Temperature delovnih prostorov v Sloveniji opredeljuje zakon o varnosti in zdravju pri delu, podrobneje pa so določene v 25. členu pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih ter v 2. členu spremembe tega pravilnika. Temperatura zraka v delovnih prostorih tako ne sme presegati 28 stopinj Celzija, izjema pa so t. i. "vroči delovni prostori", kot so na primer kuhinje.
V primeru, ko se poleti v delovnih prostorih občasno pojavljajo temperature, višje od 28 stopinj Celzija, je delodajalec zakonsko dolžan delavcem zagotoviti ustrezne pogoje z začasnimi ukrepi, kot so prerazporeditev delovnega časa, pogostejši in daljši odmori med delovnim časom, ponudba ustreznih osvežilnih brezalkoholnih napitkov, zmanjšanje intenzivnosti dela in podobno.
Najbolj zahtevna dela je treba narediti zgodaj zjutraj, ko je zunanja temperatura še nizka. Na voljo naj bodo ustrezni osvežilni brezalkoholni napitki, intenzivnost dela pa naj se zmanjša. Delavci naj se oblečejo v lahka zračna oblačila, je na svojih spletnih straneh zapisal inšpektorat za delo.
Delavci lahko popijejo do tri litre brezalkoholnih pijač. Predvsem na inšpektoratu priporočajo vodo. Pitje alkoholnih pijač odsvetujejo. Prav tako se je treba izogibati slani hrani in začimbam. Delavci naj se seznanijo z zdravstvenimi simptomi, ki kažejo, da je organizem izpostavljen previsokim temperaturam, še priporočajo na inšpektoratu.
Pri uporabi klimatskih naprav moramo biti previdni. Nameščene naj bodo tako, da zaposleni ne bodo neposredno občutili hladnega pihanja. Na inšpektoratu priporočajo uporabo pravila -7: če je na primer zunanja temperatura 33 stopinj Celzija, naj bo torej temperatura delovnega okolja 26 stopinj Celzija.
Tudi na kliničnem inštitutu za medicino dela, prometa in športa v vročih dneh opozarjajo na omenjena pravilnika. Opažajo, da se ju delodajalci velikokrat ne držijo.
V dilemi glede morebitnih škodljivih vplivov klimatske naprave njeno uporabo priporočajo "kot manjše zlo", vendar le ob pravilni uporabi in rednem servisiranju, saj drugače lahko predstavljajo gojišče za mikroorganizme, so povedali na inštitutu.
Delavec ima sicer v primeru neposredne nevarnosti za življenje in zdravje pravico odkloniti delo, je pojasnil sekretar sindikata gradbenih delavcev pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Oskar Komac.
Na Gospodarski zbornici Slovenije so pojasnili, da sami nimajo pripravljenega pravilnika glede temperature pri zagotavljanju delovnih pogojev s strani delodajalcev, na zahtevo svojih članov pa jim njihove strokovne službe pripravijo pravno mnenje za vsak morebiten konkreten primer.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.