''Predsednik uprave NLB Draško Veselinovič je predsedniku nadzornega sveta Igorju Marinšku danes pisno ponudil svoj odstop. Za ta korak se je odločil v dobro banke, ker želi zaščititi interese institucije in prispevati k umiritvi razmer,'' so sporočili iz Nove ljubljanske banke (NLB).
Način vodenja največje slovenske banke je postal predmet očitkov po podaljšanju posojil družbi Infond Holding, ki je največja lastnica Pivovarne Laško, torej ga posredno obvladuje Boško Šrot. Posojilo je zavarovano z delnicami Mercatorja in Pivovarne Laško, pred reprogramiranjem pa se je omenjala možnost zasega zastavljenih delnic.
Veselinovičeva odločitev je torej gotovo povezana z domnevno spornim podaljšanjem posojila Infond Holdingu. Več o ponujenem odstopu naj bi bilo sicer znanega po jutrišnji novinarski konferenci, na kateri "bodo člani uprave celovito predstavili politiko upravljanja tveganj v NLB in postopek odobravanja posojil s posebnim poudarkom na kreditiranju v času gospodarske krize".
O Veselinovičevem odstopu, ki ni nepreklicen, bo v petek razpravljal nadzorni svet. Na izredni seji bodo obravnavali tudi revizijsko poročilo o ustreznosti izračuna variabilnega dela plače in njeni višini za člane uprave NLB med letoma 2006 in 2008. Tema seje bo še postopek odobritve podaljšanja posojila družbi Infond Holding.
Nadzornikom se izteka čas
Sedanji nadzorni svet je bil imenovan na skupščini 29. junija 2005. Po statutu banke se člani nadzornega sveta izvolijo za obdobje do zaključka letne skupščine banke, ki odloča o letnem poročilu za četrto poslovno leto od njihove izvolitve, če ni ob imenovanju posameznih članov določeno drugače. Načeloma jim torej poteče mandat junija letos. Na javni poziv ministrstva za finance se je prijavilo 41 kandidatov, ministrstvo pa jih je poslalo v presojo kadrovsko-akreditacijskemu svetu.
Odzivi strank na ponujeni odstop
V parlamentarnih strankah so se odzvali na ponujeni odstop predsednika uprave NLB Veselinoviča.
Podpredsednik DZ in poslanec SD Miran Potrč je povedal, da v stranki še niso mogli opraviti ustreznih konzultacij. "Moje mnenje pa je, da je to odgovorna poteza, ki bo olajšala možnost odločanja v okviru nadzornega sveta NLB in ki bo olajšala pametno in pravilno odločanje politike, v kolikor nima ustreznih pristojnosti," je še dejal.
"Nikoli nisem govoril o predsedniku uprave," je v izjavi za medije dejal prvak stranke Zares Gregor Golobič. "To je pomembno, ker se tu poskuša celo stvar izvesti na oseben odnos med menoj in Draškom Veselinovičem," je opozoril in zatrdil, da tudi ob imenovanju ni govoril o Veselinoviču, ampak o postopku. "Sedaj govorim o upravi in nadzornem svetu," je poudaril. Gre za to, je nadaljeval, da vlada, ki je sprejela neke sklepe, vztraja pri spoštovanju tega in sankcionira kršitev s sredstvi, ki jih ima na voljo kot lastnica.
Odločitev predsednika uprave NLB so pozdravili v DeSUS. Predsednik stranke Karl Erjavec je spomnil, je bil DeSUS kritičen do podaljšanja reprogramiranja posojil Infond Holdingu, zato se mu zdi Veselinovičevo ravnanje ustrezno. Predsednik DeSUS tudi meni, da bodo napetosti v koaliciji po tem odstopu bistveno manjše in za obstoj koalicije se tako po njegovem mnenju ni bati. Sicer pa v DeSUS po njegovih besedah tako ali tako niso grozili z izstopom iz koalicije, "ker se nam zdi tudi neprimeren trenutek – čaka nas več pomembnih nalog".
"V tem času tajkunske retorike in pogromov je odločitev Draška Veselinoviča, da ponudi svoj odstop, edina trezna odločitev," je v izjavi za medije dejala predsednica LDS Katarina Kresal. Naj o njegovi strokovnosti, tako Kresalova, presoja nadzorni svet banke, tako kot se počne "v vseh resnih pravnih državah". Predsednica LDS pričakuje, da bo nadzorni svet ocenil Veselinovičevo ravnanje po najvišjih bančnih standardih ravnanja. "Ne morem pa vnaprej dajati ocene, kakšna bo njihova strokovna odločitev," je dodala.
Za predsednika SNS Zmaga Jelinčiča je odstop Veselinoviča pričakovan. "Gre pa tudi za možnost, da se reši koalicija in smo lahko mirni nadaljnje tri ali štiri leta," je dejal Jelinčič.
Odstop je tudi po besedah vodje poslanske skupine SLS Jakoba Presečnika pričakovan, ker je zadeva "povzročila velik zaplet v koaliciji. Ti postopki očitno niso bili pravi – vsi v koaliciji so namreč obljubljali nekaj drugega," je dejal in dodal, da bo koalicija z odstopom Veselinoviča "razrešila položaj, ki ga je sama zakuhala".
Na ponujeni odstop Veselinoviča se je ob robu javne tribune SDS v izjavi za medije odzval tudi predsednik stranke Janez Janša. Dejal je, da je bil sicer kritičen do porabe bančnega in davkoplačevalskega denarja, vendar da ni predlagal, da se vladna koalicija sedaj cel teden ukvarja z Veselinovičem in s svojimi notranjimi težavami. Po njegovem mnenju ima namreč država ogromno problemov, vladna koalicija pa "krepko zamuja z ukrepi" in spopadanju z gospodarsko krizo.
Sicer pa je Janša tudi pojasnil, da je bil v času, ko je NLB izdajala omenjena posojila, na čelu uprave banke Marjan Kramar, ki pa "je bil nastavljen v času vlade Toneta Ropa". Dodal je tudi, da je NLB v času, ko je prejšnja vlada že zaostrila boj proti "tem kapitalsko-tajkunskim povezavam", sicer izdala eno posojilo. Hkrati pa je pojasnil, da "se je po preverjanju izkazalo, da nadzorni svet o tem ni bil obveščen in da gre za politične povezave znotraj uprave".
KOMENTARJI (488)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.