Letošnja gripa je na vrhuncu. Številne bolnišnice so povsem prepovedale obiske. V UKC Ljubljana je do sedaj za posledicami gripe umrlo že 29 oseb. Žal se zapleti zaradi gripe ne pojavijo zgolj pri starejših in kroničnih bolnikih, pač pa tudi pri mlajših zdravih bolnikih.
Na vprašanje, kakšni so glavni zapleti, odgovarja namestnica predstojnice Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana, Bojana Beovič. "Najpomembnejši zaplet predstavlja prizadetost pljuč zaradi gripe ali dodatne bakterijske okužbe, ki nastanejo zaradi okvare dihal ob gripi. Posledica je odpoved dihanja."
Pogosto se razvije virusna pljučnica, ki jo povzroči virus gripe, nato pa se lahko pojavi še bakterijska pljučnica. Niso pa ogroženi zgolj starejši kronični bolniki. Gripa povzroča tudi pri mlajših ljudeh težko stanje, ko je potrebno zdravljenje na oddelku za intenzivno nego, kjer so potrebne najbolj intenzivne oblike terapije, kot so umetno predihavanje, zunajtelesni krvni obtok. Beležijo pa v UKC Ljubljana tudi smrt mlade osebe, ki je bila zdrava, a je bila okužba z virusom gripe zanjo usodna, neuradno gre za 38-letnika, ki je pred gripo veljal za zdravo osebo.
Kot pravi Beovičeva, je zaenkrat gripa v Sloveniji le malo bolj pogosta kot prejšnja leta, imajo pa več hospitaliziranih bolnikov. "Eden od razlogov je verjetno, da večino primerov povzroča H1N1, to je pandemski tip gripe, s katerim smo se srečali prvič 2009," pojasnjuje in dodaja, da je letošnje cepivo zelo dobro ravno proti tipu gripe, ki prevladuje pri nas, težava pa je v tem, da je tako malo ljudi cepljenih.
Na vprašanje, ali so bili umrli večinoma starejši bolniki, kronično bolni in ranljivejše skupine pacientov, Beovičeva odgovarja, da gre večinoma za starejše bolnike, velik pritisk na bolnišnice v zadnjem času – ne le v sezoni gripe – pa je posledica vsako leto večjega števila starostnikov.
Glede simptomov gripe, ki se pojavljajo letos, Beovičeva ne opaža nekih posebnosti. "Simptomi gripe so splošni, to je utrujenost, bolečine v sklepih, mišicah, vročina, hkrati z bolj ali manj izraženimi simptomi bolezni dihal."
Če zbolite, najprej obiščite družinskega ali urgentnega zdravnika, ki presodi, ali je potreben pregled pri specialistu oziroma napotitev v bolnišnico. Za napotitev v bolnišnico so po besedah Beovičeve, pomembni naslednji znaki: zmedenost, hitro dihanje, nizek krvni tlak in starost nad 65 let. Če sta prisotna eden ali dva od omenjenih znakov, zdravnik presodi, ali je potrebna napotitev v bolnišnico, ali je celo nujna.
Glede na to, da epidemija še traja, je po besedah Beovičeve cepljenje še vedno smiselno. Izogibati pa se je potrebno bolnim, po možnosti v tem času ni dobro hoditi v prostore, kjer je veliko ljudi. "Tudi pri dogodkih v domačem krogu je potrebno preveriti in zagotoviti, da so vsi zdravi. Bolniki naj ostanejo doma, nujna je higiena kašlja, umivanje rok. Če opazite, da je vaš sogovornik bolan, prehlajen, stopite vsaj meter proč. Ko zbolite ne trosite virusov naokoli, predvsem morate omejiti stike z nosečnicami, starostniki in kroničnimi bolniki," še opozarja Beovičeva.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.