Policijska uprava Celje je notranji ministrici Katarini Kresal in generalnemu direktorju policije Janku Goršku predstavila izvajanje strategije nadzora cestnega prometa, pri čemer so poudarili predvsem problem alkoholiziranosti voznikov. Leta 2008 so namreč zabeležili, da je od 33 ljudi, kolikor jih je umrlo v prometnih nesrečah na tem območju, 17 izgubilo življenje prav zaradi dejstva, da so bili vozniki povzročitelji pod vplivom alkohola. Leta 2009 je bil odstotek sicer malo nižji – alkohol je bil kriv za smrt 17 od 25 ponesrečencev.
Zaradi tega so s začetkom leta 2010 začeli z izvajanjem poskusnega projekta na področju varnosti cestnega prometa in delom posebne skupine za nadzor cestnega prometa. Kot so zapisali, je trimesečno obdobje prekratek čas za realne ocene, vendar pa obstaja "vrsta pokazateljev, ki kažejo, da smo na pravi poti in da je nadzor cestnega prometa z ustanovitvijo skupine pridobil na kakovosti“.
V primerjavi z enakim obdobjem lani so namreč v prvem trimesečju letošnjega leta obravnavali za šest odstotkov manj prometnih nesreč, pri čemer je sicer umrlo za 50 odstotkov več oseb kot lani (letos 3, lani 2). Vendar pa so do 11. maja letos na celjskem umrle tri osebe, medtem ko jih je lani osem.
Poleg tega je bilo v prvem trimesečju letos manj nesreč, ki so jih povzročili alkoholizirani vozniki – 7,7 odstotka, medtem ko jih je bilo lani več kot 12 odstotkov. Res je sicer, da sta bili letos dve od teh nesreč s smrtnim izidom, lani pa le ena. Kot so zapisali na PU Celje, je bilo od 513 povzročiteljev 45 takšnih, ki so bili pod vplivom alkohola, medtem ko jih je bilo lani od 562 63.
Zaradi vožnje pod vplivom alkohola so celjski policisti v prvih treh mesecih pridržali 397 oseb, kar je za 35 odstotkov več kot lani, ko je bilo v enakem obdobju pridržanih 294.
Na PU Celje tako ugotavljajo, da so na pravi poti k večji kakovosti nadzora prometa, s tem pa tudi k večji varnosti. "Ugotavljamo, da je imela na varnost v cestnem prometu velik vpliv tudi zakonska uvedba obligatornega pridržanja voznikov z višjimi stopnjami alkohola in zaseg vozil večkratnim kršiteljem cestnoprometnih predpisov, ki je začela veljati maja 2008,“ so zapisali in poudarili, da bodo aktivnosti še stopnjevali s ciljem, da v prometu ne bo več nobene smrtne žrtve.
"Vsekakor je varnost cestnega prometa še vedno najbolj odvisna od ravnanja in ozaveščenosti vsakega posameznika v cestnem prometu. Zato vse udeležence znova pozivamo k upoštevanju cestnoprometnih predpisov, strpni, defenzivni, varčni vožnji in da policistom nikoli več ne bi bilo potrebno svojcem sporočati žalostnih novic o smrti ali trajnih posledicah najbližjih,“ so še zaključili celjski policisti.
Prakso bodo prenesli tudi na ostale policijske uprave
Kresalova je po predstavitvi rezultatov izrazila zadovoljstvo z rezultati in poudarila, da je varnost v cestnem prometu ena od prednostnih nalog notranjega ministrstva. "S tem pilotskim projektom je policija v kratkem trimesečnem obdobju usmerila svoje delo v iskanje problematičnih delov na cestah, kjer prihaja do nesreč, cestnoprometnih prekrškov, tudi do smrtnih žrtev,“ je dejala.
Goršek je medtem napovedal, da je že sprejel odločitev, da "bodo do konca leta to prakso dela prenesli na ostale policijske uprave v Sloveniji, tako bodo direktorji vseh policijskih uprav kmalu seznanjeni z vsemi podrobnostmi tega projekta."
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.