Slovenija

''V zdravstvu ni vse tako slabo''

Ljubljana, 10. 07. 2007 13.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V poslanski skupini SDS so prepričani, da ni utemeljenega razloga za novo nezaupnico ministru Bručanu.

Poslanec SDS Ivan Grill je prepričan, da ni utemeljenega razloga za ponovno nezaupnico ministru za zdravje Andreju Bručanu. „V primeru ponovne vložitve nezaupnice pa verjamem, da bo tako minister kot tudi poslanska skupina SDS imela možnost s povsem argumentiranimi in empiričnimi podatki dokazati, da se razmere v zdravstvu izboljšujejo,“ je dejal Grill.

Poslanec je še poudaril, da so se po šestih mesecih od zadnje interpelacije nekatere stvari na področju zdravstva še dodatno izboljšale. Predstavil je tudi rezultate v zadnjim dneh zaključene obširne ankete glede mnenja bolnikov o delu zdravstvenega sistema in bolnišnic. V tej raziskavi je sodelovalo 27 bolnišnic in preko 7000 bolnikov. "Povprečna ocena je bila visoka, saj je kar 76 odstotkov izrazilo zadovoljstvo do storitev, ki jih dobivajo v bolnišnicah," je pojasnil.

Poslanec Ivan Grill se je dotaknil tudi tragičnega dogodka v Celju, ki ga v poslanski skupini SDS obžalujejo. Vendar je do tega dogodka prišlo predvsem zaradi malomarnega in nevestnega dela posameznika, je še menil Grill ter dodal, da tukaj ni možno niti objektivne niti subjektivne krivde pripisovati ministru Andreju Bručanu.


Podatki po njegovih besedah kažejo, da javnost zaznava dober zdravstveni sistem, na katerega smo po njegovem mnenju lahko ponosni. "Seveda so tudi v prihodnosti možne izboljšave in za to si minister Bručan tudi prizadeva," je še dejal.

Spregovoril je tudi o očitkih Bručanu glede Onkološkega inštituta. Na tem področju je bilo po njegovih besedah tudi v času Bručana veliko stvari že izboljšanih oz. zaključenih. "Če je bil Onkološki inštitut zgrajen z napakami, je nemogoče pričakovati, da se lahko v tako kratkem času te zadeve sanirajo," pravi Grill. Glede operacijskih miz pa je dejal, da so zelo kvalitetne in primerljive oz. uporabljane v številnih državah Evrope. Poslanec SDS je ovrgel tudi očitke o privatizaciji, saj se "na nobenem področju ne izvaja nobena divja privatizacija". "Koncesije ne pomenijo privatizacije, ampak da se uvaja zasebništvo," je še dejal.

Slovenija še vedno nima dovolj vrhunske medicinske opreme, ker je v slovenskem proračunu zanjo premalo denarja, poudarjajo Zdravniške organizacije. Kljub temu se zdravstveni sistem ne bo razsul, trdijo.
Slovenija še vedno nima dovolj vrhunske medicinske opreme, ker je v slovenskem proračunu zanjo premalo denarja, poudarjajo Zdravniške organizacije. Kljub temu se zdravstveni sistem ne bo razsul, trdijo. FOTO: POP TV

'Sistem se ne bo sesul'

Kot predstavniki zdravnikov, ki se dnevno soočajo s strahovi pacientov, lahko zatrdimo, da slovensko zdravstvo deluje zelo dobro. Naše zdravstvo s skoraj istimi finančnimi sredstvi obvladuje bistveno večje potrebe zavarovancev kot pred leti, saj se je demografsko stanje v zadnjih desetih letih zelo spremenilo. Soočamo se z bistveno večjim deležem prebivalcev, starejših od 65 let, ki imajo številne kronične in akutne zdravstvene probleme. Pri obvladovanju povečanih potreb so zelo pomagali zdravniki in drugo zdravstveno osebje s svojimi izjemnimi prizadevanji. Zdravniška zbornica, Zdravniško društvo in Fides

Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Vladislav Pegan je poudaril, da zadnji dogodki ne morejo biti argument za prevladujoče mnenje, da je slovenski zdravstveni sistem neučinkovit in tik pred sesutjem. Takšni primeri se po njegovih besedah pojavljajo v vseh zdravstvenih sistemih, tudi najbolj razvitih.

