
Nove rešitve bodo sicer uveljavljene postopno v prihodnjih letih, že doslej pa je bila novela deležna soglasnih kritik vseh treh slovenskih zdravniških organizacij; zbornica, sindikat in društvo so namreč v začetku poletja ob sprejemanju zakona v državnem zboru javnost in poslance opozarjali, da vlada pri pripravi zakonskih sprememb ni upoštevala njihovih pripomb in predlogov in da hitri postopek onemogoča razpravo v širši javnosti.
Državni zbor je 10. julija novelo zakona o zdravniški službi kljub temu potrdil in tako med drugim določil, da se redni delovni čas zdravnikov praviloma ne bo začenjal pred 8. uro zjutraj, v zunaj bolnišnični dejavnosti, namenjeni storitvam za uporabnike, pa bo morala vsaj petina delovnega časa zdravnika potekati tudi po 16. uri. Zdravniki, ki delajo na delovnih mestih v ambulantah ali v tehnološko zahtevnih diagnostičnih, terapevtskih in rehabilitacijskih enotah ter operacijskih dvoranah, bodo zaradi čim večje izkoriščenosti prostorov in opreme na delo lahko razporejeni v izmenah. Če delo na takih delovnih mestih traja 12 ali več ur dnevno, pa se bo lahko začelo že pred 8. uro zjutraj, pri čemer bo seznam takih delovnih mest določil delodajalec.
V veljavi tudi novela zakona o zdravilih in medicinskih pripomočkih
Z današnjim dnem stopa v veljavo novela zakona o zdravilih in medicinskih pripomočkih. Gre za uskladitev tega področja z evropskim pravnim redom, sicer pa novela prinaša spremembe na farmacevtskem področju pri dodeljevanju dovoljenj za izdelavo zdravil in za promet z zdravili na debelo.
Z novelo zakona se pri zaposlovanju oseb zagotavljajo enake možnosti tako za osebe z univerzitetno izobrazbo farmacevtske smeri s končano specializacijo iz preizkušanja zdravil v podiplomskem študiju kot tudi za tiste, ki so specialistična znanja pridobili z drugo vrsto usposabljanja.