Za podpis dogovora in aneksov h kolektivnima pogodbama za dejavnost zdravstva in socialnega varstva ter za zaposlene v zdravstveni negi je vlada pooblastila ministra za zdravje Janeza Poklukarja in ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja.
Dogovor namreč prinaša višje plače okoli 35.000 zaposlenim, najbolj se bodo povišale bolnišničnim medicinskim sestram. Kot je dejal minister, morda ta trenutek niso uspeli narediti enakega koraka do vseh, a je bila že od začetka usmeritev, da najprej odpravijo razlike tam, kjer je bilo v zadnjih letih največ teženj in razlogov za odhode v zdravstvu."Mislim, da smo dosegli cilj," je dejal Poklukar. Zato se je za konstruktiven dialog in partnerski odnos še enkrat zahvalil sindikatom, pa tudi vsem sodelavcem na ministrstvu za zdravje ter ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
S tem, da so uspeli najbolj obremenjenim na področju zdravstvene nege in tudi nekaterim drugim za opravljeno delo zagotoviti tudi ustrezno zasluženo plačilo, bodo po ministrovih besedah nekoliko izboljšali kadrovsko situacijo. Za dokončno rešitev pa potrebujejo strateški pristop in s tega vidika je potrebno ustrezno vzpostaviti ustrezne delovne pogoje.
"Verjamem, da bomo s partnerskim odnosom z vsemi deležniki v družbi, še posebej s sindikati, nadaljevali in tudi v nadaljevanju podajali skupne predloge, da opolnomočimo naše zdravstvene delavce v zdravstvu in sociali, da bodo lahko opravljali svoje poslanstvo," je sklenil minister.
Dogovor sta že minuli teden parafirala vladna stran ter predsednica sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič ter predsednica sindikata delavcev v zdravstveni negi Slavica Mencingar. Danes pa je pod aneksi pričakovati podpise vseh 11 reprezentativnih sindikatov.
Plačne spremembe se nanašajo na približno 200 delovnih mest, na katerih je zaposlenih okoli 35.000 ljudi. Dogovorjene rešitve pomenijo višje plače za več kot 80 odstotkov zaposlenih v zdravstvu, 80 odstotkov zaposlenih v socialnem varstvu in 40 odstotkov zaposlenih v plačni skupini J v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva.
Odstotek povišanja plač bo različen glede na delovna mesta, za največ se bodo povišale plače medicinskih sester v bolnišnični dejavnosti, in sicer od tri do šest plačnih razredov. V socialnem varstvu bo povišanje znašalo štiri plačne razrede, gre predvsem za delovna mesta bolničarjev, medicinskih sester, socialnih oskrbovalk in varuhov. Spremenili so tudi vrednotenje delovnih mest psihologov in logopedov, socialnih delavcev tako v zdravstvu kot socialnem varstvu ter zdravstveno-administrativnih sodelavcev.
Predvidene finančne posledice so v okviru izhodišč za pogajanja ocenjene na 37 milijonov evrov za področje socialnega varstva in 85,95 milijona evrov za področje zdravstva. Sredstva bodo med drugim zagotovljena iz državnega proračuna in zdravstvene blagajne, predviden pa je tudi dvig oskrbnin, ki se bodo zaradi višjih stroškov dela povečale v povprečju za 5,6 odstotka.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.