Slovenija bo po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji, v katerem je umrlo 59 ljudi, okoli 155 pa jih je bilo poškodovanih, na zdravljenje sprejela poškodovane s hudimi opeklinami, ki jih bodo v državo prepeljali z zrakoplovi Slovenske vojske, je danes na dopisni seji odločila vlada.
Na Brniku je okoli 19. ure pristalo letalo Slovenske vojske, s katerim so, v spremstvu zdravniške ekipe ljubljanskega kliničnega centra, iz Severne Makedonije prepeljali dva hudo ranjena v sobotni tragediji.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so ponudili zdravljenje dvema najhuje poškodovanima, je dejal generalni direktor Univerzitetnega kliničnega centra Marko Jug. V pripravljenosti na njun prihod so že ves dan štirje plastični kirurgi in ostalo osebje.
Po prvih podatkih sta na zdravljenje v Slovenijo prispela dva fanta, ki sta v požaru utrpela izjemno hude opekline, sta intubirana in v umetni komi. "Oba poškodovanca že zdaj na terenu potrebujeta 100-odstotni kisik in nimata več rezerve," je za 24UR dejal Jug.
Kot je pred prihodom poškodovancev dejal Jug, so iz Severne Makedonije dobili vprašanje, kaj lahko ponudijo. "Ponudili smo jim najbolj intenzivno možno oskrbo opečenih, se pravi opečencev z več kot 80-odstotnimi opeklinami, ki lahko zahtevajo tudi večmesečno hospitalizacijo, za katero so potrebna specialna znanja," je pojasnil. Šele ko bodo poškodovanci prišli, pa bodo lahko ocenili, kakšno je stanje, je še dodal.

Ob prevozu pacientov v Slovenijo bo zdravstveno ekipo za spremstvo pri prevozu zagotovilo ministrstvo za zdravje, ki bo usklajevalo tudi zdravstveno oskrbo v javnih zdravstvenih zavodih.
"Severna Makedonija je zaprosila za pomoč preko mehanizma Evropske unije, tako da je vlada poslala pomoč in bo sprejela štiri paciente na zdravljenje v Slovenijo. Transport oziroma letalo je že na poti," je že dopoldne povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Kot je pojasnila, bodo zdravstvene ekipe z letalom pospremile današnji prihod dveh pacientov v UKC Ljubljana. "Pričakujemo tudi v kratkem prihod še dveh pacientov, ki bosta predvidoma zdravljena v UKC Maribor," je dodala.
Druga dva poškodovanca nam naj k nam prepeljali že jutri. Slovenija pa ni edina, ki je Severni Makedoniji ponudila pomoč. Več kot 50 najtežje ranjenih se že zdravi v tujini, 14 jih je denimo sprejela sosednja Bolgarija.

Tudi obrambni minister Borut Sajovic je dopoldne potrdil, da je letalo na poti v Severno Makedonijo skupaj z zdravstvenim osebjem. Zagotovil je, da bodo postorili največ, kar se postoriti da. "Prijatelja z dejanji spoznaš v nesreči," je še dodal.
Severna Makedonija je za pomoč zaprosila prek mehanizma EU na področju civilne zaščite. Če bi Skopje zaprosilo za dodatno pomoč v obliki materialnih sredstev ali reševalnih enot, je vlada upravi za zaščito in reševanje naložila, da se na prošnjo odzove v okviru svojih zmogljivosti, z enoto za psihološko pomoč reševalcem, materialno pomočjo in drugim v skupni vrednosti do 50.000 evrov.
Celotna vrednost pomoči Severni Makedoniji po incidentu znaša do 550.000 evrov. Evropska komisija lahko povrne 75 odstotkov stroškov transporta pacientov iz Severne Makedonije do Slovenije, pojasnjuje vladni urad za komuniciranje.