Ob dotoku hladnejšega zraka in krepitvi padavin se je meja sneženja že zgodaj dopoldne spustila do višje ležečih alpskih dolin. Tako je okoli osme ure zjutraj začelo snežiti na območju Kranjske Gore in Rateč, le kakšne tri ure kasneje pa je dež prešel v sneg tudi na Bohinjskem in v Selški dolini. K znižani meji sneženja na Gorenjskem močno vpliva intenziteta padavin, saj taljenje snežink v plasti s pozitivno temperaturo ohlaja zrak, s tem pa lahko sneži precej nižje, kot v bližnji okolici, kjer so padavine šibkejše.
Po podatkih Agencije RS za okolje je do 19. ure največ snega zapadlo na Voglu in sicer kar 43 centimetrov. Na Vršiču so ga merilne naprave izmerile 31, na Predelu pa 25 centimetrov. Nekaj centimetrov snega je zapadlo tudi v Ratečah, Kranjski Gori in na Bohinjskem.
Na Gorenjskem bo nad nadmorsko višino okoli 1000 metrov do konca padavin skupno zapadlo med 20 in 40 centimetrov snega. Še bolj se bo snežna odeja odebelila v visokogorju, kar pomeni, da se bo močno povečala nevarnost proženja snežnih plazov. Obisk gora se zato v prihodnjih dneh odsvetuje.
Medtem ko je na Gorenjskem snežilo, so na jugu države okoli 14. ure v nestabilni zračni masi nastale posamezne nevihte, ki jih je ponekod spremljala tudi toča.
Marsikje na vzhodu države medtem ni padla niti kaplja dežja. Temu primerno razgibane so bile tudi temperature, ki so se na Gorenjskem gibale le malo nad ničlo, na Štajerskem in v Prekmurju pa so dosegale skoraj 20 stopinj Celzija.
Kakšno vreme nas čaka v prihodnjih dneh?
Ponedeljek bo oblačen in hladen. Ponekod bo občasno še deževalo, pogosteje in močneje v južni Sloveniji. Zjutraj bo meja sneženja na nadmorski višini med 700 in 1000 metrov, nato se bo dvigala. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem večinoma šibka burja. Najnižje jutranje temperature se bodo gibale okoli 5, najvišje dnevne pa malo nad 10 stopinj Celzija.
Tudi v torek bodo prevlado na nebu imeli oblaki. Občasno se bodo še pojavljale manjše krajevne padavine, ki bodo do večera, ko se bodo začela kresovanja na prostem, večinoma ponehale. Prvi in drugi maj nam prinašata več sonca in višje temperature, a moramo kljub temu še računati na vsaj posamezne popoldanske plohe in nevihte.
Sneg v aprilu ni redek pojav
Zimske razmere ob koncu aprila smo nazadnje imeli pred tremi leti, ko nas je izrazita hladna fronta na praznični 27. april v kratkem času iz pretople pomladi ponesla nazaj v zimo. Zajelo nas je nekajurno obilno sneženje in marsikje po Sloveniji je zapadlo nenavadno veliko snega. Ponekod tudi več kot 20 centimetrov, kar je ob že olistanem drevju povzročilo snegolom.
Še bolj zimsko je bilo za prvomajske praznike leta 1985, ko je sneg po nižinah zapadel že 28. aprila. Po podatkih Agencije RS za okolje so ga v Ljubljani izmerili 12, v Ratečah pa dobrih 30 centimetrov. Snežilo je tudi 2. maja, ko je v Ljubljani zapadlo osem, v Novem mestu devet, v Celju 12 in v Ratečah kar 45 centimetrov snega.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.