Do referenduma nas ločijo še štirje dnevi in tako zagovorniki kot nasprotniki arbitražnega sporazuma želijo čas pred volilnim molkom izkoristiti kar se da dobro.
Tako so se koalicijske SD, LDS in Zares zbrale na Prešernovem trgu, kjer poteka t. i. Shod za razum. Zbrane so nagovorili predsedniki omenjenih strank, torej premier Borut Pahor (SD), Katarina Kresal (LDS) in Gregor Golobič (Zares) ter še nekdanji predsednik republike Milan Kučan in ljubljanski župan Zoran Janković. Vsi so enotno sporočali, da je na referendumu treba glasovati ZA.
Tokrat se je kampanji, sicer neuradno, priključila tudi četrta koalicijska stranka DeSUS. Njen predsednik Karl Erjavec se je v svojem govoru tudi pošalil in dejal, da so ljudje pred nedeljskim referendumom seveda zmedeni, saj ne vedo, ali naj verjamejo Borisu Pahorju ali Borutu Pahorju. Povsem resno pa je zbranim povedal, da zanj dvomov ni in da arbitražni sporazum podpira.
Prav nasprotno pa so sporočali zbrani na Zboru za republiko. Na Obali so se kot gostje javne tribune zbrali bivši predsedniki Ustavnega sodišča RS Janez Čebulj, Tone Jerovšek in Lovro Šturm, gost pa je bil tudi predsednik SDS Janez Janša.
"Želimo in zahtevamo sporazum, v katerem bo jasno napisano, da Sloveniji pripada tisto, kar ji po pravičnosti mora pripadati," je izpostavil predsednik Zbora Gregor Virant. "Vsi moramo iti v nedeljo na referendum, glasovati proti in si kot narod omogočiti, da gremo naprej enotni," je sporočil Virant.
Skupaj so udeleženci na javni tribuni tako poudarili, da je na referendumu treba glasovati PROTI.
Z njimi se strinja tudi starosta slovenske politike France Bučar, ki pravi, da do sedaj še ni slišal nobenega argumenta v prid arbitražnemu sporazumu. Po njegovem mnenju je določba, ki govori o stiku Slovenije z odprtim morjem, prazna in ne pomeni prav nič. "Optimum, če ga dosežemo, je kvečjemu, da ohranimo tisto, kar imamo," je dejal Bučar.
SDS volivcem predstavljali napačen zemljevid Slovenije?
Janševa SDS pa je bila danes dejavna tudi tako, da je branila svoje zemljevide, s katerimi predstavlja sedanje in potencialno stanje. Pojavila so se namreč namigovanja, da zemljevidi niso resnični.
V SDS so to odločno zavrnili in razložili, da je podlaga za izdelavo zemljevida, ki prikazuje sedanje stanje, zemljevid iz novembra 2007, ki ga je izdelal Geodetski inštitut Slovenije in ki ga uporabljajo uradne inštitucije Slovenije, med njimi tudi Slovenska vojska. "Gre za grobe obtožbe, ki si jih vidni politiki in neodvisni novinarji ne bi smeli privoščiti,“ pravijo v SDS in dodajajo, da je argumentacija zagovornikov sporazuma, ki ne poznajo niti uradnega zemljevida Slovenije, vprašljiva.
Aktivni tudi podmladki
Danes so bili aktivni tudi podmladki SD, LDS in Zares, ki so podprli arbitražni sporazum in predvsem mlade pozvali, naj se nedeljskega referenduma tudi udeležijo. "Seveda je, kot v vsaki kampanji, nekdo za in nekdo proti. Tudi tokrat so nekatere politične stranke proti sporazumu, vendar bolj zaradi tega, ker jim ta nedorečen status koristi za politične namene, ne pa za dobrobit državljank in državljanov Slovenije," je dejal predsednik Sveta Zares Aktivnih Dejan Radunić.
Da bi mladi morali glasovati proti pa pričakovano menijo podmadku SDS, Slovenski demokratski mladini. Pravijo, da bo nedeljska preizkušnja težka, a po njihovo bi potrditev arbitražnega sporazuma za vedno zaprla Sloveniji teritorialni dostop do odprtega morja.
Ashtonova upa na pozitiven izid referenduma o arbitražnem sporazumu
Sicer je referendum, ki v nedeljo čaka Slovenijo, komentirala tudi visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton. "To je pomembno vprašanje in menim, da kaže predvsem na pomembnost uporabe demokratičnih sredstev za reševanje problemov. Referendumu želim vse dobro. Upam, da bo izid glasovanja zelo pozitiven. In upam, da bomo nato videli napredek," je dejala Ashtonova.
Sodnik, ki je leta 2007 sodeloval Janševo vlado, prepričan, da sporazum ne govori le o služnostni poti
Stik Slovenije z odprtim morjem, tak kot je zapisan v arbitražnem sporazumu, pomeni teritorialni stik, pa je za oddajo 24 UR povedal nekdanji predsednik Meddržavnega sodišča v Haagu Stephen Schwebel. Ugledni sodnik, ki je leta 2007 sodeloval z vlado Janeza Janše, je prepričan, da arbitražni sporazum ne govori le o služnostni poti. "Po mojem mnenju je boljša interpretacija te določbe, da se slovenske vode stikajo oziroma segajo do odprtega morja," je dejal.
KOMENTARJI (1267)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.