Na nas se je obrnilo nekaj razočaranih pripadnikov Slovenske vojske, ki so se ujeli v birokratske mline, želeli pa so le tisto, kar jim pripada – digitalno covidno potrdilo, ki bi jim omogočalo prosto gibanje. V tujini so opravljali delo za domovino, kot pripadniki Slovenske vojske so bili na misijah, na izobraževanjih ali napotitvah. Ko še ni bilo digitalnih potrdil, težav niso opazili, nekaj mesecev so se brez večjih težav gibali tudi zunaj države, a zdaj so številni spoznali, da do samih potrdil ne bodo (še) prišli. Za kaj gre? NIJZ priznava le teste PCR oziroma cepljenja, ki so bila opravljena v Republiki Sloveniji. V kolikor bi kar koli od tega opravili v tujini, bi vam potrdilo morala izdati tista država.
A pripadniki, ki so bili v tujini, posebne izbire niso imeli. Slovenska vojska je na teh misijah skupaj z zavezniki, ki si določene naloge v oporiščih razdelijo. Na Kosovu so zdravstveno službo opravljali italijanski pripadniki, ki izpolnjujejo vse standarde EU in Nato. Pripadnica Slovenske vojske, ki je ujeta v birokratsko kalvarijo, je bila začudena nad Kavljem 22. Covid-19 je prebolela na Kosovu, na misiji, potrdilo pa ji je izdala zdravstvena enota italijanske vojske.
Ob vrnitvi v Slovenijo, preden je poteklo obdobje šestih mesecev, je prejela en odmerek cepiva, kot veleva slovenska cepilna strategija, in tako dosegla "polno" cepljenost. A ko je želela vpisati potrdilo o prebolelosti – pozitiven PCR-test, je NIJZ odgovoril, da to ni možno. Priznajo ji le slovenski test, ki pa ga pripadnica Slovenske vojske na misiji ni mogla narediti, saj je bila pod "domeno" italijanske zdravstvene enote. Spet z drugega zdravstvenega oddelka v Sloveniji so ji dejali, naj pridobi potrdilo zdravnice, da je covid-19 prebolela, kar ji je osebna zdravnica tudi izdala. A to NIJZ ni prepričalo.
Njena prebolelost je tako zabeležena v uradnih evidencah, a ji, kot pravi Kavelj 22, tega evidence ne priznavajo. Z NIJZ so nam na vprašanje dejali, da je predvsem problem v evidencah, saj Slovenija nima dostopa "v CRPP ali zVem, zato tega podatka ne more vnesti v nacionalne registre. Nacionalni zdravstveni registri med državami niso povezani, saj vsebujejo občutljive osebne podatke, do katerih imajo dostop le pooblaščene osebe." In kaj se zgodi s tistimi pripadniki Slovenske vojske, ki so vse opravili v tujini?
Nič, zadeve naj bi se reševale, a kot tudi priznava NIJZ, "smo seznanjeni s težavami, ki jih imajo državljani Slovenije ali tujci pri pridobivanju potrdil EU DCP in jih tudi intenzivno rešujemo. Dodajamo še, da gre pri reševanju teh vprašanj ne zgolj za tehnični vidik, temveč tudi za vsebinski in organizacijski. S podobnimi težavami se srečujejo tudi druge države." Zakaj recimo ne priznajo zdravniškega potrdila, ki ga je izdal slovenski zdravnik, še ni jasno, prav tako ne, zakaj ne morejo teh nekaj deset testov oziroma potrdil o cepljenju ročno vnesti v sistem. S Slovenske vojske, ki je prav tako ujeta v ta isti birokratski sistem in lahko le sledi volji NIJZ, so dejali, da "poznajo nekaj primerov pripadnikov, ki so bili cepljeni v tujini in da do potrdil ne morejo. S primeri se ukvarjajo na NIJZ s pomočjo zdravstvene enote Slovenske vojske." Pripadnica mora zdaj, če želi dobiti digitalno covidno potrdilo, opraviti še eno cepljenje ali upati, da bodo birokratski mlini rešili težave naših vojakov.
Pogovarjali smo se tudi s pripadnikom Slovenske vojske, ki je opravil cepljenje v tujini, in ima zdaj podobne težave, saj mu ne morejo izdati digitalnega potrdila, saj, podobno kot testi, ni v slovenskem sistemu. In če ste recimo en odmerek dobili v Nemčiji in drugega v Sloveniji, ste ujeti med birokratske mline, odgovor pa je le, da vam digitalnega potrdila ne morejo izdati. Čeprav so primeri, ki so nam jih opisali, bili opravljeni v državah članicah EU, ali pa z zdravstvenimi enotami, ki so prišle iz EU.
Pripadnica Slovenske vojske je razočarana nad odnosom do vojakov, ki so ujeti v birokratske zaplete in upa skupaj z drugimi, da se bodo zadeve za slovenske vojake uredile v najkrajšem času. Če je cepljenje, problem naj bi bil tudi v drugačnih serijah cepiv, ki jih Slovenija nima zabeleženih, pa je prebolelost plus en odmerek posebnost države. Namreč, kot opozarjajo na NIJZ, "je Slovenija ena od držav, ki izdaja EU digitalno COVID potrdilo 1/1 za dvoodmerno cepivo prebolevnikom okužbe, potrjene s testom PCR." Takšno odločitev omogoča državam Uredba EU, a hkrati ne spremeni vstopnih pogojev v posamezno državo, ki jih še vedno lahko določajo države same: "Zato še posebej opozarjamo, da potrdilo 1/1 za prebolevnika morda NE bo veljalo kot potrdilo o polnem cepljenju pri vstopu v vsako državo," še pravijo na NIJZ.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.