Slovenija

V ustavi piše, da smo socialna, pravična in pravna država. Realnost je drugačna

Ljubljana, 20. 02. 2015 16.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

"Oblast koketira s kapitalom in ne zagotavlja pravih pogojev za življenje in delo svojih prebivalcev in svojo odgovornost prelaga na humanitarne in dobrodelne organizacije, ki dnevno blažijo stisko ljudi." Tako opozarja predsednica ljubljanskega RK. Vse več otrok živi v revščini.

Rdeči križ Ljubljana ob svetovnem dnevu socialne pravičnosti opozarja na posledice recesije, ki je še zlasti prizadela mlade med 15. in 24. letom. Ti se ne izobražujejo in so brezposelni. V Sloveniji je predlani pod pragom revščine živelo 14,5 odstotka ljudi, stopnja socialne izključenosti je več kot 20-odstotna, lačnih je vse več, so poudarili.

V Evropi v revščini živi vsak peti otrok

Predsednica Območnega združenja RKS Ljubljana Nevenka Lekše je povedala, da je v EU okoli 7,5 milijona mladih ne dela ali pa ne študira. Število se je glede na začetek krize pred petimi leti zvišalo za milijon, je dejala in poudarila, da so žrtev gospodarske krize tudi otroci, saj v Evropi v revščini živi vsak peti otrok.

Eno piše v ustavi, drugo pa je realnost

Kot je poudarila Lekšetova, je v slovenski ustavi zapisano, da smo socialna, pravična in pravna država, a realnost je bolj kruta, saj je globalna kriza po njenih besedah tudi slovensko družbo razslojila in povečala prepad med revnimi in bogatimi. "Oblast koketira s kapitalom in ne zagotavlja pravih pogojev za življenje in delo svojih prebivalcev in svojo odgovornost prelaga na humanitarne in dobrodelne organizacije, ki dnevno blažijo stisko ljudi," je zatrdila in se vprašala, ali je prihodnost Slovenije v pro bono ambulantah, prehranskih paketih, javnih kuhinjah in javnih kopalnicah.

V Ljubljani imajo še za dva meseca hrane

Ljubljansko območno združenje rdečega križa, ki pokriva deset občin z okoli 400.000 prebivalcev, je v lanskem letu po besedah Lekšetove med skoraj 30.000 socialno ogroženimi osebami razdelilo 175 ton hrane oziroma 12.247 paketov pomoči. V tem letu so prejeli tudi 150 prošenj za denarno pomoč, denimo za poplačilo položnic, za skoraj 100.000 evrov. Ob tem dodaja, da so prostovoljci humanitarnega centra opravili 3370 prostovoljskih ur. Po navedbah Lekšetove ima ljubljanski rdeči križ še za dva meseca zalog hrane.

Med prejemniki pomoči je kar četrtina gospodinjstev z mladimi do 35. leta starosti, in poudarila, da je v teh gospodinjstvih veliko mladih, ki so si že ustvarili družine in prejemajo pomoč, kar pomeni, da je socialno in materialno ogroženih tudi več otrok.
Med prejemniki pomoči je kar četrtina gospodinjstev z mladimi do 35. leta starosti, in poudarila, da je v teh gospodinjstvih veliko mladih, ki so si že ustvarili družine in prejemajo pomoč, kar pomeni, da je socialno in materialno ogroženih tudi več otrok. FOTO: Thinkstock

Ne le tisti do 35. leta, ogroženi so tudi njihovi otroci

Ena od oblik pomoči socialno ogroženim je projekt Izmenjevalnica, ki ga vodi Klara Debeljak. Opozorila je, da je med prejemniki pomoči kar četrtina gospodinjstev z mladimi do 35. leta starosti, in poudarila, da je v teh gospodinjstvih veliko mladih, ki so si že ustvarili družine in prejemajo pomoč, kar pomeni, da je socialno in materialno ogroženih tudi več otrok.

V 19 Izmenjevalnicah, ki delujejo po načelih dobrodelnosti, solidarnosti in odgovornosti do soljudi, so zbrali skupno 1,5 tone hrane, izdelkov za higieno, čistil in šolskih pripomočkov.

Udeleženci Izmenjevalnice so v zameno za donacije prišli do raznolikih oblačil in predmetov iz druge roke, je dejala Debeljakova. Kot je pojasnila, se je ideja Izmenjevalnice oblikovala zaradi rabljenih oblačil, ki so v Humanitarnem centru ostajala, in enoličnosti prehranskih paketov pomoči. Dogodek Izmenjevalnice poteka vsak tretji petek v mesecu med 15. in 18. uro.

