ter ponovna vzpostavitev visoke ravni medsebojnega sodelovanje med vsemi sodelujočimi v procesu zdravljenja.
Proti interpelaciji Bručana
Napovedana interpelacija zoper ministra za zdravje po Peganovih besedah nima prave osnove, saj je bilo v zadnjih treh letih storjeno ogromno. Izpostavil je predvsem zmanjšanje čakalnih dob, ki v specialistični dejavnosti in diagnostiki sicer ostajajo, vendar je po Peganovih besedah razlog za to predvsem pomanjkanje kadrov in aparatur.
Kenda je poudaril, da pri dostopnosti zdravil Slovenija gotovo dosega evropske standarde, Onkološki institut pa je po njegovih besedah "zatečeno stanje, ki ga je težko odpraviti v hipu". Meni, da je nekaj objektivne kritike dobrodošle, ne pa politikantska kritika, ki ugledu slovenskega zdravstva lahko samo škodi.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.