Na Arsu svetujejo redno spremljanje izmerjenih urnih vrednosti delcev PM10 oziroma indeksa kakovosti zunanjega zraka na njihovi spletni strani ter prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Slednji za vse prebivalce, zlasti pa ranljive skupine, med katerimi so dojenčki in otroci, starejši, srčni in pljučni ter sladkorni bolniki, priporoča, da bivanje na prostem omejijo na čas, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja. Pri tem pa naj se izogibajo bližini prometnic, ampak izberejo raje park ali gozd. Poleg tega naj ne izvajajo napornejših fizičnih aktivnosti in se raje omejijo na sprehod.
Kot so še zapisali na spletni strani NIJZ, se povišane ravni delcev v zraku pojavljajo predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, in industrijskim virom priključijo še dodatni viri – kurišča in neugodni podnebni pogoji. Najvišje ravni onesnaženosti zraka z delci pa so v večjih urbanih središčih.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.