Podpredsednik DZ Miran Potrč je novelo zakona o odvetništvu v sredo posredoval predsedniku republike Danilu Türku, da jo objavi. To se je zgodilo v petkovem uradnem listu, danes pa je novela začela veljati.

DZ je novelo zakona o odvetništvu sprejel 27. marca. V skladu s spremembami bo odvetniške tarife odslej znova določala Odvetniška zbornica Slovenije ob soglasju ministra za pravosodje, kar je tudi najbolj zmotilo poslance SDS in SLS. Kot so poudarjali v zahtevi za referendum, to pomeni zvišanje odvetniških tarif.
Lani sprejeta novela zakona o odvetništvu je določila, da se odvetniška tarifa določi z zakonom o odvetniški tarifi, ki je začel veljati januarja letos. Zadnja novela zakon o odvetniški tarifi razveljavlja, uporablja pa se do prve spremembe odvetniških tarif po novem načinu, vendar do zvišanja v času krize po zagotovilih ministra za pravosodje Aleša Zalarja ne bo prišlo. V veljavno tarifo so z novelo posegli le glede javnih naročil.
Novela pa je bila nujna zaradi zagotavljanja odvetnikov za zastopanje po uradni dolžnosti in nudenje brezplačne pravne pomoči. Novela zakona iz leta 2008 namreč določa, da za postopke, v katerih je predvideno zastopanje po uradni dolžnosti in brezplačna pravna pomoč, odvetniki oblikujejo posebne sezname, na katere se uvrstijo tisti, ki želijo tovrstne storitve tudi opravljati.
Odvetniki, nezadovoljni s celotnim postopkom spreminjanja lani sprejetega zakona, pa so se dogovorili, da se s teh seznamov umaknejo. Če bi se to res zgodilo, sodišča v nekaterih kazenskih zadevah sploh ne bi mogla nadaljevati postopkov, zato je vlada pripravila nujne spremembe zakona. Letošnja novela zakona sicer ohranja tovrstne sezname, vendar pa lahko sodišče v primerih, ko na seznamu ni dovolj odvetnikov, ki bi lahko opravljali tovrstno zastopanje, imenuje katerega koli odvetnika po abecednem seznamu tistih, ki so vpisani v register.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.