V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so pojasnili, da je bila na Kliniko za pediatrijo pred približno enim mesecem sprejeta 16-mesečna deklica z delovno diagnozo okužbe z rotavirusi, sprejela pa jo je dežurna zdravnica specialistka. Deklica je bila hospitalizirana skupaj z mamo, med samim diagnostičnim postopkom pa se je izkazalo, da gre še za dodatne komplikacije, konkretno za pljučnico s sumom na sepso. Približno pet ur po sprejemu je prišlo do zastoja dihanja in srca. Kljub takojšnji kardiopulmonalni reanimaciji in intenzivni terapiji, ob prisotnosti dveh izkušenih dežurnih pediatrov, je bolnica tretji dan po hospitalizaciji umrla, so pojasnili v UKC Maribor.
"V UKC Maribor smo v zvezi s potekom zdravljenja otroka opravili razgovore z vključenimi zdravniki, odredili pa smo tudi izredni interni strokovni nadzor in v izogib vsem dvomom vključili še Zdravniško zbornico Slovenije za ekspertni strokovni nadzor,“ so pojasnili v sporočilu za javnost. Predstojnik in lečeči zdravnik Klinike za pediatrijo pa sta opravila razgovor s starši pokojne deklice, "obenem pa smo starše na njihovo željo povabili tudi na razgovor v vodstvo kliničnega centra. Razgovor bomo opravili v naslednjih dneh,“ še pravijo v UKC Maribor.
V kliničnem centru so še povedali, da uradne pritožbe staršev še niso prejeli. Več informacij v zvezi s postopkom zdravljenja ne morejo sporočiti, saj jim to prepoveduje zakon o pacientovih pravicah. Po opravljenih obeh nadzorih pa bodo iz UKC Maribor o izsledkih obvestili starše in z njihovim dovoljenjem tudi javnost, še pravijo v kliničnem centru Maribor.
Starši za zdaj o primeru ne želijo govoriti
Starši deklice so po besedah odvetnika Andreja Pitaka, ki je vodil tudi primer smrti Bora Nekrepa, z njim že stopili v stik.
Po zagotovilih Pitaka naj bi bil odziv mariborskih pediatrov zelo podoben kot v primeru Bora Nekrepa. Starši deklice naj bi bili vso noč sami z umirajočim otrokom, zdravnika – kot so povedali odvetniku Pitaku – ni bilo blizu. "Zdravniki ne govorijo s starši pacientov, jih odganjajo in prepustijo zadeve ali specializantki, kot je bilo tudi v primeru Nekrep, ali pa celo sestram oziroma medicinskemu osebju," pojasnjuje Pitako, ki še dodaja, da so se dogovorili za sestanek. "Potem bom lahko več povedal, če bodo starši to želeli."
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.