V obrazložitvi zahteve v Zares pravijo, da je predor dobil uporabno dovoljenje šele 4. avgusta, torej tri dni po odpadanju protipožarnega ometa, "kar povsem jasno kaže na to, da je bil cilj odpreti predor za vsako ceno," upravni delavci za nadzor pa so bili prisiljeni kloniti pod pritiskom politike. Kot ugotavljajo v Zares, je bila v pogodbi za izgradnjo tunela predvidena namestitev protipožarnih plošč, vendar so spomladi 2008 s soglasjem naročnika protipožarne plošče zamenjali s protipožarnim ometom. Kot pojasnjujejo v Zares, protipožarne plošče niso bile dobavljive v roku, zato so se zaradi časovnega pritiska odločili za omet.
Opozorili so tudi na novelo zakona o javnih cestah, ki pravi, da je ministrstvo odgovorno za zagotavljanje vseh vidikov varnosti predora, da mora izdati dovoljenje za obratovanje, če so izpolnjene vse varnostne zahteve in da ministrstvo prepove ali omeji promet v predoru, če varnostne zahteve niso izpolnjene.
V Zares torej ugotavljajo, da na podlagi razkritih dejstev lahko "z gotovostjo trdimo, da je k prvem odpadanju ometa prispevala veriga dogodkov (splet okoliščin) v kateri so vsi, od ministrstva oziroma ministra pa do naročnika, projektanta, izvajalca, podizvajalca in nadzornega inženirja storili določene napake, ki so bile od zunaj pogojene s političnimi zahtevami in vplivi".
Zares: Žerjav je neposredno politično odgovoren
Kot ugotavljajo v Zares, ministru za promet Radovanu Žerjavu ne morejo pripisati neposredne odgovornosti za vrsto napak, ki so pripeljale do prvega odpadanja ometa, "nedvomno pa je neposredno odgovoren, ker po prvi porušitvi protipožarnega ometa takoj ni zaprl predora za promet" in je s tem ogrozil varnost voznikov v predoru Šentvid.
Tako parlamentarnemu odboru za promet v Zares predlagajo sklepe, da odbor ugotavlja, da je do odpadanja ometa v predelu stare galerije prišlo zaradi političnega pritiska po hitrem odprtju tunela, "saj je rok tudi pogojeval nedomišljeno zamenjavo prvotno predvidenih protipožarnih plošč". Odgovornost pa naj odbor pripiše vladi. Nadalje predlagajo sklep, da odbor ugotavlja, da je bila z zamenjavo uprave Darsa, ki se je zgodila predhodno, pomembno okrnjena strokovnost uprave družbe, zato je odpovedala tudi pri opravljanju vloge naročnika v odnosu do izvajalcev, projektanta in nadzora. Odgovornost za to naj bi nosila minister za promet in vlada. Predlagajo pa tudi sklep, da je minister za promet neposredno politično odgovoren, ker ni zaprl predora po prvem odpadu ometa in izvedel drugih ukrepov, kot mu to nalaga zakon o javnih cestah.
Na sejo pa bi v Zares povabili tudi ministra Žerjava, glavnega prometnega inšpektorja Jurija Kosa, predsednika uprave Darsa Tomislava Nemca, strokovnjaka za predorsko varnost Andreja Čuferja, predstavnike izvajalca SCT in predstavnike nadzornega inženirja ZIL.
Predsednik odbora za promet Josip Bajc (SLS) mora sedaj skladno s poslovnikom državnega zbora sejo odbora sklicati v 15 dneh.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.