Za predšolsko vzgojo piranska občina namenja 5,1 milijona evrov, torej več kot 10 odstotkov proračuna. Napovedana podražitev je povzročila nekaj razburjenja, saj so se v začetku tedna na plakatih in v elektronskih sporočilih pojavila vabila na protestni shod. Neimenovani "jezni starši predšolskih otrok" so zapisali, da želi župan Andrej Korenika dvigniti cene vrtcev za "vrtoglavih 60 odstotkov" in da za starše v večini primerov to pomeni med 70 in 80 evrov dražjo položnico vsak mesec. Protesta, ki naj bi potekal istočasno s sejo občinskega sveta v parku Sonce v Luciji, se danes ni udeležil nihče.
V kabinetu župana so sicer že v ponedeljek pojasnili, da nezadovoljstvo staršev razumejo, vendar obžalujejo, da so se odločili protest organizirati na podlagi napačnih informacij. Poudarili so, da cen ne zvišujejo za 60 odstotkov, ampak predlagano povišanje doplačila, ki ga krijejo starši, znaša približno 20 odstotkov za program prvega starostnega obdobja, 31 odstotkov za program drugega starostnega obdobja in 27 odstotkov za kombiniran program.
Pojasnili so, da se cena za otroke staršev iz prvega dohodkovnega razreda ne bo spremenila. Za 65 odstotkov staršev se bo znesek na položnici zvišal za največ 36 evrov. Za več kot 50 evrov se bodo stroški povišali le staršem v najvišjih dohodkovnih razredih, teh pa je v občini 19 odstotkov. Nove cene bodo skoraj enake kot v sosednjih občinah Izola in Koper, uvedli pa so še dodatne ugodnosti oziroma popuste za starše iz občine Piran, so zatrdili.
Ob tem so župan in sodelavci priznali, da bodo nove cene obremenile družinske proračune, in to kljub drugim občinskim ukrepom za ublažitev posledic inflacije. Podražitev je po njihovih pojasnilih velika, ker se cene niso spremenile že od leta 2015. "Nova ekonomska cena vrtcev izraža dejansko ceno programov v vrtcih leta 2022 in izračuna ni možno poljubno spremeniti," so zapisali in ob tem opozorili, da prispevek staršev pokrije le 20 odstotkov stroškov programa vrtcev, preostalih 80 odstotkov pa prispeva občinski proračun, tako da občina za vsakega otroka prispeva približno 7000 evrov na mesec.
V Velenju podražitev vrtcev za 16,45 odstotka
Na seji je vodja oddelka za družbene dejavnosti na velenjski občini Marko Pritržnik povedal, da so se za podražitev odločili zaradi sprejetja dogovora o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023 ter dogovora o dvigu plač pomočnic vzgojiteljic za štiri plačne razrede. Omenjeni odlok bo začel veljati v četrtek.
Za starše otrok, vključenih v Vrtec Velenje, ki jim razliko do polne ekonomske cene krije velenjska občina in se njihovo plačilo ne financira iz državnega proračuna, pa predstavljajo nove cene v povprečju podražitev za 30,74 odstotka.
Sicer pa je ekonomska cena odvisna od vrste oddelka, v katerega je otrok razporejen. Dnevni program prvega starostnega obdobja bo tako stal 613 evrov, v kombiniranem oddelku in oddelku tri- oziroma štiriletnih otrok 479 evrov, cena dnevnega programa drugega starostnega obdobja znaša 455 evrov, v razvojnem oddelku pa 1110 evrov.
Zadnji sklep o določitvi cen programov v Vrtcu Velenje je bil sprejet marca lani in je stopil v veljavo s 1. aprilom. Ta sklep je zaradi napredovanj zaposlenih in dviga stroškov elementov ekonomske cene vrtca v povprečju povišal ekonomske cene za 12,4 odstotka, vendar za starše, za katere razliko do polne ekonomske cene krije velenjska občina in imajo otroke vključene v Vrtec Velenje, ni prinesel povišanja. Občina se je namreč odločila, da stopijo v veljavo popusti za ravno tolikšno višino povprečnega zneska, kolikor se je dvignila ekonomska cena.
Vrtec Velenje je eden izmed največjih slovenskih vrtcev, saj je konec junija lani štel kar 1508 vključenih otrok na 17 lokacijah. Za šolsko leto 2022/2023 je bilo s septembrom vključenih 1394 otrok, razporejenih v 83 oddelkov, kar pomeni dva oddelka in 41 otrok manj kot v začetku šolskega leta 2021/2022.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.