Predsednik glavnega nadzornega sveta Slovenskega zdravniškega društva Miran Kenda upa, "da bomo prešli obdobje nenaklonjenosti zdravstvu". Ve, da ni "vse najboljše in idealno". Glavni problem je po njegovih besedah pomanjkanje zdravnikov, nastajajo pa tudi sistemske napake.

Predsednik sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Konrad Kuštrin je opozoril, da je povprečna starost zdravnikov v Sloveniji 54 let, veliko je žensk, prihaja val upokojevanja, zanimanje za poklic pa upada. "Kljub temu je malo neljubih dogodkov in dokazanih zdravniških napak," je še dodal.

Po Kuštrinovih besedah se "lažno prikazuje zdravstveni sistem v celoti" - posamezne primere se aplicira na cel sistem, zato se širi nezaupanje med pacienti. Povečalo se je število obiskov pri zdravnikih in zahtev po pregledih ali zdravilih ter posledično tudi stroški.

'Povrnimo zaupanje'

Pri svojem delu smo zdravniki opazili, da se je zaradi intenzivnega medijskega poročanja o posameznih primerih povečalo število obiskov v enotah nujne medicinske pomoči. Po pregledu je bilo ugotovljeno, da večina obiskov ni bila nujnih. Povežemo lahko miselnost, da je potrebno tudi nenujne primere obravnavati kot nujne, s tem pa so dejansko bili v slabšem položaju resnično nujni bolniki, ki so na oskrbo morali čakati dlje. Zdravniška zbornica, Zdravniško društvo in Fides

Pegan, Kenda in Kuštrin so zato pozvali vse vpletene strani - zdravnike in drugo zdravstveno osebje, bolnike, kot tudi javnost, novinarje in politike, naj se o zdravstvu in aktualnih dogodkih poroča "netendenciozno, objektivno in argumentirano". Tako bo s skupnimi prizadevanji dosežen cilj - povrnitev sedaj okrnjenega zaupanja bolnikov do zdravnikov, zdravstvenega osebja in sistema v celoti ter ponovna vzpostavitev visoke ravni medsebojnega sodelovanje med vsemi sodelujočimi v procesu zdravljenja.

Proti interpelaciji Bručana

Napovedana interpelacija zoper ministra za zdravje po Peganovih besedah nima prave osnove, saj je bilo v zadnjih treh letih storjeno ogromno. Izpostavil je predvsem zmanjšanje čakalnih dob, ki v specialistični dejavnosti in diagnostiki sicer ostajajo, vendar je po Peganovih besedah razlog za to predvsem pomanjkanje kadrov in aparatur.

