Minister za zdravje Tomaž Gantar je prepričan, da lahko UKC varno izvaja projekt otroške srčne kirurgije in da so otroci v dobrih rokah. Z vodstvom Univerzitetnega kliničnega centra so se dogovorili, da bodo imenovali koordinatorja oz. vodjo programa.
Prav koordinacija programa otroške srčne kirurgije po mnenju ministra v UKC šepa, saj v procesu zdravljenja otrok s srčnimi napakami sodelujejo tri stroke.
Za koordinatorja bodo po besedah strokovne direktorice UKC Brigite Drnovšek Olup imenovali starejšega človeka, ki uživa spoštovanje vseh treh strok. Določeno osebo že imajo v mislih, a imena še nočejo izdati, dokler se s kandidatom ne dogovorijo.
Drnovšek Olupova dodaja, da je uspešnost zdravljenja na omenjenem področju primerljiva z drugimi centri po Evropi. Težave so po njenih besedah nastale predvsem zato, ker izraelski kirurg David Mishaly, ki sodeluje pri operacijah, pride v UKC operirat načeloma enkrat mesečno. Ker takrat operirajo več otrok, nastane težava pri pooperativni intenzivni terapiji.
Iščejo nov partnerski center v Evropi
Že več let si prizadevajo, da bi sodelovali s kakšnim evropskim centrom, ki bi bil bližje in bolj dostopen. Zdaj se dogovarjajo z bolnišnico v Münchnu. Direktorica še opozarja, da bodo otroke s težjimi okvarami na srcu vsekakor operirali v tujini. Pogodba z Mishalyjem se izteče sredi jeseni. Če se bodo do takrat dogovorili z münchensko bolnišnico, bodo sodelovanje z izraelskim strokovnjakom prekinili.
Tako bi večino otrok ob pomoči tujega zdravnika operirali v UKC, dokler slovenski kirurgi ne bi bili v celoti izobraženi. Tuji kirurgi pa bi morali do takrat pogosteje prihajati v Ljubljano in ne le enkrat mesečno. Mishaly ocenjuje, da bi lahko slovenski kirurgi samostojno operirali v dveh ali treh letih.
Minister pa je izpostavil potrebo po tem, da bodo v UKC tudi v prihodnje zagotavljali dovolj domačih zdravnikov za sodelovanje v programu otroške srčne kirurgije, "glede na to, da je to področje danes podhranjeno". Opozoril je, da je težko program izvajati "na osnovi enega človeka, saj se to na dolgi rok ne izide".
Srčna kirurgija težava od leta 2007
Problem programa srčne kirurgije otrok na UKC Ljubljana sega v leto 2007, ko je iz kliničnega centra odšel Vladimir Sojak, s čimer so ostali brez srčnega kirurga za otroke. Zato so se z izraelskim zdravnikom Mishalyjem dogovorili, da bo pri nas operiral otroke ter hkrati pri nas usposabljal mlade otroške srčne kirurge.
Lani je v medije prišla informacija o višini honorarja Mishalyja, poleg tega je svetovno priznani kirurg takrat operiral brez slovenske licence. Pred kratkim je v javnost prišlo tudi poročilo notranje revizije, ki je pokazalo na več sistemskih slabosti v programu.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.