UKC Maribor je v sporočilu za javnost zanikal poročanje nekaterih medijev, da enota za radiologijo na oddelku za onkologijo zaradi slabe organizacije in možnostjo zamenjave pacientov ne bo več obsevala bolnikov.
"Za varnost pacientov, ki se trenutno obsevajo pri nas, je poskrbljeno s prisotnostjo zdravnikov specialistov iz Onkološkega inštituta (OI), tako da bodo lahko zdravljenje zaključili v UKC Maribor. Novih pacientov pa do nadaljnjega ne bomo začeli obsevati pri nas," se je odzvalo vodstvo UKC Maribor.
Po poročanju Radia Slovenija namreč radioterapevti in fiziki z ljubljanskega onkološkega inštituta ne bodo več hodili obsevat bolnikov v UKC Maribor, neuradno sicer zaradi slabe organizacije in možnosti menjave bolnika, kar se je v mariborskem UKC že zgodilo.
Kot je zapisal predstavnik za odnose z javnostmi, "navedbe nekaterih medijev, da je za prekinitev sodelovanja z OI kriva slaba organizacija dela pri nas, ne držijo. Izključni razlog, zaradi katerega ne moremo nadaljevati z načrtovanim izvajanjem dejavnosti, je nepričakovana odsotnost naše zdravnice". Samo Turk dodaja, da jim OI Ljubljana ves čas aktivno pomaga, da so v nepričakovani situaciji zagotovili vso strokovno pomoč in svoje zdravnike ter da skupaj iščejo vse možne rešitve za zagotovitev najboljše možne obravnave za onkološke bolnike SV Slovenije.
Dovoljenje za delo le še do konca januarja 2017
Enota za radioterapijo na oddelku za onkologijo je začela z delom v omejenem obsegu 7. novembra 2016 v sodelovanju z OI Ljubljana. Takrat so pridobili dovoljenje Uprave RS za delo s pacienti, ki velja do konca januarja 2017. A ključna za izvajanje dejavnosti, ugotavljajo v UKC Maribor, je stalna prisotnost redno zaposlenega zdravnika v UKC Maribor.
"Trenutno imamo zaposleno samo eno specialistko radioterapije, ki je pred dvema tednoma odšla v daljši bolniški stalež, pričakujemo, da bo odsotna leto in pol. Glede na novo nastalo situacijo, s katero smo seznanili OI, smo se dogovorili, da bo OI zagotovil pomoč njihovih specialistov za dokončanje že začetih postopkov zdravljenja (obsevanja) v UKC Maribor, novih bolnikov pa do nadaljnjega ne bomo obsevali pri nas, ampak bodo obravnavani na OI, tako kot v preteklosti," pojasnjujejo v UKC Maribor.
Težave s kadrom
UKC Maribor se že nekaj časa trudi pridobiti ustrezen kader, a zaman. V začetku leta 2016 je objavil mednarodni razpis za zdravnike specialiste radioterapije, na katerega se ni prijavil nihče. Poleti so navezali stike z upokojenimi zdravniki OI, vendar se ni nihče odločil za nadaljnje aktivno delo, dodajajo.
"Jeseni smo vzpostavili stike s specialistko iz Srbije, ki pa žal ni dobila dovoljenja za delo pri nas iz zdravstvenih razlogov. Imamo 5 specializantov, ki pa bodo izobraževanje zaključili šele leta 2019, čeprav je UKC Maribor potrebe po specializantih javljal Zdravniški zbornici od leta 2010 dalje, ko je bil oddelek za onkologijo šele v fazi izgradnje," pojasnjuje vodstvo.
Zavračajo tudi namige, da bi bila situacija kakorkoli povezana z dogodkom junija letos, ko je bila na OI poklicana napačna pacientka. "V tistem obdobju obsevanja v UKC Maribor še nismo izvajali, vzroki za dogodek so bili povsem druge narave in niso povezani s kadrovsko situacijo," poudarjajo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.