Slovenija

V UKCL se bojijo porasta bolnikov iz drugih regij

Ljubljana, 24. 08. 2010 10.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V UKCL so zagotovili, da 24-urno zdravstveno varstvo zaradi umika soglasij zdravnikov za nadurno delo ne bo trpelo, če bi to trajalo dlje, pa na nekaterih drugih področjih lahko pride do zastojev dela.

Strokovna direktorica UKCL Brigita Drnovšek - Olup
Strokovna direktorica UKCL Brigita Drnovšek - Olup FOTO: Kanal A

Sindikat zdravnikov Fides in vlada se še nista uspela dogovoriti glede plačila nadur, zato za zdaj umik soglasij na nadurno delo še velja. V Urgentnem kliničnem centru v Ljubljani (UKCL) so delo že organizirali tako, da bo 24-urno nujno zdravstveno varstvo potekalo nemoteno, je na novinarski konferenci dejal generalni direktor UKCL Simon Vrhunec. Je pa Vrhunec dejal, da se bo umik soglasij zagotovo poznal pri elektivnih posegih in pri ambulantnem delu, kjer določeni zastoji bodo. Predvsem pa jih v UKCL skrbi napoved nekaterih manjših zdravstvenih zavodov, da bodo svoje paciente zaradi umika soglasij pošiljali v večje centre.

UKCL lahko zagotovi zdravstveno varstvo za svoje paciente, če bi prihajali še pacienti iz drugih regij, pa bi se čakalne vrste znova povečale, je dejal Vrhunec. V bolnišnici namreč paciente naročajo glede na nujnost posega in ne glede na to, od kod prihaja pacient, zato bi lahko prihajajo do tega, da bi pacienti iz ljubljanske regije na nekatere manj nujne posege čakali dlje.

Kot je še dejal Vrhunec, si vodstvo UKCL ni želelo, da bi prišlo do umika soglasij in da so vlado opozarjali, da bi poseg v nadurno delo lahko povzročil nezadovoljstvo med zdravniki.

Strokovna direktorica UKCL Brigita Drnovšek - Olup je dejala, da še vedno upa, da bo "zmagal razum“ in da bo prišlo do sporazuma med Fidesom in vlado. Kot je dejala, so za 24-urno zdravstveno varstvo poskrbeli, če pa bo umik soglasij trajal dlje, pa bo začelo prihajati do zastojev in odpovedi posameznih selektivnih posegov. Te odpovedi pa ne bodo povsod enake.

Generalni direktor UKCL Simon Vrhunec
Generalni direktor UKCL Simon Vrhunec FOTO: Dare Čekeliš

Največ pomanjkanja zdravnikov je sicer med anasteziologi, travmatologi in v porodnišnici, čeprav vsaj v prvi polovici septembra tu zastojev ne bi smelo biti, poleg tega situacija ni tako slaba, kot je bilo sprva videti, je še dejala Drnovšek - Olupova.

Vrhunec: Če bi bilo manj dopustov, bi pridobili od 30 do 40 zdravnikov

Vrhunec je še dejal, da izkušnje kažejo, da ni tolikšnega pomanjkanja, če ne bi bilo toliko dopustov in kongresov. Do izpada dela prihaja tudi zato, ker imajo zdravniki velik obseg dopustov, kar pomeni, da so pogosto odsotni in je potem potreba po njihovem delu, ko pridejo nazaj, toliko večja. Če bi imeli zdravniki dopustov toliko kot drugi državljani, potem bi v UKCL s tem pridobili od 30 do 40 zdravnikov, zato so na vlado že naslovili predlog za ureditev tega področja, je še dejal Vrhunec. Povprečno ima zdravnik okoli 40 dni dopusta, poleg tega pa imajo v dveh letih še obveznih 30 dni za izobraževanja. Vrhunec je ob tem dejal, da vsi tako dopustov kot izobraževanja ne izkoristijo ali pa ga izkoristijo tako, da ne manjkajo na delovnem mestu.

Kot je znano, je vlada v noveli zakona o sistemu plač zmanjšala plačilo za nadurno delo, nočno delo in delo ob praznikih, zaradi česar so zdravniki potem umaknili soglasja za prekomerno nadurno delo. Tako bodo sedaj, če se z vlado ne bodo uspeli dogovoriti, delali le toliko, kot je zakonsko določeno – 40 ur tedensko rednega dela in osem ur tedenskih nadur.

