Volišča za predčasno glasovanje bodo med 7. in 19. uro odprta od torka do vključno četrtka. Prijava za predčasno glasovanje ni potrebna, prav tako volivec s seboj na volišču ne potrebuje obvestila volivcu. S seboj mora imeti le osebni dokument, s katerim izkaže svojo identiteto.
Državna volilna komisija (DVK) pojasnjuje, da je obvestilo volivcu namreč le informativne narave in pripomoček, da volilni odbor hitreje poišče volivca v volilnem imeniku.
Volišča za predčasno glasovanje so praviloma vezana na okraj stalnega prebivališča, a obstajajo nekatere izjeme. V Ljubljani bo tako 14 volišč za predčasno glasovanje lociranih na eni lokaciji, in sicer na Gospodarskem razstavišču. Na predčasnem glasovanju lahko sicer glasujejo samo volivci s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji.
Kot so še sporočili z DVK, je na predčasnih volitvah leta 2018 v vseh treh dneh skupaj glasovalo 53.158 oz. 3,1 odstotka volilnih upravičencev, na volitvah v državni zbor leta 2014 pa 66.754 oz. 3,9 odstotka volilnih upravičencev.
Zadnji dan za prijavo na glasovanje po pošti za volivce v izolaciji
Rok za prijavo za glasovanje po pošti iz Slovenije se je sicer iztekel minuli teden, dodatno pa se lahko za takšno obliko glasovanja prijavijo volivci, ki so bili v tem času nepredvideno sprejeti v bolnišnico ali institucionalno varstvo oziroma jim je bila odvzeta prostost in so v zaporu ali priporu. To velja tudi za volivce, ki so v tem času prejeli odločbo o invalidnosti.
Prav tako se lahko za glasovanje po pošti prijavijo volivci, ki so se zaradi okužbe z novim koronavirusom znašli v izolaciji. Ti bodo lahko glasovali tudi na domu, za takšno obliko glasovanja pa se morajo prijaviti do srede. Za glasovanje na domu se lahko prijavijo tudi tisti, ki se zaradi bolezni v nedeljo ne bodo mogli zglasiti na volišču.
Ti volivci bodo morali priložiti potrdilo oz. obvestilo zdravnika. Volivci, ki bodo na dan volitev zaradi okužbe s koronavirusom v izolaciji, pa potrdila ne potrebujejo, ampak zgolj dokazilo o okužbi oz. odrejeni izolaciji (npr. SMS-sporočilo ali potrdilo zVem).
Za tiste, ki se bodo s koronavirusom okužili po 20. aprilu, pa glasovanje na volitvah v DZ ne bo mogoče, saj po pojasnilih Državne volilne komisije zakonodaja tega ne omogoča.
Poleg tega se v sredo izteče rok, do katerega morajo volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji, pa bodo na dan volitev v Sloveniji in bi želeli tu oddati svoj glas, to sporočiti Državni volilni komisiji.
Splošno glasovanje bo potekalo v nedeljo, 24. aprila, ko bo imelo 1,7 milijona volilnih upravičencev priložnost, da med več kot 1400 kandidati z 20 list izberejo novo sestavo državnega zbora. Stranke in liste, ki so se podale v volilno tekmo, imajo sicer za nagovarjanje volivcev čas le še do petka do polnoči, ko se bo volilna kampanja uradno zaključila in bo nastopil volilni molk.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.