Pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja tudi po današnji peturni razpravi ostajajo na mrtvi točki, glavna zavora so še vedno plače v javnem sektorju.
Kot je pojasnil minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, bodo v četrtek na vladi obravnavali zakon, ki bo zajemal varčevalne ukrepe v obliki, kot so jih predstavili danes, ko so predlagali nižje znižanje plač kot sprva. A kot meni Pličanič, tega zakona jutri še ne bodo sprejeli. Bodo pa v četrtek med drugim prav tako obravnavali še rebalans proračuna, ki je tudi pripravljen v skladu z današnjim predlogom znižanja plač, je pojasnil.
Pličanič upa, da bodo prihajajoči prazniki vsem prinesli počitek in da bodo v naslednjem tednu prišli do nekega dogovora. Za večino sindikatov je po njegovih besedah še vedno problematično znižanje plač kot tako, meni pa, da sindikati med seboj niso čisto enotni. "Občutek imam, da bi nekateri pristali na znižanje, mogoče tudi takšno, kot smo ga danes predlagali, drugi pa ne," je dejal Pličanič.
Štrukelj: 'Nemogoče visok' predlog znižanja plač
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je je napovedal, da se bo pogajalska skupina sindikatov sestala v četrtek zvečer, ko bodo preučili, kako naprej.
Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je dejal, da zaenkrat še vztrajajo pri napovedani stavki, saj danes niso dobili zahtevanih podatkov o ukrepih na prihodkovni strani, prav tako pa vladna stran ni bila dovzetna "za kakršne koli alternativne variante, ki smo jih ponudili".
Po Štrukljevih besedah je imela sindikalna stran danes "približevalni predlog", da bi "nekaj dni delali zastonj, prispevali k skupnemu dobremu" in tako pokazali svojo pripravljenost za sodelovanje pri reševanju države. Vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič pa dodaja, da so njihovi predlogi vključevali tudi ukrepe na prihodkovni strani proračuna. Vlada glede tega kljub že nekajmesečnim prizadevanjem sindikatov do danes še ni pripravila nobenega konkretnega odziva, poudarja Ščernjavič, ki je današnja pogajanja označil kot katastrofo.
Vladni predlog znižanja plač je po Štrukljevem mnenju "nemogoče visok", obenem pa so napovedana tudi odpuščanja in povečanje delovnih obremenitev, prav tako pa bo javne uslužbence doletel še socialni paket varčevanj, ki med drugim predvideva znižanje nadomestila za čas porodniškega dopusta.
Uroševič ob tem poudarja, da vsekakor ne morejo pristati na zniževanje plač. "V nobenem primeru si ne znam predstavljati, da nekomu, ki zdaj prejema 700 evrov, znižajo plačo za 15 odstotkov," je pojasnil predsednik policijskega sindikata.
Kot ocenjuje Štrukelj, je bila ena najbolj zahtevnih tem današnjih pogajanj rebalans proračuna, o katerem bo v četrtek odločala vlada. Po njegovih besedah je vladna stran sindikalni s tem na neki način sporočila, da je njena želja za pogajanje "bistveno manjša", saj da bo šla z interventno zakonodajo naprej v vsakem primeru. Ko bodo zakoni v parlamentu, pa pogajalski proces ne bo mogel več bistveno vplivati na rezultate, je poudaril Štrukelj.
Ščernjavič je sicer vladni strani tudi predlagal, naj v prehodne določbe zakona o izvajanju proračuna zapiše določene varovalke, ki bi omogočile sprejem amandmaja in uskladitve v primeru dogovora.
Plače bi znižali za 10 odstotkov
Vlada je na današnja pogajanja s sindikati javnega sektorja prišla z novim predlogom varčevalnih ukrepov, v katerem predlagajo 10-odstotno znižanje plač v javnem sektorju, priznali bi tudi napredovanja.
Vlada tako predlaga znižanje osnovnih plač s 1. junijem za deset odstotkov, od tega pet odstotkov v obliki znižanja plač in pet odstotkov v obliki zmanjšanja razpona med plačnimi razredi, je razvidno iz predloga vlade.
Ob tem predlagajo, da se tretja četrtina odprave plačnih nesorazmerjih izplača 1. junija letos, ko bi tudi odpravili varovane plače. Zadnjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij pa bi izplačali s prvim dnem prihodnjega leta.
Vlada tudi predlaga, da bi se pravice do napredovanja v višji plačni razred priznavale tudi letos, a bodo višje plače upravičencem začeli izplačevati 1. junija 2013.
Tudi delavci v pravosodju se bodo pridružili stavki
Še pred začetkom pogajanj je Sindikat delavcev v pravosodju Slovenije (SDP) izglasoval sklep, da se predsedstvo SDP preoblikuje v stavkovni odbor, ki je tudi že napovedal splošno stavko za 18. april.
Tudi v Neodvisnem sindikatu delavcev Ljubljanske univerze so danes sprejeli sklep o pridružitvi morebitni stavki v javnem sektorju. Sodelovanje v stavki so tako napovedali vsi sindikati Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS). Sklepe o morebitni stavki so doslej namreč že sprejeli v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, Policijskem sindikatu Slovenije, Sindikatu delavcev v pravosodju Slovenije, Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije ter Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije.
Kaj pravijo šolniki?
Na enega od ukrepov vlade so se odzvali v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ). Po njihovem mnenju bo morebitna ukinitev normativa za heterogene oddelke v obeh starostnih obdobjih globoko zarezala v kakovost predšolske vzgoje. Trenutni normativ pri nas je (največ) 12 (+2) otrok v skupinah prvega in 22 (+2) otrok v skupinah drugega starostnega obdobja.
Šolniki poudarjajo, da je v Sloveniji primerjalno gledano razmerje med številom štiriletnih otrok in strokovnim delavcem v oddelku že zdaj manj ugodno kot na primer na Finskem, Islandiji in na Norveškem. V SVIZ so zato kritični do prostodušnega podpiranja varčevalnih ukrepov na račun otrok, vse bolj pa se jim zdi, da Žiga Turk "ni minister za vzgojo in izobraževanje, temveč prej nasprotno".
KOMENTARJI (2199)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.