Fides je sicer Pahorju kot eno izmed možnosti predlagal tudi podpis začasne kolektivne pogodbe, s katero bi rešili problem plačila dodatnega nadurnega dela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kolcamož
25. 08. 2010 09.02
Ponujamo vam izvrstno rešitev, s katero se boste izognili dolgim čakalnim vrstam! Tukaj je Prva zdravstvena asistenca. Prva zdravstvena asistenca (PZA) je edinstvena storitev, ki vam omogoča hiter in prijazen dostop do zdravniških pregledov. Kopica vrhunskih strokovnjakov s številnih področij medicine vam jamči, da lahko računate na nas vsi, ne glede na starostne ali druge omejitve. Zakaj tolk kompliciranja vsi v PRVO ZDR.ASISTENCO -problem rešen, žE ampak v uradnem zdravstvu dohtarjev manjka ,tukej jih pa je kokr očeš.hitro pocenu......svašta????????
damirg@email.si
24. 08. 2010 21.19
simulante naj pošljejo domov, pa bo mir.
buggyman
24. 08. 2010 17.03
bsr24.08.2010, 12:20 8 UKCL JE BIL ZGRAJEN Z DENARJEM VSE SLOVENCEV IN NI SAMO LJUBLJANSKI ! drugač je biu UCKL zgrajen v času Jugoslavije in je bio namenjen usem takratnim Jugoslovanom..... in ne samo slovencem...
JanezNovakJohn
24. 08. 2010 16.39
Organizacijsko neurejeno zdravstvo, zdravniki skrivajo s svojo brezmejno nadutostjo in takimi kot je Konrad Kuštrin in K. Ž. K. Če je zdravnik ni Bog, menedžer, računalničar, organizator, finančnik. Zdravniki mislijo da v zdravstvu vse to lahko opravlja le zdravnik, pozabljajo pa da so to druge in ne naravoslovne vede, ki zahtevajo svoj študij. Mnogo zdravniškega kadra ki ni kvalificiran za našteto bi lahko nadomestili čakajoči na borzi dela. Direktorje zdravstvenih domov bi lahko prekvalificirali v anasteziologe .Organizacija v zdravstvu je v kameni dobi. Napotnice še vedno pišejo na roke, bolan človek pa se s tem papirjem podi od zdravstvenega doma do Z.D. in išče kje so vrste krajše. Informacijski sistem, ki bi zajel vse storitve zdravstva in njihovo zasedenost ne obstaja. Zdravnik iz Gorice ne reče pacientu naprimer: »26.7.2010 ob 12,35 imate ultra zvok v Radovljici. Napotnica je že poslana po spletu. Če se karkoli spremeni s strani pacienta obvestite sestro.« Podobno je z recepti. Zdravnik v lekarniški server naroči zdravila za dotičnega pacienta. Ko pacient pride lekarnar pogleda recept v serverju. Če pacient ne pride, zdravilo ostane zdravstveni blagajni. To je le drobec. Štiri izmene so normalna praksa, kjer je potrebna 24 urna prisotnost. To pa ne pomeni, da je popoldanska izmena zato več plačana. Nedeljsko delo se kompenzira z prostim dnevom v sredo. Takrat lahko gre zdravnik smučat, ko na smučišču ni nikogar. Ali ni to spodbudni privilegij. Pomankanje anasteziologov, dokazuje katastrofalno planiranje kadrov v zdravstvu. Moja osebna zdravnica nikoli ne dela v petek. V ponedeljek dela le popoldne. Dobro se je organizirala. Moj sosed zobozdravnik vsako leto zamenja avto in vsako peto leto komplet pohištvo v svoji hiši. Vrtnarja ta teden še nisem videl, kar je prav čudno.Ostalo ne povem. Jesen bo huda za zdravnike, ki niso široki in prilagodljivi. Čas je, da se naredi red v zdravstvenih vrstah, nato se bo potrebno še pozabavati z zobozdravstvom.
vaLEtnik
24. 08. 2010 16.05
KCLJ je seveda namenjen vsem bolnikom. Zaradi tega pa morajo bolniki z ljubljanskega področja na običajne posege čakati dlje kot tisti s periferije. Lj pač nima mestne bolnišnice. Pa še kaj bi se našlo...
erikon
24. 08. 2010 14.05
Skrajni čas je da ta Slovenija razpade
M-teorija
24. 08. 2010 13.13
~področjih lahko pride do zastojev dela.~ Če je bilo mišljeno kot geograski pojem, bi moralo pisati"območjih". "Področje" pomeni nekja čisto drugega!
bsr
24. 08. 2010 12.20
UKCL JE BIL ZGRAJEN Z DENARJEM VSE SLOVENCEV IN NI SAMO LJUBLJANSKI !
buggyman
24. 08. 2010 11.54
hahaha smehi... zadnje čase se ljudje iz različnih mest kregajo med seboj.. hehe pa tok je mejhna Slovenija zgleda bi mogla bit še manjša!!! zgleda kriza udarja iz vseh smeri in use se vali na Ljubljano... nedamo Ljubljane kle imamo use kar rabimo in ponovno bomo izvolili Jankovića za župana!!!....SDS in ostale politične stranke se lahko samo sprehodijo po Ljubljani... Janković za vedno župan!!!!
Tonček Balonček
24. 08. 2010 11.41
UKC-ja pa ni gradil Janković, ampak Janez Zemljarič in ostali komunajzarji. Podobno je bilo s Cankarjevim domom. Ves denar se ej nekoč tekal v Ljubljano, zdaj s epa podeželje kar labo razvija, pridelamo samo še polovico potrebne hrane, v ačsu komunizma pa smo vso, razen banan in čilskega grozdja! Kmetje se ne pustijo več izkoriščati, se ne splača!
rko
24. 08. 2010 11.25
VSAK V SVOJO BOLNICO.. POL SE PA TOLK PLJUVA ČEZ LJUBLJANO.. BODI TAM KJER SI, PA BO!
noire
24. 08. 2010 11.24
Direktor UKCL je izjavil 'UKCL lahko zagotovi zdravstveno varstvo za svoje paciente'??? Torej je elitni ljubljanski klinični center namenjen samo Ljubljančanom al kaj???