Kenda je poudaril, da pri dostopnosti zdravil Slovenija gotovo dosega evropske standarde, Onkološki institut pa je po njegovih besedah "zatečeno stanje, ki ga je težko odpraviti v hipu". Meni, da je nekaj objektivne kritike dobrodošle, ne pa politikantska kritika, ki ugledu slovenskega zdravstva lahko samo škodi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User2135
14. 07. 2007 16.26
Poglejte si film SICKO 2007. Ali res želite, da se to tudi nam zgodi ? Bračunova politika gre v to smer.
Puppy
13. 07. 2007 19.50
bspmr77777 me veseli da so ti reševal življenja, verjem da folk k ma prehlad hodi na Urgenco ob 4h zjutraj al pa še mal bl nenormalnih urah. Ti naštejem nekaj najbolj "bolnih diagnoz", ki prihajajo ob najbolj butastih urah: Bolečina v gležnju (traja en teden - ob pol 4 zjutraj), Bolečina v grlu (začela je že popoldan), Močno spahovanje (ne zafrkavam! - po spitih nekaj litrih Donata), da ne govorim o akutnih alkoholnih opojih itd itd itd... I'm there.. done that... :) Ne pravim da vsak pride brezveze... u glavnem pa. Ker se jim pri os. zdravniku ne da čakat v vrsti, raj pridejo na Urgenco.
User175911
11. 07. 2007 14.58
Zakaj so besede enega, ki nima pojma, bolj vredne (po tvojem mnenju) od tistih, ki imajo za seboj nekaj podlage, izkušenj in smisla?
User105396
11. 07. 2007 14.44
Tonček Balonček ti si legenda, dobro napisano! Sicer pa zdravstvo je podn, zdravniki pa so podn od podna, izkušnje vseh nas so bolj zgovorne, kot pa samospevi raznih razvajenih smrkavčkov!!!
Tonček Balonček
11. 07. 2007 11.45
V zdravstvu je odlično, le zdrav moraš biti!! Ali pa vsaj brez zob, da nimaš opravka z zobozdravstvom, slep, da ne čakaš dve letii na okulista, gluh, da ti ni treba doplačevati za slušne aparate, mrtev, ker na prosekturi ni čakalnih vrst..... Aja, en moj prijatelj, ki predava na MF pa pravi, da je ravno obratno, da bi bilo treba temu Bručanu naviti ušesa in da je učinek zdravstvenega sistema čedalje slabši, kljub gospodarski rasti, ki je posledica umnega vladanja zadnjih dveh let, zdravstvo je pa čedalje slabše in ne sledi celotnemu razcvetu naše družbe. Kaj pa zdaj? Zamenjati bolnike, pa bo!
User221582
11. 07. 2007 08.24
Dokler bodo Bručana interpelirali taki luzerji, kot je Oražmovka, in posledično, kot je SNS, potem sem prepričan, da Bručan interpelacije ne zasluži. To je ena stvar. Druga pa je zelo blizu podatkom iz "ptve roke". Naš dober družinski prijatelj je predavatelj na MF. Pravi, da so študentje skulirani, dobri; pravi, da je zdravniška srenja zadovoljna; pravi, da je treba samo pogledat, kaj vse je bilo narejenega za časa ministrovanja Bručana in prekleto naviti ušesa Kebru, ki je pa res delal samo zmedo in samo za LDSovo malho. jaz mu verjamem!
User260675
11. 07. 2007 00.31
Zelo dobro poznam stanje na ljubljanski urgenci, saj sem tam s svojimi bolnimi starši preživel veliko časa.Zato lahko trdim, da je bila čakalna doba na SNMP pred tremi leti cca. 2-3ure, sedaj pa je tudi 6 ur in več. Poleg tega lahko trdim, da je osebje zelo napeto, saj je krepko znižano število dežurnih zdravnikov in zdravstvenega osebja, kar pomeni veliko preobremenjenost le teh, zaradi česar se pojavijo tudi tragični primeri, kot jih poznamo zadnje čase. Na splošno pa mislim ,da naše zdravstvo zaenkrat še funkcionira, vendar pa s potezami, kot jih vleče zdravstveni minister, ne bo več dolgo, oz. bo funkcioniralo, vendar le za tistega, ki bo te usluge lahko plačal.
User242283
10. 07. 2007 23.52
Tako je xuxu, pa za preseravanje z arhitekturo je bilo denarja tudi kot toče. Proračunska poraba me zmeraj spomni na tisto: S tujim k.... po koprivah mahat.
xuxu
10. 07. 2007 23.47
Premalo denarja v proračunu... Ko je bilo potrebno kable polagat ga je očitno bilo še preveč...
User204051
10. 07. 2007 23.37
victoriosus koncesije zdaj pa že dvomim da hodiš na MF ker vsi vemo, kteri malo poznamo stvari bolj od blizu tiste, ki niso za javnost, kaj delajo nekaterti ki imajo koncesije. lp.
User175911
10. 07. 2007 23.08