Mlad, brez dela, upanja, v depresiji ...

Urad RS za mladino ob dnevu socialne pravičnosti opozarja, da je socialna pravičnost predpogoj za boljšo družbeno klimo. V času krize, ki je s seboj prinesla relativno visoko brezposelnost ter večje tveganje revščine, je postal posebej relevanten tudi poseben vidik zagotavljanja socialne pravičnosti v družbi, to je medgeneracijske pravičnosti.

V uradu so prepričani, da je treba nameniti posebno pozornost dejavnikom tveganja, ki povzročajo revščino in socialno izključenost med mladimi. Socialna država pa si mora nenehno prizadevati te izvorne razlike izničiti in dati vsem enake možnosti, denimo z javnim šolstvom omogočiti izobrazbo tudi revnejšim.

V uradu menijo, da morajo biti vsi ukrepi za mlade v prihodnje še bolj poglobljeni in domišljeni. "Urad si bo v letošnjem letu še naprej prizadeval za pravičnejšo družbeno ureditev in vključitev mladih tudi v strateško načrtovanje, vrednotenje in implementacijo mladinske politike na lokalni, regionalni in nacionalni ravni," meni direktor urada Peter Debeljak.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (197)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

minnaema@yahoo.com
02. 06. 2015 17.41
METULJČEK in vam egalitarni oz.enaki Kakorkoli že obrnemo USTAVA vsake države je NAJVIŠJI pravni akt..........in bomo morali razmisliti, da bomo tudi Slovenčki spoštovali /do pike natančno/ svojo Ustavo RS in bili tudi v konstruktivnosti natančni in ko se bo to tudi zgodilo bomo se lahko primerjali z drugimi /sosednjimi/ državami - do takrat pa bodimo raje tiho !
kolbek460
22. 02. 2015 22.18
+2
Dok bo zdrav delavec polno zaposlen ,stal v vrsti za pomoč taka država ni socialna še manj pa pravna.
Teofil
22. 02. 2015 20.29
+1
V ustavi piše da smo socijalna in pravična država,v Šeškovem domu v Kočevju pa;Narod si bo sodbo pisal sam
slovenskidelavec
22. 02. 2015 18.14
+4
Polovica jih lepo živi na račun druge polovice. Tako bo do propada. Pravice pa v sloveniji tako in tako ni bilo in je še dolgo nebo. Se vidimo po propadu naše domovine.
Jožajoža
22. 02. 2015 15.42
+1
Jugoslavije ni več. žal smo nasedli, sedaj je kaj je.desidenti nenormalno bogati, narod lačen ,bos in gol.
LepistaNuda
22. 02. 2015 11.00
+1
Socialna država bomo, ko nas bo večina to res želela. Med RES ŽELETI in MISLITI SI, KAKO BI BILO FAJN je nekaj razlike. Resna želja vpeljuje odgovornosti in dejavnosti. Na primer, potruditi se. Izobraževati se. Skrbeti za dodano vrednost svojega dela -- vse ugodnosti, čeprav se sliši turbokapitalistično -- lahko izvirajo samo iz dodane vrednosti. Ali pa mednarodnega posojila. Približno VSI danes zaposleni so rojeni po letu 1945 in so bili po letu 1958 v obvezni osemletni osnovni šoli. Ta šola jim je dala dovolj naravoslovnega in jezikovnega znanja, da jim ni potrebno igrati fikusa. A večina niti tega znanja ni uporabila. Zakaj? Ker NI BILO TREBA. Če danes med odraslimi (30-70) izustiš kaj, kar je bilo povedanega v osnovni ali srednji šoli, požanješ spuščene spodnje čeljusti. Če znaš izpeljati formulo za obrestni račun (v frankih), si čudak. Če pa je potrebno prostestirati, se tega lotijo samo tisti, ki se jim ta hip slučajno da. Ker nam ni dovolj slabo/hudo. Za vsak slučaj, da se ne bi komu zamerili.
TheGreatRusia
22. 02. 2015 00.18
+11
