V UKC Ljubljana so potrdili, da je za posledicami nove gripe umrl še en bolnik. "Danes je na Kliničnem oddelku za intenzivno interno medicino Interne klinike UKC Ljubljana umrl mlajši pacient, ki ni imel osnovne bolezni," so zapisali v sporočilu za javnost. Več informacij niso posredovali "zaradi varovanja osebnih podatkov". Neuradno naj bi pacient umrl že ponoči. To je četrta smrt zaradi nove gripe v ljubljanskem kliničnem centru in deveta v Sloveniji. Minister za zdravje Borut Miklavčič je sicer že izrazil obžalovanje ob tej novici.
V tednu od 23. do 29. novembra so v Laboratoriju za viruse Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) in Laboratoriju za diagnostiko virusnih infekcij Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete potrdili pandemsko gripo pri 364 bolnikih (v tednu poprej 366). Doslej je bilo v Sloveniji laboratorijsko potrjenih 1.354 primerov okužbe s pandemsko gripo, umrlo pa je skupno devet oseb.
Vlada bo dobavila novo cepivo proizvajalca Baxter
Na današnji seji je sicer vlada sprejela sklep o dodatni dobavi cepiva proizvajalca Baxter. Gre za 10.000 enot cepiva, ki bodo skupaj stale 105.000 evrov brez DDV (cena za dozo je 10,50 evra), pogodba pa bo podpisana še danes. Za dodatno dobavo so se odločili zaradi tistih pacientov, ki imajo hudo alergijo na jajčne beljakovine, za enak učinek, kot ga imajo do zdaj znana zdravila, pa sta potrebni dve enoti cepiva. Ker se vlada boji drugega navala gripe sredi decembra, so ministri znova pozvali k cepljenju. Kot so navedli, so se do zdaj cepili že vsi, razen dveh.
Najboljša zaščita je cepljenje
Tudi zdravniška stroka še vedno opozarja, da se pred pandemsko gripo najučinkovitejše zavarujemo s cepljenjem. Le-to poteka v cepilnih centrih v zdravstvenih domovih in območnih zavodih za zdravstveno varstvo. "Cepivo, ki ga uporabljamo, v Sloveniji je varno in učinkovito, saj je bilo z njim v Evropi cepljenih že več milijonov ljudi in ne poročajo o nepričakovanih učinkih," so zapisali. Po podatkih cepilnih centrov je bilo do 29. novembra v Sloveniji cepljenih skoraj 49.000 oseb, od tega več kot 1.000 otrok, mlajših od 10 let.
Slovenija je do zdaj sicer prevzela 124.000 odmerkov pandemskega cepiva proti gripi. Skupaj naj bi v letošnjem letu prejeli 266.000 odmerkov cepiva, ostalo količino (do 800.000 odmerkov) pa do konca marca 2010.
Neželene učinke še spremljajo
Neželene učinke spremljajo na dva načina – v skladu s predpisom so o njih dolžni poročati zdravniki, razdeljenih pa je bilo tudi tisoč samoocenitvenih obrazcev. Od začetka cepljenja do 2. decembra so na IVZ prejeli poročila za 103 osebe, pri katerih so zabeležili neželene učinke po cepljenju. Od teh so tri prijave prejeli za otroke, mlajše od 10 let. Največkrat so se stranski učinki pojavljali na mestu cepljenja, in sicer je šlo za bolečino, večkrat tudi oteklino in rdečino. Nekajkrat so se pojavljali tudi utrujenost, povišana telesna temperatura, glavobol in slabost. Vsi ti neželeni učinki so minili v nekaj dneh brez posledic. Poleg tega so zdravniki poročali o periferni parezi obraznega živca ter o mravljinčenju po nogi, nestabilnem stopalu in težki hoji pri osebi z že predhodno obstoječo okvaro hrbtenice in vrtoglavice. Morebitno povezanost s cepljenjem še proučujejo.
Do sedaj je bil sicer prijavljen en resen sum na neželen učinek, pridružen cepljenju, in sicer se je pri starejši kronični bolnici nekaj minut po cepljenju pojavila motnja srčnega ritma, ki je vodila v zastoj srca. Oseba je bila hospitalizirana, primer pa je obravnavala Komisija za ugotavljanje povezave med cepljenjem in dogodki, pridruženi cepljenju, ki je bila oblikovana pri Ministrstvu za zdravje in ocenila, da je vzrok zapleta povezan z osnovno boleznijo te osebe in ni povezan s cepljenjem.
Slovenj Gradec: 17 hospitaliziranih
V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec je danes zaradi okužbe ali suma na okužbo z virusom H1N1 hospitaliziranih 17 bolnikov, so sporočili.
Na Oddelku za interno medicino se zdravi 11 bolnikov. Pet je okuženih, pri šestih pa obstaja sum na okužbo. V Enoti za intenzivno terapijo interne medicine se zdravi en bolnik, ki ne potrebuje podpornega zdravljenja z ventilatorjem in njegovo stanje ni življenjsko ogrožajoče.
Na Oddelku za pediatrijo se zdravi šest otrok. Pri petih je okužba potrjena, pri enem pa obstaja sum na okužbo. Nihče ni resneje ogrožen, prejemajo potrebno terapijo – predvsem gre za dehidracijo ob izgubi telesnih tekočin zaradi povišane telesne temperature. Zdravljenje poteka brez zapletov.
Obiski v bolnišnici so še vedno prepovedani. Delni izjemi sta Oddelek za pediatrijo, kjer je lahko ob bolnem otroku eden od staršev in Oddelek za ginekologijo in porodništvo, kjer se obisk dovoli samo očetu novorojenca.
Iz Splošne bolnišnice Izola so sporočili, da je pri njih na otroškem oddelku pet pacientov, pri katerem obstaja sum na novo gripo.
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.