
Vsi izdelki v trgovinah na območju Slovenije morajo imeti slovensko deklaracijo, trdijo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Vendar mnogo izdelkov, ki jih trgovci prodajajo v Sloveniji, opisa v slovenščini nimajo. Na zvezo vseskozi dobivajo pritožbe kupcev, ker pa so nevladna organizacija, nimajo orodja za kaznovanje, ki bi trgovska podjetja udarilo po žepu. Zveza lahko zgolj obvešča potrošnike preko medijev, sodeluje z inšpekcijami, včasih pa - odvisno od primera - opozori tudi trgovino, so pojasnili.

Tudi na tržni inšpekciji so pojasnili, da bi morali biti izdelki opisani v slovenščini. Vendar je preverjanje razpršeno, saj je na primer za hrano zadolžena kmetijska, za kozmetične izdelke zdravstvena, medtem ko je za tehnične izdelke in oblačila pristojna tržna inšpekcija.
''Osnovni predpis, ki določa temeljna pravila o javni rabi slovenščine kot uradnega jezika, je Zakon o javni rabi slovenščine. V zakonu je načeloma določeno, da morajo podjetja potrošniku v slovenskem jeziku posredovati potrebne informacije glede značilnosti, prodajnih pogojev, uporabe in namembnosti izdelkov. Še posebej je obveznost do posredovanja podatkov določena za živila, zdravila in fitofarmacevtska sredstva,'' so pojasnili na inšpektoratu.
''Obveznost je določena tudi v Zakonu o varstvu potrošnikov. Obveznost uporabe slovenskega jezika se nanaša tako na posredovanje potrebnih informacij potrošnikom, kot tudi na navodila za uporabo, ki morajo biti priložena posameznim izdelkom v slovenskem jeziku,'' so dodali.
Podjetje, ki s kupci ne posluje v slovenščini, stori prekršek. ''Prav tako je v prekršku, če blagu, pri katerem je za njegovo pravilno uporabo potreben določen postopek ali bi potrošnik z njegovo napačno uporabo lahko povzročil škodo zase ali za druge ali onesnažil okolje, ne priloži navodil za uporabo v slovenščini,'' so poudarili.
Predpisana globa v primeru kršitve znaša od 3.000 do 40.000 evrov za podjetje in od 1.200 do 4.000 evrov za odgovorno osebo. In kaj preostane kupcu? Morebitne nepravilnosti lahko prijavi inšpekciji.
Trgovci zatrjujejo: Vse je v slovenščini

V Spar Slovenija vedo, da je slovenska deklaracija določena z zakonom. Trdijo, da zakon ''striktno izvajajo tudi v njihovem podjetju''. Če kakšen izdelek nima opisa v slovenščini, trdijo, da se je deklaracija odlepila od embalaže. V Tušu trdijo, da ''upoštevajo veljavno zakonodajo na vseh področjih poslovanja, kar velja tudi za določila o deklariranju''. V skladu z veljavno zakonodajo so vsi izdelki v trgovinah Tuš označeni z deklaracijo v slovenskem jeziku, so sporočili. ''Tudi v Mercatorju zagotavljamo, da od vseh dobaviteljev zahtevamo obvezno deklaracijo o izdelku v slovenskem jeziku. Če te deklaracije na posameznem izdelku ni, je možno, le, da se je slučajno odlepila ali poškodovala,'' pa so sporočili iz Mercatorja.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.