No, da malo obrazložimo zadeve: Hinkotu je vsaka beseda odveč. Ga. bspmr7777, zdravniki niso tako zelo pod komando, veste. Je pa res, da se zdravila delajo, poskušajo in bi morala na trg v brezhibnem stanju. Ni pa to zdravniška napaka, ampak kvečjemu farmacevtska. Ni pa lepo, da ste ravno vi prizadeti, to se pa strinjam. Stanje ni rožnato, halo da ni! Ampak je daleč od razsula! Na Švedskem je to krasno urejeno, ampak pač tam niso imeli teh svinčenih obdobij, ki nas tako nazaj držijo s svojimi svinčenimi doktrinami. Ampak pač te niso stvari, ki jih izveš med čakanjem na hodniku, pa četudi čakaš na 10 šivov ali s hčerko pozimi. Aja, koncesije? Za pacienta se stvari ne spremenijo prav nič. Nič!! (PACIENT, Murovec, P-A-C-I-E-N-T!). Lp
User204051
10. 07. 2007 22.10
PraviSvobodnjak očitno ti ne veš kaj delajo potem na koncesijo. kakšne mahinacije se nekateri gredo. zato ne bluzi
User256030
10. 07. 2007 21.23
Očitno pa je, da pojma nimate, kaj pomeni koncesija. To, da podeli koncesijo, pomeni, da zdravstveno zavarovanje plača storitve. Razlika je zgolj v tem, da imaš MOŽNOST samoplačniške storitve.
User256030
10. 07. 2007 21.18
Vse, kar je slabega v zdravstvu, je ostanek prejšnjih ministrov. Bručan pa nič ne spreminja, ker se tako kot cela vlada ne upa zameriti sindikatom in lobijem, ki imajo v Sloveniji žal preveliko moč.
User202729
10. 07. 2007 20.53
Grill: Zdravstveni sistem je dober. Seveda je dober, dokler ne rabiš zdravniške pomoči.
User109287
10. 07. 2007 18.51
Janševa vlada bo vsem nam sesula zdravstveni sistem. Ko si državljani ne bodo mogli privoščiti zdravstvenih storitev in bodo trpeli in umirali zaradi napak Janševe vlade, Janše ne bo več na oblasti in ne bo kaznovan zaradi svojega početja.
User46510
10. 07. 2007 18.44
vse bodo zafural......
User35364
10. 07. 2007 18.42
G.Hinko, hvala ker ste odgovoril namesto mene. Stanje v zdravstvu je ne samo zelo resno, ampak zastrašujoče. Sposobnih zdravnikov, ki obvladajo svoje delo je zelo malo, pa še ti so zatirani, ker nimajo svobode odločanja, saj se morajo držati zakonov in spoštovati zdravniški lobi, za katere bi bilo bolje, če bi šli krjolo vozit, bi manj škode naredili. Predpisovati ti morajo zdravila, ki so neučinkovita ali pa s stranskimi učinki, ki so včasih tako hudi, da si organizem še dolgo potem, ko jih ne uživaš ne opomore, ali pa sploh ne, to bom pa šele videla. Pretekli sta namreč že dve leti, odkar so mi dali generično zdravilo, samo dva dni, pa imam še vedno posledice. Zdravilo so umaknili, pa ne samo zaradi mene, tudi zaradi ostalih pacientov - vsi smo imeli enake probleme. G. Victoriosus vprašam vas, ali za to potrebujem znanje. In kdo bo odgovarjal za to? Pa da ne boste mislili, da so to edine stvari, ki sem jih osebno doživela v velecenjenem zdravstvu. Lahko bi napisala knjigo.
User107182
10. 07. 2007 18.38
she1: morda bodo pa pediatrično poimeovali po njem, to je zdaj in :) Sicer mi pa ni jasno, če je vse tako super, čemu potem toliko težav, čemu potem pomanjkanja zdravnikov, prenizke plače, sestre nonstop nekaj piskajo, čemu so potem zdravniki tako blazno arogantni, čemu nonstop nekaj glede miz, onkologije, pediatrične itd.? Čemu je čakalnica pri okulistu prazna, a naročijo me čez 4 mesece (!!) ker so kao polni? Čemu mora bolnik s sumom raka čakat 2 meseca na ultrazvok, ob plačilu pa glej no glej, je naslednji dan možnost pregleda? Čemu so cele akcije za zbiranje denarja za neke naprave, bolnice itd.? Sicer pa blagor tistim, ki pravijo da je vse ok, ker očitno zdravstvenih storitev pri nas ne uporabljajo, kar je pa spet klasično slovensko: če mene ne moti, me briga, če me, je treba pa ustavit svet. Bedno.
User25938
10. 07. 2007 18.04
Pomagali ste mi do spoznanja.Ker ste tako zelo ponosni na stanje v našem zdravstvu, morajo predvsem najvisji, to je po pravilu najmanj zasluzni dobijo nagrado, predlagajmo da gospod Bručan naš rešitelj dobi državno priznanje za razpad sistema zdravstva, ki ga je razsul tako,da so zdravniki odšli v privatne ordinacije, kjer moram za svoj obisk placati.Torej razbil je institucijo KC. DAjmo mu priznanje.