Nove analize hitrosti v območju predorov Trojane in Podmilj so znova pokazale odstopanja v negativno smer. V enem tednu je predora prevozilo skupno skoraj 137.000 vozil, pri čemer je najvišjo dovoljeno hitrost 100 kilometrov na uro prekoračilo kar 57 odstotkov voznikov, najvišja izmerjena hitrost je bila celo 218 kilometrov na uro.
Na Družbi za avtoceste (Dars) opozarjajo, da s stacionarnimi radarji ne zagotovijo učinkovitega zmanjšanja hitrosti na daljših odsekih. Zato upajo na čimprejšnje merjenje povprečne hitrosti na daljših odsekih. "Sistemi v nekaterih evropskih državah že delujejo, v Sloveniji pa je v pripravi pilotni sistem, ki bo omogočal nadzor na pet kilometrov dolgem odseku avtoceste na območju trojanskih predorov," so napovedali.
Preverite, kje vse so stacionarni radarji!
Predor Trojane in nekaj več kot 600 m dolg predor Podmilj v obeh smereh vsak dan prepelje v povprečju skoraj 36.000 vozil, kar je približno trikrat več kot v prvem letu njunega obratovanja, ko ju je prevozilo vsak dan v povprečju 11.000 vozil. Šestino so težki tovornjaki, dnevno jih predora prevozi v povprečju približno 5400. Skozi njiju se vsak dan v povprečju zapelje tudi 180 avtobusov.
Ko so nekaj mesecev po odprtju avtocestnega odseka prek Trojan začeli izvajati preventivno akcijo umirjanja hitrosti vožnje na celotnem odseku med Vranskim in Blagovico, se je promet na odseku prek Trojan upočasnil v povprečju za 30 kilometrov na uro, so pojasnili na Darsu. Preden so novembra 2005 začeli meriti hitrost vožnje, je bila povprečna dnevna hitrost vožnje v predorih Jasovnik, Ločica, Trojane in Podmilj tudi več kot 130, potem pa se je znižala na dovoljenih 100 kilometrov na uro.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.