Za odziv na podpis arbitražnega sporazuma, ki sta ga danes v Stockholmu podpisala slovenski premier Borut Pahor in hrvaška premierka Jadranka Kosor, smo se obrnili na strokovnjaka za mednarodno pravo Marka Pavliho.
Pavliha meni, da se "v tej fazi resnični problemi šele začenjajo". Na eni strani je izpostavil težave, ki jih lahko pričakujemo na hrvaški strani, po drugi strani pa meni, da nas tudi v Sloveniji čaka kopica težav.
Pravi, da je sploh vprašanje, ali bo hrvaški sabor ratificiral ta sporazum. Če ga bo, pa je vprašanje, "kako ga bo dodatno obremenil z raznovrstnimi enostranskimi interpretacijami in izjavami, ki na eni strani nimajo nobene pravne veljave. Na drugi strani pa potrjujejo, da Hrvaška politika vseskozi drži fige v žepu, in pomenijo dodaten sum, da se lahko zgodi, da hrvaška politika ne bi v celoti upoštevala arbitražne odločbe oziroma bi jo interpretirala po svoje.“
Na drugi strani pa je Pavliha izpostavil težave, ki jih lahko pričakujemo v Sloveniji. Prva se lahko po njegovem mnenju pojavi že s predložitvijo sporazuma ustavnemu sodišču, ki bo moralo odločiti, ali sporazum pomeni spreminjanje naših meja ali ne. Če bo sodišče ugotovilo, da omogoča spreminjanje, "potem bo treba spremeniti ustavo oziroma temeljno listino, za kar pa je potrebna dvotretjinska večina. Potem bo debata v parlamentu, tam ima seveda koalicija potrebno večino in verjetno, če bo do tega prišlo, lahko pričakujemo referendum z vprašanjem, ali ljudstvo podpira ta sporazum ali ne.“
Na naše vprašanje, ali sam sodi med nasprotnike sporazuma, pa pravi, da je "delitev na nasprotnike in zaveznike, Pahorjeve in Bučarjeve, slaba".
"Mislim, da je skrajni čas, da bi odgovorni politiki, v mislih imam predvsem premierja Pahorja in predsednika Türka, poskušali poenotiti različna mnenja tako s strani stroke, politike kot tudi civilne družbe. Mislim, da je zelo slabo, da se delimo na takšen način in da se prepiramo v medijih, morda bi lahko v tem času, ko je usoda sporazuma nejasna, uskladili svoje poglede," zaključi Pavliha.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.