Kot so izvedeli v 24UR, naj bi imel Gorše zveze tudi pri stečajni sodnici Jelki Rozman, ki se ni odzvala na nepravilnosti, še bolj neverjetno pa je vmesno dogajanje na policiji, ki je v poročilu zapisala, "da Šuštaršič Jože ves denar vlaga naprej in da zato zaenkrat ni zaslužil 'niti centa'" ter "da se Šušteršič Jože in Gorše Brane sploh ne poznata niti nista kadarkoli poslovala". Pod poročilom je po poročanju 24UR podpisan vodja ljubljanske kriminalistične policije Branko Japelj. Gre vsaj za malomarnost policistov, kar je ugotovil tudi tožilec Jože Kozina, znan iz uspešne obsodbe Bineta Kordeža, ki je Japlju zapisal: "Vaši zaključki nimajo nikakršne opore v dejstvih, ki se več kot nazorno zrcalijo iz listninske dokumentacije." Iz te namreč izhaja, da sta Gorše in Šuštaršič na identičen način poslovno sodelovala že leta 2001, so poročali v omenjeni oddaji.
Da ne obvladuje razmer na sodišču, je v sobotnem TV Klubu pokazal tudi predsednik okrožnega sodišča Anton Panjan. Sredi leta 2008 je sodišče ugotovilo številne nepravilnosti pri sodnikih Didi Volk, Jelki Rozman in Gregorju Collauti. Kljub vsemu pa so ti sodniki še sredi leta 2010 dobili v vodenje sedem novih stečajev, so še poročali v 24UR.
Prijateljevanje in povezave med stečajnimi sodniki in stečajnimi upravitelji sta ob robu svojega srečanja komentirala tudi minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič in predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič.
Petrič je dejal, da zadeve sicer ne sme konkretno komentirati, si pa želi, da bi imeli sodnike z več avtoritete, kar je povezano tudi z njihovimi etičnimi načeli. Dejanja, ki so prejšnji teden prišla v javnost, po njegovem mnenju prav gotovo ne prispevajo k povrnitvi ugleda v sodstvo. "V tej državi se preveč stvari dela po domače," je med drugim dejal Petrič.
Medtem je minister Pličanič povedal, da je v primeru domnevno spornih odnosov med nekaterimi stečajnimi upravitelji in sodniki že odredil službeni nadzor nad delom stečajnih sodnikov in neposreden nadzor nad delom stečajnih upraviteljev.
Pličanič je dejal, da je v času od razkritja domnevnih nepravilnosti tudi sam že prejel kar nekaj elektronskih sporočil in iz pogovorov z ljudmi ugotovil, da gre za cel kup dejanj, ki jih je treba raziskati. "Že to, kar sedaj vem, pa kaže na to, da gre za zelo velike nepravilnosti," je poudaril.
Če bodo v preiskavi ugotovljene nepravilnosti, bo preiskavi sledilo sankcioniranje posameznikov, tako stečajnih upraviteljev kot tudi sodnikov, je napovedal minister. Maksimalna sankcija za sodnike je lahko njihova razrešitev, podobno pa je tudi, ko gre za stečajne upravitelje.
Če se bo v preiskavi izkazalo, da obstaja sum kaznivega dejanja, bo minister aktiviral tudi državno tožilstvo in kriminalistično policijo. "Uporabil bom vse svoje pristojnosti, da to raziščem in stvari pridem do dna," je dejal Pličanič.
Minister napovedal spremembo zakonodaje
Minister je napovedal tudi, da bo po izvedeni preiskavi treba spremeniti insolvenčno zakonodajo. Novela zakona je po njegovih besedah že pripravljena, v "luči razkritij" pa bodo na ministrstvu premislili, kaj lahko še storijo. "Očitno tudi sama zakonodaja, ki ureja te postopke, omogoča dovolj manevrskega prostora za taka dejanja," je poudaril.
Dodal je, da sicer ni povsem prepričan, da je vse, kar se je dogajalo, tudi nezakonito po veljavnem pravu. Po njegovem mnenju sicer ni problematična samo zakonodaja, temveč tudi njena implementacija, za kar pa je odgovorno prav sodstvo.
Na vprašanje, ali po razkritju domnevno spornih nagrad stečajnim upraviteljem na ministrstvu morda razmišljajo o moratoriju na stečajne postopke, je minister odgovoril, da o tem ne razmišljajo in da postopki normalno tečejo naprej.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.