Slovenija je pravna drzava samo, ko je treba sodno premleti majhnega in ubogega garaca iz delavskega razreda, drugace govoriti o pravni drzavi je v primeru Slovenije zelo tezko, socialna je pa toliko kolikor so socialni njeni prebivalci, od drzave ne dobis prav nicesar, birokracija te pozre,...
?akula
21. 02. 2015 23.08
+7
Pravna - koliko? Sprejet Zakon o izbrisanih - ni bil ustaven, obsojeni tajkuni - ustavno sodišče sodbo razveljavi, policija dobi pričo, ki je pripravljena prilčati proti osumljencu, pa le ta dobi še višjo kazen kot goljuf, zastaranje zadev življenjskega pomena za državo in ljudi.....
?akula
21. 02. 2015 22.22
+12
A socialno pomeni da je dosti revežev?
kolbek460
21. 02. 2015 21.57
+11
V celotni bivši Jugoslaviji nismo imeli toliko beračev kot jih je samo sedaj v demokratični Sloveniji ,
nikhrast
21. 02. 2015 19.32
-5
Pa ne moreš garantirati nekomu socialo, to je traparija. Če si zapufan, pač ni. Svobodo govora... ti lahko garantiram, da boš pa živel na račun drugih, pa ne.
TheGreatRusia
22. 02. 2015 00.20
+5
sociala se ne meri samo v denarni pomoci, socialno mrtva je mladina, ki nima nobenih moznosti- prav nobenih!
Redtka
21. 02. 2015 19.15
+6
Manjka Rigidna, rafinirana kriminalna...
njofra47
21. 02. 2015 18.55
+0
Odkar smo v Ustavo vpisali fiskalno pravilo so ustavne določbe o pravni, pravični in socialni državi postale nepomembne in ogrožajo našo "kredibilnost" do Evrope in finančnih trgov. Ta kredibilnost pa je tako pomembna da si niti tak zagovornik pravne države in pravičnosti, kot je predsednik vlade, ne more privoščiti da bi jo omajal.
JE-BI-GA
21. 02. 2015 18.33
+6
Državljani, če smo in bomo pametni lahko to turbo kapitalistično agonijo ustavimo z neposlušnostjo in neplačevanjem davkov in obveznosti pa da vidimo kako bodo naši veljaki začeli razmišljati ???????????????????
marhab1
21. 02. 2015 17.49
-3
Dokler bo Kučanov klan na oblasti ne bo nikoli drugače, komunisti niso nikjer na svetu uspešni. Kot je ob priliki povedal g. Sirc, komunisti mislijo da znajo vse, ne znajo pa nič, jaz bi dodal, o znajo dobro krast.
luciluk
21. 02. 2015 17.56
-2
Lahko je krast če je večina sodnikov exKP in se spisi dodeljujejo tako da je vse pod kontrolo.
kolbek460
21. 02. 2015 21.59
+7
chucknorris
21. 02. 2015 17.28
+1
Tega dokazano ni, in če to piše v ustavi, potem je tudi ustava falsifikat.
LLLEPI
21. 02. 2015 16.28
+1
Kako pa mislijo nasi politiki to menjavo obdavcit?
Teofil
21. 02. 2015 16.26
+9
V sloveniji je bila demokracija le v času vladavine Kralja Matjaža,pa še to samo v pravlici
DonDonDan
21. 02. 2015 16.27
+11
Demokracija je možna samo pri zrelem narodu, ki se zaveda, da je usoda v njegovih rokah.
daf3
21. 02. 2015 15.40
+3
bile so volitve in od teh komentatorjev vsaj polovica ni šla na volitve .To kar je izvoljeno je sedaj treba trpeti je pa tudi res da je možnost take tudi ustavno odstaviti DEJMO JIH ali se upamo po mojem ne kre smo ene čist navadne opravljive reve in usraneti samo pritožujemo se kako nam je hudo in ob enem egoistično mislimo samo da sem jaz priskrbljen
prašek
21. 02. 2015 17.33
+4
kolbek460
21. 02. 2015 21.53
+3
Demokracija je čista prevara ,to so si izmislili lopovi da so rišli do oblasti in lasti ,sedaj se nam pa smejejo plačujejo drage odvetnike denar pa tud dajejo svojim somišljenikom da imajo mir ,vsi ostali dihajo na škrge.
Sara Rebek
21. 02. 2015 15.31
+8
pri nas zaporniki imajo več pravic kot navadni državljani
daf3
21. 02. 2015 15.37
+2
in potem se vprašaš čemu biti pošten????
DonDonDan
21. 02. 2015 16.06
-1
Ti si "pošten", ker nimaš možnosti, da ne bi bil.