Osrednja rešitev zakona o ukrepih za omilitev posledic visokih cen energentov je 150 evrov vreden solidarnostni energetski dodatek. Po načrtih bodo izplačila izvedena do 15. aprila, zanje pa je predvidenih okoli 108 milijonov evrov iz sklada za podnebne spremembe. Solidarnostni energetski dodatek bo izplačan enkrat, okoli 6000 tistih, ki imajo štiri ali več otrok, pa bo prejelo še dodatnih 50 evrov.
Dodatek bo po zakonu prejelo okoli 465.000 upokojencev, ki so imeli decembra največ tisoč evrov pokojnine, in okoli 67.000 tistih, ki so bili decembra upravičeni do denarne socialne pomoči, varnostnega dodatka in nadomestila za invalidnost. Pripadel bo še okoli 139.000 prejemnikom otroškega dodatka do vključno šestega dohodninskega razreda, približno 26.000 prejemnikom dodatka za veliko družino in rejnikom.
Po zakonu bodo gospodinjstva od 1. februarja do konca aprila oproščena plačila prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije za odjemne skupine na nizki napetosti brez merjenja moči in odjemalce električne energije. Za tri mesece bodo zamrznjene tarifne postavke za operaterja za obračunsko moč in prevzeto delovno energijo za vse odjemne skupine ter donosnost elektrodistributerjev.
Zato je društvo Mali delničarji Slovenije napovedalo predlog ustavne presoje določbe, ki se bo po njihovih napovedih nanašala na znižanje tarif, s predlogom za začasno zadržanje. Določba posega v lastninsko pravico malih in manjšinskih delničarjev, so opozorili že ob sprejemanju zakona, po njihovem prepričanju pa bi morali sredstva za pokritje izpada omrežnine črpati iz proračuna ali iz drugih sistemskih virov.
Enkratna nepovratna pomoč za podjetja
Za pomoč gospodarstvu in kmetijstvu pa danes uveljavljeni zakon prinaša enkratno nepovratno pomoč za podjetja, ki se jim bo strošek energije letos glede na lani povečal za več kot 40 odstotkov, in nadomestilo za kmete v obliki pavšala na hektar zemljišča glede na vrsto rabe.
Zakon prinaša tudi enomesečni zamik roka za predložitev obračunov davka od dohodka pravnih oseb, in sicer do 30. aprila. Ukrepi za 40.500 upravičenih gospodarskih subjektov so vredni okoli 70 milijonov evrov. Izjavo bodo morali do 15. aprila predložiti finančni upravi, pomoč bo izplačana do 5. maja. Višina pomoči ne bo smela presegati 60 odstotkov škode, ki bo opredeljena kot povečanje stroškov energije v letu 2022 glede na leto 2021, dodatno bo pomoč omejena s pavšalnimi zneski po kategorijah upravičencev. Podjetja bodo lahko prejela od 30 evrov do dva milijona evrov.
Kot so sporočili s kmetijskega ministrstva, je za ukrep, ki določa pomoč kmetijstvu, predvidenih 32 milijonov evrov. Nosilci kmetijskih gospodarstev, ki so oddali zbirno vlogo za leto 2021 – teh je okoli 56.000 – bodo prejeli nadomestilo v obliki plačila na hektar glede na vrsto rabe, in sicer za trajno travinje 49 evrov, za trajne nasade 138 evrov in za njivske površine 105 evrov. Pomoč bo dobilo približno 11.000 čebelarjev, na čebeljo družino bodo dobili pet evrov.
Ker je ukrep zaradi vpliva povečanja cen mineralnih gnojil in energentov v kmetijstvu splošen ukrep, veljajo zanj enaki pogoji kot za ukrepe na področju gospodarstva, torej da bodo stroški energije in stroški mineralnih gnojil v letos v primerjavi z lani narasli za več kot 40 odstotkov ter da višina nadomestila letos ne sme presegati 60 odstotkov zvišanja cen energentov in mineralnih gnojil v primerjavi z letom 2021.
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so opozorili, da morajo potencialni upravičenci, ki želijo uveljaviti pomoč za gospodarstvo, in ne finančnega nadomestila za kmetijstvo, obvezno vložiti ugovor na prejeto informativno odločbo, saj se pomoč za gospodarstvo in finančno nadomestilo za kmetijstvo izključujeta.
Upravičencem ne bo treba pošiljati vlog na Agencijo RS za kmetijske trge in razvoj podeželja. Informativne odločbe bo ta nosilcem izdala glede na dostopne podatke iz uradnih evidenc. Nanje se lahko nosilci kmetijskih gospodarstev pritožijo v 15 dneh, so še navedli na ministrstvu, kjer so objavo odlokov, ki se nanašajo na kmetijska gospodarstva in na čebelarje, napovedali v prvi tretjini marca.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.